Doç. Dr. Seçkin Ulusoy ile ameliyat öncesi ve sonrası süreç

* Ameliyattan çıktıktan sonra 4. Saatte başlangıçta sıvı gıdalar, 6. Saatten sonra yarı katı kıvamlı ılık gıdalar, 2. Günden sonrasında da normal gıdalar öneriyoruz. Sert kıvamlı ve çiğneme kaslarını çalıştıracak gıdalar ağrı yapabileceğinden genelde önermiyoruz.

* Ameliyattan sonra hastaya 48 saat süresince eldiven parmağı içinde hazırlanmış buz uygulanması morlukları büyük oranda azaltacaktır. Bu işlem esnasında soğuk buz yanığı yapmamak için ince bir kağıt mendil üzerinden buz uygulamayı öneriyoruz. Buz uygulaması sadece ilk 48 saat mümkünse hiç aralıksız olması yeterli olup bu süre sonrasında yeni morluk ve kılcal damar kanamaları oluşmayacağından dolayı bir faydası olmayacaktır

* Özellikle burun içindeki kabuklanmaları ve enfeksiyonları engellemek için doktorunuz tarafından verilen okyanus suyu ve merhemleri mutlaka kullanmalısınız.

* Silikon tampon kullanılan hastalarda tampon çıktıktan sonra rahat nefes alabilmektedirler,  bazen bu durum birkaç saat sonra tekrar tıkanıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ödemin artmasına veya kabuk oluşumuna bağlıdır ve geçicidir, doktorunuza danışın fakat bundan dolayı endişelenmeyin.

* Ameliyat sonrasında 1 hafta aşırı gülme ve aşırı mimik hareketlerinden kaçınınız.

* Ameliyattan sonra genellikle yaklaşık 7. günde dikişler alınır ve burun üzerine konulan atel çıkartılır.

* 1. Haftada atel çıktıktan sonra hastanın mutlaka ayna karşısında ve her iki işaret parmağı ile ile masaj yapması oldukça faydalıdır. Bu işlem atel sonrasındaki ilk bir hafta hafif ve yumuşak olmalı sonrasında biraz daha etkili olacak ve simetriyi devam ettirecek şekilde sertleşmelidir. Masaj işlemini 3 ay süresince öneriyoruz. Masaj zamanla biraz daha sert dokunaklı hale getirilmesi uygundur, bu aşamada ayna karşısında farkettiğiniz hafif asimetriler olursa diğer tarafa biraz daha fazla bası uygulamanızı öneriyorum (yeni burnunuz hamur gibi düşünün ve bu aşamada doğru masaj ameliyatın başarısına çok katkıda bulunduğu gibi ödemlerinde daha erken azalmasını sağlayacaktır).

* Bu ameliyatın uzun dönem takipleri önemlidir. Ameliyattan 6 ay ve 1 yıl sonrasında bana uğrayın (bu görüşme ücrete tabii değildir) yada şehir dışında iseniz mail ile farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarınızı ulaştırınız.

Doç. Dr. Seçkin Ulusoy

KBB ve Burun Estetiği Uzmanı    

Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası