Prof. Dr. Seçkin Ulusoy has worked extensively on nasal surgery and has more than 52 published studies in scientific journals. He has completed more than 4000 successful operations and has proven himself all over the world with his expertise in his field.

For all your inquiries get a free consultation
You can contact us for all your questions and if you wish, you can have a pre-examination with a video meeting.

Prof. Dr. Seçkin Ulusoy has worked extensively on nasal surgery and has more than 52 published studies in scientific journals. He has completed more than 4000 successful operations and has proven himself all over the world with his expertise in his field.

Primary Rhinoplasty

Transform Your Nose with Precision. Expert Closed Rhinoplasty Surgeon. Book Your Consultation Today!

Revision Rhinoplasty

Expert Rhinoplasty by Prof. Dr. Ulusoy. Revision surgeries for a flawless nose. Book your appointment now!

Ethnic Rhinoplasty

Expert ethnic rhinoplasty by Prof. Dr. Seçkin Ulusoy. Enhance your nose with precision surgery. Book your consultation now.

Functional Rhinoplasty

Enhance your natural beauty with functional rhinoplasty. Trust Prof. Dr. Seçkin Ulusoy, the expert in nasal surgery.

For Your Dream Nose

Prof. Dr. Seçkin ULUSOY

With 20+ years of experience in Rhinoplasty (Nose Job) operations and with thousands of happy patients, Dr. Ulusoy does his operations in well known qualified, safest and on high standards hospitals in Istanbul.

He has private interests in dealing with all aspects of nose disorders, including nose allergy, breathing difficulty, sinus disease, cosmetic deformities of the nose, and associated snoring and sleep apnea disorders.

ENT , Rhinology and Nasal Plastic Surgery

Our Hospitals

Health Tourism
We Will Be Happy To Welcome You
Through an authorized Agency on Health Tourism, we provide our patients airport pick-up service, VIP Transfer and professional solutions for all their accommodation needs
Airport Welcoming
VIP Transfer
Accomodation
WhatClinic Patient Service Award
Ratings & reviews for Seckin Ulusoy
Airport Welcoming
VIP Transfer
Accomodation
We Have Hosted Over 4000+ Happy Patients
and we will be happy to see you here in our clinic too…
Any Question?
We will be please to answer all your questions on Video Conference meeting
Nose Aesthetics
Frequently Asked Questions

In cases of revision, nasal aesthetic cartilage usage surgeries, the operation technique used in the first surgery is essential. Because in the first rhinoplasty surgeries performed by removing nose ridge (The Open Roof).

Burun estetiği, dış görüntüsü ve kişiliklerinde önemli değişiklikler yapan bir ameliyattır. Hem estetik, hem de önemli fonksiyonel tarafları olan bu cerrahide ustalaşmak uzun yıllar alır. Bir Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak özellikle hayatımın son 5 yılında neredeyse sadece bu ameliyat ile ilgilenen bir hekim olarak sizlerle tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Burun estetiği ameliyatının 7-12. gününde ofis yada ev işinize geri dönebilirsiniz, ayrıca 2 hafta sonra fitnes tarzında sportif aktivitelere başlayabilirsiniz.

Burunda vücudumuzdaki diğer tüm organlarımız gibi zamanla bazı değişikliklere uğrar. Ortalama kemik ve kıkırdak gelişimini ortalama 18 yaş civarında tamamlanır.

Eskiden özellikle kadınların tercih ettiği bir ameliyat olan Rinoplasti günümüzde erkekler tarafından da oldukça tercih edilen bir ameliyat haline geldi.

İdeal burun ucu estetiği ameliyatına anlayabilmek için burnun hem kendi içindeki hem de yüzün diğer tarafları ile ilgili ideal estetik oranları ile değerlendirmek gerekiyor. Burun yüzün ortasında hem kendi içerisinde, hemde yüzün diğer kısımlarıyla belli bir estetik düzenle olan bir organdır.