Burun estetiğinin insan psikolojisine etkisi

Burun yüzün tam ortasında olup insanın yüzündeki ifadeye çok büyük oranda yön veren hem estetik hemde çok önemli görevleride olan bir organdır. Burunda olan şekil bozuklukları kişileri oldukça mutsuz edebildiği gibi burun estetiği sonrasında da yeni burnuna kişinin alışması psikolojik olarak etkileyecektir bu yüzden “Psikocerrahi” olarak da adlandırılmakta olup kişinin psikolojisini en çok etkileyebilen cerrahi operasyonlardandır.

Burun kişilere ilk bakıştaki kilo, boy, dişler gibi en fazla dikkati çeken özelliklerden. Hele günümüzdeki sosyal medyada profil fotoğrafı ve selfie çekimi gibi durumlarıda hesaba kattığımızda dahada ön planda. Çünkü pek çoğumuz diğerini profil fotoğraflarıyla değerlendiriyor ve ön fikir oluşturabiliyoruz. Mesela burun ucunun düşük olması kişinin dahada sinirli ve yorgun görünmesine sebep olabilir ve  bazen üçüncü şahısların doğru iletişim kurmasını engelleyebiliyor.  Özellikle gençlerde bazen burun takıntısı tüm hayatını etkileyebiliyor, sırf bu yüzden okula gitmek istemiyor, fotoğraf çektirmiyor, arkadaşlarıyla buluştuğu kafede bile burnunun en iyi göründüğü açıya göre oturuyorlar. Eğer gerçekten düzeltilebilir bir şekil bozukluğu varsa ve kişinin psikolojisi buna uygunsa yani gerçekçi beklentiler içindeyse bu noktada bir anatomik bozukluğun düzeltilmesi kişiyi çok olumlu etkiliyor. Ameliyattan sonra genellikle hastalar çok olumlu yorumlar alıyorlar ve dahada mutlu oluyorlar ama bazende mükemmeliyetçilik yada minik yoruma açık eleştirilerin devam etmesi kişiyi olumsuzda etkileyebiliyor. Yurdum insanlarının özellikle burun estetiği sonrasında kişiyi her gördüğünde burun ile ilgili gündem açması alışkanlıklarıda buna eklenince kişiyi dahada olumsuz etkileyebiliyor. Unutulmaması gereken bir diğer konuda mükemmel diye bir şey olmadığı gibi mükemmel burun yada burun estetiğide yoktur. En tanınmış cerrahların bile uzun dönem sonuçlarına baktığınızda hepimiz kendimize göre küçük eleştirilerde bulunabiliriz. Üstteki ifadeye % 5 oranında gerekebilen revizyon olasıklarınıda dahil etmediğimi belirtmeliyim.

 

Başarılı bir ameliyatta değişen sadece burun olmuyor. özgüven artıyor, kullanılan beden dilinden giyim ve makyaj tarzına kadar pekçok şey değişiyor. Burun estetiği ameliyatlarının yaklaşık üçte ikisini 18-25 yaş arasındaki kişiler tercih ediyor, kızlarında erkeklere oranı benzer şekilde üçte iki diyebiliriz. Yani hastalarımızın büyük çoğunluğunun yaşları itibariyle görüntüleriyle en fazla ilgilenen kızlar oluşturuyor. Hal durum böyle olunca başta ebeveynlere ve ameliyatı gerçekleştirecek cerrahlara bir çok sorumluluklar düşüyor. Başlangıçta ele alınması gereken konu günümüzde sıklığı dahada artan uzamış ergenlik sendromunun ve genç bireyin psikolojisinin buna uygun olup olmadığıdır. Bu noktada gencin burun estetiği talebinin aile ve hekim tarafından iyi bir iletişim ile yönetilmesinin en önemli nokta olduğuna inanıyorum. Ben tüm hastalarımla bu aşamada uzunca konuşup ameliyat istemlerindeki motivasyonlarını ve psikolojilerini mutlaka anlamaya çalışıyorum. Eğer bunların makul ve karşılanabilir oldukarına inanırsam sonraki aşamaya yani ameliyatın planlanması aşamasına geçiyorum. Bu noktada ailelerde doğru bir bilince sahip olmalı ve hekime fikir vermeliler çünkü çocuklarının motivasyon ve psikolojilerini en iyi onlar biliyorlar. Mesela “ dismorfik sendrom” dediğimiz kişinin bedeniyle psikiyatrik hastalık derecesinde çok fazla ilgilenmesi veya benzeri olup biraz daha hafif olan  somatizasyon dediğimiz bedeni ilgili takıntıları fazla olan bir gencin ameliyatı başarılı bile olsa psikolojisini olumsuzda etkileyebiliyor. Başka bir ifadeyle “ailelerin sırf çocuklarını kırmama adına yada hekiminde madem bu ameliyatı istiyorsunuz ve ücretinide karşılayacaksınız tabiiki yaparız “ mantığıyla olayın yönetilmesinin yanlış olacağına inanıyorum. Unutmayın bu gençler bize emanet, her ne kadar reşit sayılsalarda henüz tam matür yani tam anlamıyla olgun değiller ve bu konudaki taleplerini uygun ve doğru bir şekilde yönetmezsek ileride matürite kazandıklarında bizlerinde sorumluğu olacaktır.

Kısaca toparlayacak olursak  burun görüntüsü konusunda mutsuz ve kendini toplumdan sınırlayan bir genç bireye tıbbi yardım etmemek yanlış olabildiği gibi, başka psikolojik sorunlarıda varsa ve doğru tanınmamayıp sırf burun estetiğiyle mutlu edilmeye çalışmakda yanlıştır. Bu konuda hekimleri doğru yönlendirmek için ailelere büyük sorumluluk düşmektedir.Diğer Konular

Bir Mabed Olarak Burun
Yeni Burnunuz Nasıl Olmalı
İdeal Yüz Ve Burun Nedir?
Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim? (Ameliyat sonrası adım adım süreç)
Burun Estetiğinde Sık Sorular
Burun estetiğinin insan psikolojisine etkisi
Rinoplasti nedir? Burun için en sıklıkla ne ameliyatları uyguluyorsunuz?
Burun estetiği ameliyatların yöntemlerinde ve sonuçlarında geçmişten günümüze neler değişti?
Güzelliğin matematiği
Burun estetiği ameliyatlarını nasıl planlıyorum?
Burun estetiği ameliyatlarına kimler adaydır?
Kadın ve erkek burun estetiğinde ne gibi farklar vardır?
Ameliyat sonrasında hastaların nelere dikkat etmesi gerekiyor ? nasıl bir süreç kişileri bekliyor?
Ameliyat sonrası görülen ödem ve morluklar kişiyi rahatsız etmiyor mu?
Gözlük kullanan hastaların ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken konular varmı ?
Burun tamponunda son güncel durum nedir ?
Burun estetiği ameliyatı olanların sonrasında da ameliyat gereksinimi olduğunu sıkça duyuyoruz, nedir bunun sebebi?
Burun estetiği ameliyatı olanların sonrasında da ameliyat gereksinimi olduğunu sıkça duyuyoruz, nedir bunun sebebi?
Revizyon ameliyatına karar verdim nasıl bir yol izlemeliyim?
Her revizyon ameliyatı aynımıdır?
Revizyon ameliyatının bir evvelki ameliyattan ne kadar süre sonra uygulanması uygundur?
Revizyon ameliyatım başarılı olacak mı?
Revizyon ameliyatlarında bir sınır varmıdır?
Burun estetiği ameliyatlarında yaş sınırlamaları varmıdır ?
Burun estetiği sonrası çevreden nasıl yorumlar alacağım?
Burun estetiği ameliyatını hangi doktora olmalıyım?
Doğru burun cerrahını nasıl bulabilirsiniz?
Burun ameliyatlarında Piezo cerrahinin avantajları nelerdir?
Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası