Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği

İçinde bulunduğumuz profosyonel iletişimin profil fotoğrafları ile ile başladığı çağda iyi bir ilk izlenim uyandırmak oldukça önemli bir hale geldi. Pek çok kişinin iş başvurularını değerlendiren insan kaynakları uzmanları ilk profil fotoğrafındaki veya tanışmadaki aldıkları intibalar karar verme süreçlerini etkileyebilmektedir. Yüz görüntümüzde etrafa verdiğimiz enerjiyi en çok bozacak noktalardan biride burun ucunun düşüklüğüdür.  Bazen kişileri burun sırtındaki güzel bir kemer daha özgül ve güçlü gösterebilir fakat burun ucunun düşüklüğü her zaman problemdir. Burun ucu düşüklüğü hem estetik hemde nefes alma bozukluğu açısından handikaplar oluşturmaktadır. Estetik tarafından bakıldığında burun ucunun düşük olması kişiye sinirli, yorgun ve enerjisi düşük bir görünüm verirken, işlevsel açıdan ise burun ucu düşüklüğü dış valf açısını azaltarak burundan nefes almayada büyük ölçüde engel olur.  Bu durumdaki kişiler kendilerini “Sadece burun ucumu parmak uçlarımla azıcık yukarı kaldırdığımda çok iyi nefes alıyorum” şeklinde ifade ederler. Bu sorunun giderilmesi sadece estetik anlamda değil sosyal ve mesleki olarakta kişilere avantajlar sunmaktadır. Dahası hepsinden önemlisinin de, daha iyi soluklanmanın sunacağı bol hava ve koku gibi pek çok temel yaşamsal avantajıda unutulmamalıdır.

“Burun ucu estetiği” yani “Tip plasti”ameliyatını diğer burun bölgerlerinde sorun olmayan hastalara uyguluyoruz. Bu ameliyatı sıklıkla lokal anestezi ile yapmak mümkün olup, çok nadiren genel anestezi uyguluyoruz.  Burun ucu estetiği genelde üstte bahsettiğimiz gibi burun ucunun kaldırılması söz konusu olmasının yanında nadirende olsa burun ucunun indirilmesi, inceltilmesi veya kalınlaştırılması, burun deliklerindeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, burun kanatlarındaki kalınlığın inceltilmesi veya çökmenin giderilmesi gibi pek çok işlemleri kapsayan geniş bir kavramdır. Ayrıca bu yöntemle burun ucunun rafine edilmesi dediğimiz zarif leştirilmesi ve ışık vurduğunda burada martı kanadı şeklinde son derece güzel bir görüntüyü yakalamak mümkün olabilmektedir. Dahası bu ameliyatları daha evvel burun estetiği ameliyatı olmuş fakat istenen sonuçları burun ucunda alamayan hastalarada revizyon amaçlıda sıklıkla uyguluyoruz.

Bu işlem esnasında açık  veya kapalı (burun içinden) teknik ameliyat yöntemlerinin her ikisinin de cerrahın tecrübesine ve tercihine göre avantajlı tarafları vardır. Benimde en sıklıkla kullandığım ve sevdiğim burun ucuna her türlü müdaheleyi yapabilmeye olanak sunan açık tekniğinde kesi yeri uygun kapatıldığında kesinlikle kesi izi kalmaz. Kapalı tekniğin ise yegane avantajları ameliyat süresinin daha kısa olması ve bir kaç haftada olsa burun girişinde görülen dikişlerin içeride olmasıdır.

Burun ucu estetiğinde iyileşme süresi klasik septorinoplasti yöntemlerine göre daha kısadır. Bu yöntemde kemik dokuya müdahele edilmediğinden dolayı ödem ve morluk hemen hiç olmaz. Ayrıca atel veya alçı koymak gerekmediğinden iş ve iş gücü kaybı hemen hemen hiç yoktur. Bu yöntem klasik burun estetiği ameliyatından sonraki işe geri dönüş zamanını önemseyen hastalarda diğer burun bölgelerindeki kusurlar göz ardı edildiğinde oldukça pratik ve yüz güldürücüdür.  

Burun ucu estetiği ameliyatları en fazla 45 dk sürmekte olup lokal anestezi ile yapıldığında hemen sonrasında hasta evine veya işine geri dönebilmektedir. Bu yöntemle silikon tampon ve burun sırtına atel konmadığından dolayı oldukça konforlu bir iyileşme süreci hastaları beklemektedir.

Burun ucu estetiği amaçlı dolgu uygulamalarıda seçilmiş hastalarda kullanılan bir diğer yöntemdir. Dolgu uygulamaları kullanılan maddeye göre değişebilmekle birlikte 1 -3 yıl arasında etkilidirler. Avantajı ve dezavantajıda tam olarak bu noktada olup yapılan işlemin geri dönüşü mümkün fakat üstte bahsediler sürelerde tekrarlanması gerekir. Bazende çok küçük kusurlarda sabırla  2-3 kez tekrardan sonra o bölgede bir miktar yumuşak dokuda oluşabilmesi sebebiyle hastayı tekraına gerek kalmaksızın çok daha uzun sürelide memnun edebilmektedir.

Cerrahi veya dolgu ile yapılan burun ucu estetiği özellikle son yıllarda oldukça popülar oldu. Fakat bazen hastalar direk sadece burun ucunu kaldırtmak istiyorum gibi taleplerle gelebiliyorlar, Dikkatle incelendiğinde bunlarda beraberinde başka sorunlarda olduğundan bu işlem sorunu tek başına çözmeyebiliyor. Hayel kırıklığına sebebiyet vermemek için burun ucu estetiğini düşünen hastaların mutlaka yapılacak profil analizi ölçümleri ve bilgisayar çalışmaları ile olası sonucun kişiyi memnun edip etmeyeceğinin mutlaka ortaya konması gerekmektedir.

Özetle burun ucu estetiği ameliyatı gerçekten seçilmiş kişilerde son derece basit ve yüz güldürücü bir uygulamadır. Fakat doğru yöntem ve olası sonuçlarının mutlaka ortaya konulması hasta memnuniyetini çok daha üst seviyelere taşıyacaktır.

 

Doç. Dr. Seçkin Ulusoy

KBB ve Burun Estetiği Uzmanı    

Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası