Horlama ve Uyku Apnesi Nedir ?

Horlama yumuşak damağın titreşiminden kaynaklanan bir sosyal sorundur. Bu durum sadece gürültü olarak beraber uyuduğumuz insanları rahatsız etmesinin yanında bazen tıkayıcı uyku apnesi ile de beraber olabilir.

Horlama solunum yollarında daralmaya neden olan birçok sebeple olabilir. Horlama hastanın küçük dilinin büyük ya da sarkık olması, yumuşak damağın gevşeyip sarkması, bademcik veya geniz etlerinin büyümesi, burun kıkırdak ve kemiğindeki eğrilikler, konka dediğimiz halk arasında burun eti olarak da tabir edilen yapıların büyümesi, sinüzit veya alerjik burun nezlesi olan kişilerde çıkabilir. Ayrıca alkol alınmasına bağlı gelişen küçük dil ödemi ve sırt üstü uyumaya bağlı yumuşak damağın geriye kaçmasıda fizyolojik sıkça karşılaşılan sebeplerdendir. Erkeklerde daha sık olmak üzere, çocuklarda dahil her birey zaman zaman horlayabilir bu fizyolojiktir, biz horladığımızı farkedemeyiz.

Horlama uyku apnesi tanısı için önemli bir göstergedir. Bazen hiç araştırma yapılmadan yumuşak damak ve küçük dile yapılacak cerrahi müdahelelerle horlamanın kesilmesi uyku apnesini daha da sinsi bir şekilde devam etmesini sağlayabilir. Ayrıca bu grup hastalara horlama cerrahisi ile küçük dil in kesilmesi ileride CPAP dedeiğimiz maske cihazı kullanımında da bazı zorluklara sebebiyet verebilmektedir. Uyku apnesi hastaları genelde partnerlerinin önerisiyle “horluyor” diye başvururlar. Biraz konuştumuzda bunların nefes durması şikayetlerinin de olduğunu farkedebiliyoruz. Buna “tanıklı uyku apnesi diyoruz” ve bu hastalığın tanısında çok değerli bir göstergedir.

Uyku apnesi Amerika Birleşik Devletlerinde % 4 oranında tanımlanmış ciddi bir hastalıktır. Hatta bu ülkede ağır vağısıta ehliyeti alacak kişiler buu hastalığın tanısında altın standar olan PSG tetkiki rutin olarak istenmektedir. Bende bu hastalığın ülkemizde benzer oranlarda bulunduğunu düşünüyorum ( yani 4 milyona yakın vatandaşımız). Birkaç yıl öncesinde yolcu otobüsü şöförünün uyuması sebebiyle olan 30 üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir kazada şöförün fotoğrafını gördüm ve üzüldüm çünkü tipik uyku apnesi görünümüydü. Yani kilolu, kısa kalın bir boyun idi muhtemelen tanı konulmamış bir apne hastasıydı ve direksiyonda uyumuştu.

Uyku apnesi uyurken nefesin tutulması ya da solunumun 10 saniyeden uzun süreyle ve saatte 5 den fazla defa durmasıdır.  Yani her solunum durması yada gecede 2-3 kez olması hastalık kabul edilmez. Uyku apneli hastalarda gün içinde yorgunluk ve uykuya eğilim, baş ağrısı ile uyunma, boğazda kuruma, ekşimsi tat, unutkanlık, dikkat azlığı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, depresyon, cinsel aktivitede azalma ve isteksizliği, gece sık sık idrara çıkma gibi birçok duruma sebep olabilir.Diğer Konular

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir ?
Radyofrekans ile Horlama Cerrahisi
Cerrahi Dışındaki Uyku Apnesi Tedavileri
Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası