Yeni Burnunuz Nasıl Olmalı

Burun hem çok önemli fonksiyonları hemde insan estetiğinde oldukça önemli bir organdır. İyi nefes alamayan bir burun insan vücudundaki bir çok rahatsızlıkların da başlıca sebebidir. Toplumda burundan nefes alma problemleri oldukça yaygın olup bazen tıbbi sebeplerle de estetik ameliyat yapmak gerekli olmaktadır. Burun estetiği ameliyatları son yıllarda ülkemizde ve dünyada en sık yapılan ameliyatlardan olmuştur. Bunun nedeninin toplumsal farkındalığın ve sağlık hizmetinin artması yanında sosyal medyanın da önemli katkılarıyla olduğunu düşünüyorum. Doğru hasta bilgilendirilmesi ve seçimi koşuluyla yüz estetiği ameliyatlarının bir moda trend olmaktan ziyade fonksiyonel ve kişilere verdiği psikolojik rahatsızlığın da giderilmesi sebebiyle mecburi çözüm önemli olmaktadır. Son yıllarda değişen profil yaklaşımları felsefesi ve teknolojilerin de artmasıyla artık daha doğal ve fonksiyonel olmasının da yanında ömür boyu güçlü kalabilecek burunlar yapabilmekteyiz.

YENİ BURNUNUZ NASIL OLMALI?

En önemli felsefenin doğallık olduğunu düşünüyorum. Yüzün ifadesini ve güzelliğini çok etkilediği için, iyi yapılmış bir burun ameliyatının sağlık ve estetik açıdan önemi büyüktür. Yeni burnunuz doğuştan güzel burunlar gibi görünmeli. Sizi tanımayan birisi burnunuzun estetik olduğunu anlamamalı fakat çok güzel burnunuz varmış hissine kapılmalı, yüze daha bir tatlılık vermesinin yanında genç ve çekici görünmenizi sağlamalıdır. Eski burnunuzu bilen yakınlarınız ise yeni burnunuzun size kattığı pozitif değişimi fark etmelidir. Daha önceki burnunuzla sert, sinirli yorgun bir ifadeniz varsa, yeni burnunuz yüzünüze daha güçlü ve dingin bir ifade katmalı. Yeni burnunuz özgüveninizi artırmalı ve pozitif bir ruh hali vermeli, yüzünüzün diğer yapılarıyla özellikle kaş, göz, çene ve elmacık kemikleriyle ile uyumlu olmalıdır.

Bir başkasında güzel duran bir burun size yakışmayabilir, sizde güzel olan bir burun başka bir yüzde anlam kazanmayabilir yani burnunuz size özel olmalıdır. Bakışlarınızı değiştirmemeli ama bakışların ortaya çıkmasını belirginleştirmelidir. Özetle kaş ve gözlerin güzelliğinin iyice ortaya çıkarması hedeflenmelidir.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YÜZ VE BURUN ESTETİĞİNDEKİ DEĞİŞİMLER

Günümüzdeki ideal yüz ve burun estetiği felsefesi özellikle son 10 yılda büyük ölçüde değişti. Geçmişteki iç bükey yandan görünüşlü burun delikleri görünen ve yapıldığı belli olması makbul sayılan estetik anlayışın yerinde “doğal burun” konsepti yerleşti.  Estetik burun cerrahisinin amacı yüze bakıldığında öncelikle gözlerin farkedilmesidir yani amacımız yüzdeki diğer yapıları gözler hariç belirsizleştirmektir. Burada üzerini açmak isterim ki burun, çene, alın yada elmacık kemikleri gibi yüz estetiğindeki önemli yapıların sadece büyük olmaları değil  fazla küçük olmaları da yüz estetiğinde göze hoş görünmeyen durumlardır. Artık burun estetiği ameliyatı kararıyla gelen bazı hastalarımızı, alına yağ enjeksiyonları yada yüz ve burun sırtı dolguları ile ameliyata gerek kalmadan memnun edebiliyoruz.

Günümüzde gelişen yazılım ve fotoğraf teknolojileriyle bu ameliyatlarını planlamada bizlere oldukça yardımcıoluyorlar. Biz burun estetik cerrahları artık kişiye özel planlama yapılarak kişinin yüzüne uygun yeni burun yapınızı simülasyon programlarıyla belirleyerek 3 boyutlu olarak hastanın da mutlaka onayını alıyoruz. Burada hastanın farklı açılardan çekmiş olduğumuz fotoğraflarını bilgisayar programlarıyla tasarım yaparak hastamızla dapaylaşıyoruz. Bu işlemin kişinin beklentisini ölçmeye vede hastadaki ideal burunu belirlemeye dönük olduğunu ve bunun aynısının olmayabileceğini fakat küçük nüanslar ile ameliyat sonrasında genel hatlarıyla nasıl görüneceğini belirlemek için yapıyoruz. Bu planlamanın hastayı ikna etmek için görsel bir show olmadığını aksine son derece faydalı olduğunu düşünüyorum çünkü bazı hastalarımız çok küçük estetik burun kusurları ile geldiklerinde bu “tasarım görüşmesi” adını verdiğimiz randevuda simulasyon örneklerini gördüklerinde “ bu kadarcık kusur için gerek yokmuş” veya “boş yere ameliyat olacakmışım” diyerek bize doğru yönlendirdiğimiz için teşekkür ederek ayrılabiliyorlar. Bu görüşmelerde burun ameliyatı yapmaya oldukça hevesli olan biz cerrahların bazen ameliyat niyeti ile gelen hastayı kaybedip vaz geçmelerine sebep oluyor ama hasta hekim ilişkisinde bu tür gerçekçi görüşmelerin baştan ve objektif yapılmasının ileride sorun yaşamamak adına hem hasta hemde hekim için gerekli ve koruyucu olduğunu yaklaşık 20 yıldır bu ameliyatlar ile ilgilenen bir hekim olarak geçmiş tecrübelerimden dolayı yürekten inanıyorum. Bu ameliyatların günümüzde artık çok az da olsa tekrar cerrahi (revizyon cerrahisi) de gerektirebilecek ameliyatlar olduğu bilinmektedir. Bazende burun sırtındaki kemikten rahatsız olduklarını ifade ederek gelen kişilere aslında o kemiğin karekterine güçlü bir ifade verdiğini fakat çok az burun ucunu kaldırmamızın hem nefes alışını arttıracağını hemde yüzüne daha güzel bir ifade katacağına beraber karar verebiliyoruz. Etrafta pek çok 2-3-4… ameliyat olup memnun olmayan hastaların üstte bahsettiğim objektif tasarım görüşmeleriyle minimalize edilmesini hedefliyoruz. Bu hasta grubunun bir türlü memnun edilememesindeki asıl önemli noktanın en başındaki iletişim sorunundan da kaynaklandığını düşünüyorum.

Son 10 yılda ilaveten yeni bazı teknolojik yöntemleride kullanmaktayız. Kullanılan cerrahi aletlerdeki gelişmelere ilaveten anestezi yöntemlerindeki gelişimelerin yanında endoskopları ve nihayetinde yeni yöntem olarak ultrasonik diamond rhinoplasti gibi yöntemleri de sıklıkla kullanıyoruz.
Yıllarca bu ameliyatlar burun kemikleri kırılarak yapıldığı için ameliyat sonrası dönemde şiddetli şişme, morarma gibi yan etkiler görülmekte idi. Ayrıca kemiklerin kırılması ve kaynaması sırasında istenmeyen, kontrol edilemeyen yanlış iyileşme ve şekillenmeler ortaya çıkabiliyordu.Teknolojinin sağlık alanındaki gelişmesi burun ameliyatlarında da yeni olanaklar başlattı. Yüksek frekanslı titreşimlerle çalışan piezocerrahi sayesinde kemik gibi sert dokuları kırmadan şekillendirmek ve ince detaylarla çalışabilmek mümkün oluyor. Parisli  bir hekimin geliştirdiği elmas bir uç ile burnun kemiklerinin şekillendirilmesinde çok daha emniyetli ve öngörülebilir sonuçlar veren bu tekniği bizde burun estetik ameliyatlarında sıklıkla kullanıyoruz. Bu teknik ile hastanın cilt yapısına da bağlı olarak, ameliyat sonrası dönemde  şişlik ve morarmaları önemli ölçüde azaltmıştır.

ÜLKEMİZ SAĞLIK TURİZMİNE DÖNÜK BİR CAZİBE MERKEZİ KONUMUNDADIR

Son yıllarda yurt dışından gelen hastalarımız oldukça arttı. Biz de dünya insanı olmayı da amaçlayan hekimler olarak sağlık turizmini çok sevdik. Ülkemizin bu açıdan cazibe merkezi olmasının başlıca sebeplerinin özellikle bulunduğumuz coğrafyada burun estetik problemlerinin daha fazla olmasına bağlıyorum. Ayrıca özellikle ortadoğu, kafkasya ve komşu balkan ülkelerinin pek çoğuna göre türk hekimlerinin çok daha donanımlı ve teknolojiyi iyi kullandıklarını söyleyebilirim.  Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ameliyat maaliyetleri en az dört de bir düzeylerdedir. Bu açıdan yurt dışından gelen hastalarımıza otel ve konaklama hizmetlerinde servis yaparak sonrasındaki tatillerinide planlamaktayız. Gerek yurtdışında çalışan vatandaşlarımız gerekse diğer ülke vatandaşları da oldukça uygun fiyatlara ameliyat ve tatillerini arada yapma fırsatı bulduklarından mutlu oluyorlar. Bu konuda ileride yapılacak doğru yatırım, reklam ve sağlık politikalarının ülkemiz için de önemli bir prestij ve gelir kaynağı olabileceğini düşünüyorum.

AMAÇLARIMIZ OLARAK

Nefes alma sorunları varsa bunlar düzelmiş olmalı.

Ameliyattan uzun süre sonra burunda çökmeler düzensizlikler eğrilikler olmamalı yani bu açıdan geç dönem sonuçları hedeflenmelidir.

Kısacası yeni burnunuz şu üç kuraldan taviz verilmeyerek yapılmalıdır

1. Sağlıklı burun estetiği olmalı. Yani iyi nefes alabilen fonksiyonları korunmuş ya da arttırılmış bir burun elde edilmeli
2. Doğal görünümlü bir burun olmalı
3. Kişiye özel planlama yapılarak yüzü ile uyumlu ve  özel bir burun yapılmalı.Diğer Konular

Bir Mabed Olarak Burun
Yeni Burnunuz Nasıl Olmalı
İdeal Yüz Ve Burun Nedir?
Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim? (Ameliyat sonrası adım adım süreç)
Burun Estetiğinde Sık Sorular
Burun estetiğinin insan psikolojisine etkisi
Rinoplasti nedir? Burun için en sıklıkla ne ameliyatları uyguluyorsunuz?
Burun estetiği ameliyatların yöntemlerinde ve sonuçlarında geçmişten günümüze neler değişti?
Güzelliğin matematiği
Burun estetiği ameliyatlarını nasıl planlıyorum?
Burun estetiği ameliyatlarına kimler adaydır?
Kadın ve erkek burun estetiğinde ne gibi farklar vardır?
Ameliyat sonrasında hastaların nelere dikkat etmesi gerekiyor ? nasıl bir süreç kişileri bekliyor?
Ameliyat sonrası görülen ödem ve morluklar kişiyi rahatsız etmiyor mu?
Gözlük kullanan hastaların ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken konular varmı ?
Burun tamponunda son güncel durum nedir ?
Burun estetiği ameliyatı olanların sonrasında da ameliyat gereksinimi olduğunu sıkça duyuyoruz, nedir bunun sebebi?
Burun estetiği ameliyatı olanların sonrasında da ameliyat gereksinimi olduğunu sıkça duyuyoruz, nedir bunun sebebi?
Revizyon ameliyatına karar verdim nasıl bir yol izlemeliyim?
Her revizyon ameliyatı aynımıdır?
Revizyon ameliyatının bir evvelki ameliyattan ne kadar süre sonra uygulanması uygundur?
Revizyon ameliyatım başarılı olacak mı?
Revizyon ameliyatlarında bir sınır varmıdır?
Burun estetiği ameliyatlarında yaş sınırlamaları varmıdır ?
Burun estetiği sonrası çevreden nasıl yorumlar alacağım?
Burun estetiği ameliyatını hangi doktora olmalıyım?
Doğru burun cerrahını nasıl bulabilirsiniz?
Burun ameliyatlarında Piezo cerrahinin avantajları nelerdir?
Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası