İdeal işitme cihazı nasıl olmalıdır?

İDEAL İŞİTME CİHAZLARINDAKİ ÖZELLİKLER:

Feedback Önleyici: İşitme cihazınızda feedback oluyorsa bununla yaşamak, o sesle cihazı kullanabilmek çok zordur. İşte bu nedenle yeni geliştirilmiş Feedback block sistemiyle donatılmış olmalıdır. Bu yeni sistem ses frekanslarındaki feedbackleri araştırır ve bunları otomatik olarak siler. Artık feedback meydana geldiğinde kulağınız o kötü sesi duymayacak ve siz feedbacki hissetmeden sistem bunları silecek.

İşitme cihazı kullanıcılarının karşılarına çıkan en büyük sorunlardan biri arka plandan gelen gürültüdür. Elektrik süpürgesinin sesi ve trafik gürültüsü rahatsız edici olabilir. Bu nedenle kullanılacak olan işitme cihazı bu tarz gürültüleri baskılama özelliğine sahip olmalıdır.


Uyumlu Yönsel Mikrofon:Bir konuşma esnasında etrafınızdaki diğer konuşmaları duymanız sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden cihaz yönlü mikrofon özelliğine sahip olmalıdır. Bu özellik sayesinde karşınızdaki kişiyle bir konuşma halindeyken arkanızdaki başka konuşmanın gürültüsünü yumuşatıyor böylece siz de konuşmanızı sağlıklı bir şekilde sürdürüyorsunuz.


Öğrenme (veri edinme): Data learning (veri öğrenme) özelliği sizin değişik ortam ve koşullarda hangi ses seviyesinde duyabileceğinizi öğrenir. Bu gelişmiş sistem , farklı ortamlarda hangi ses seviyesinde rahatlıkla duyabileceğiniz öğrenmenin yanı sıra sesi yüksek ya da daha kısık olarak ayarlayarak duyduğunuz sesin kalitesini arttırır.


Frekans aralığı:İşitme kaybı olan hastalar için seçilecek cihazın geniş frekans aralığına, kanal ve program sayısına sahip olması bu özellik konuşmanın anlaşılabilirliğini arttırmaktadır.


FM sistemi:Çocukların okulda daha etkin öğrenmelerini sağlar.


Nano kaplama: İşitme chazını su ve nemden, dış etkenlerden koruyarak daha uzun ömürlü olmasını sağlar

Çınlama bir tümör haberciside olabilir mi?

Kulak çınlaması dediğimiz durum nedir?

Çınlama dışarıdan bir sesli uyaran olmadan kulakta ses duyulması olarak tanımlanır. Kişiler bunu müzik sesi, kuş sesi, rüzgar sesi, zil sesi, düdük sesi, şelale sesi, uğultu, vınlama, vızıltı gibi sesler olabilir. Bazen de ‘kafanın içinde’ duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur.

 

Çınlama her bireyde görülebilir mi?

Yorgunluk, ani tansiyon düşüklüğü, açlık, kahve, alkol ve bazı ilaçlar gibi nedenler ile zaman zaman erişkin ve çocuklarda her bireyde çınlama olabillir.

 

Hangi yaşlarda daha sık görülüyor? Kadın erkek ve çocuklarda görünme sıklığı aynımıdır ?

Kulak çınlamaları her yaşta görülebiliyor. Toplumda görülme sıklığı yüzde 10-15 arasındadır, 40 yaşından sonar sıklığı artıyor. Genellikle erkeklerde kadınlara oranla biraz daha fazla görülmektedir. Çınlama hastalarının yaklaşık % 10 u tedavi için doktora başvuruyor, tüm çınlayan hastaların % 0,5 i için de sürekli olup hayatının odak noktası haline gelebiliyor.  Bu o kadar rahatszı edici bir durum oluyor ki hastaları intihar edebilecek noktalara bile getirebiliyor.

 

Her yaşta aynı sebeplerle mi olur?

En sık nedenler olarak yaş ile doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Bu çeşit yaşa bağlı çınlamalar genellikle ince tiz ses frekanslarında olup işitme cihazlarından sıkça fayda görebiliyorlar.  Gençlerde en sık sebep sürekli gürültülü ortamlarda yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir. Ayrıca yanında silah patlayan yada ani gürültülere maruz kalan kişilerde de görülebilir.

 

 

Çınlama neden oluyor?

Bu konuda farklı sebeplere göre değişik görüşler var ama en sık neden olarak iç kulakta bulunan, ses dalgalarına göre hareket eden ince tüylü hücrelerin zarar görmesine bağlı olarak rastgele elektrik sinyali oluşturmalarının bize çınlama olarak yansıdığı düşünülüyor. Diğer sebepler ise kulak kiri , kulağı etkileyen hastalıklar (enfeksiyon, orta kulak iltihabı, iç kulak iltihabı, sinüzit, allerji ve nezle vb), kulak kemiğindeki değişimler (Otoskleroz gibi orta kulak içindeki kemik eklemlerinin kireçlenmesi) , Meniere Hastalığı (iç kulak tansiyonu), Anemi (kansızlık), kadınlarda hormonal değişimler., Çinko, B12 ve magnezyum gibi  vitamin ve minerallerin eksikleri,  baş veya boyun yaralanmaları, iç kulak tümörleri,  Bazı ilaçlar (Aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi pek çok ilacın bir yan etkisi olarak kulak çınlaması şikayeti ortaya çıkabilir. Bazen de bazı ilaçların doz aşımlarında çınlama da görülebilir. Üstte sayılanların dışında daha yüzlerce farklı ilacında çınlama yapması mümkündür, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, Hipertiroidi (Tiroid bezinin çok çalışması), cep telefonları, çene eklemi rahatsızlıkları, baş ve boyun tümörleri (Baş ya da boyun bölgesindeki damarlara baskı yapan bir tümor çınlama ve başka belirtilerle kendini gösterebilir).

 

 

Yani çınlama bir tümörün de habercisi olabilirmi?

Çınlama şikayetiyle bazı tümörlerin, boyutları henüz küçükken tespit edilebilmesi, yani

tedaviyi şekillendirmesi açısından çok önemli. Bu tümörler

yer alan çok önemli sinirleri baskılayarak, hatta zarar vererek geri dönüşsüz ciddi

kayıplara götürebiliyor. gibi önemli fonksiyonları

kaybedilmeden sorunun giderilebilir. Bunlarda eğer kitle boyutu  gamma knife dediğimiz ışın ile tedaviyede uygun olabiliyor

 

Cep telefonu çınlama yaparmı?

Elektromanyetik iletinin iç kulağı etkileyebildiği çeşitli deneysel çalışmalarla gösterilmiş. Günde 10 dk üzerinde cep telefonu kullanımının kulak çınlamasını %30 arttırabildiği bildirilmiş. Bu konu ile ilgili çok net kanıtlar olmamakla birlikte cep telefonlarının çınlama sebebi olması kuvvetle muhtemel görülmektedir. Bundan korunmak için cep telefonu ile konuşmaların kulaklıkla yapılmasının faydalı olduğuna inanıyorum.

 

Kulak çınlamasına ne iyi gelir?

- Alkollü içeceklerden ve kahve gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmak.

- Sigara içmemek (Bunun sebebi sigaranın içerdiği nikotin maddesinin iç kulaktaki yapılara kan akışını azaltmasıdır).

- Stresten ve aşırı yorgunluktan uzak durmak.

- Düzenli olarak kullanılan ilaçların kulak çınlamasına olumsuz etki edip etmediğini öğrenerek ve olumsuz bir etkisi varsa bu ilaçları azaltmak yada başka gruplar ile değiştirmek.

- Düzenli olarak egzersiz yapmak.

- Çınlamadan müzdarip kişilerin boynu gerilmiş durumda bırakan bisiklet ve at binme gibi sporlardan kaçınmalarını öneririz.

- Dikkati başka noktalara dağıtarak kulak çınlamasına çok fazla odaklanmamak.

- Yüksek miktarda sese maruz kalmamak, mesleki zaruri durumlarda kulak tıkacı kullanmak.

- Çınlama tedavisinde çeşitli ilaçlar, vitamin- mineraller, işitme cihazları,

dışarıdan beyaz gürültü ve dar bant ses veren cihazlar, habituasyon tedavisi dediğimiz psikolojik tedavi gibi çeşitli yöntemlerden hastalar fayda görebilmektedir.

 

Son söz: Çınlama tek başına bir hastalık olmayıp  pek çok hastalıkta görülebilen bir durumdur, bazen tedavisi çok kolay da olabilmektedir, yani her yolu denemeden havlu atmak ve çınlama geçmez demek yanlış olacaktır. Bunun mutlaka ayrıcı tanısının yapılıp uygun tedavi alternatiflerinin gerekirse sırayla denenmesi uygun yaklaşımdır.Diğer Konular

İşitme Cihazları
İşitme Cihazına Alışma
Orta Kulak Sıvı Birikimi (effüzyon)
Yüz Felci
Orta Kulak İltihapları (Kronik)
Orta Kulak İltihapları (Akut)
İyi Huylu Pozisyonel Baş Dönmesi
Baş Dönmesi
Otoskleroz (Orta Kulak Kireçlenmesi)
Kulak Çınlaması
İdeal işitme cihazı nasıl olmalıdır?
Baş dönmesinde hangi hekime gitmeliyim?
Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası