Prof.Dr. Seçkin ULUSOY

ENT & Nasal Plastic Surgery

Contact us for appointment and information

Customer Retention Is The Cornerstone

Nose Aesthetics

Rhinoplasty is an aesthetic operation in which the bone and cartilage tissue in the nose is reshaped and a new appearance…

Functional Rhinoplasty

In face (facial) aesthetics, a wide spectrum of applications, from various drugs and materials applied to the skin…

Aesthetic Without Surgery

They are aesthetic applications made to regain youth in areas that have lost their flexibility and form.

For Your Dream Nose

Prof. Dr. Seçkin ULUSOY

With 20+ years of experience in Rhinoplasty (Nose Job) operations and with thousands of happy patients, Dr. Ulusoy does his operations in one of the safest and on high standards hospitals in Istanbul, Liv Hospital Vadistanbul

He has private interests in dealing with all aspects of nose disorders, including nose allergy, breathing difficulty, sinus disease, cosmetic deformities of the nose, and associated snoring and sleep apnea disorders.

ENT , Rhinology and Nasal Plastic Surgery

Aesthetic Plastic Surgery Expert

Health Tourism

We Will be Happy to Welcome You

Through an authorized Agency on Health Tourism, we provide our patients  airport pick-up service, VIP Transfer and professional solutions for all their accommodation needs.

  • Airport Welcoming

  • VIP Transfer

  • Accommodation

WhatClinic Patient Service Award
Ratings & reviews for Seckin Ulusoy
85%

Product Quality Index

92%

Energy Generation

We have hosted over  5000+ Happy Patients

and we will be happy to see you here in our clinic too…

Watch a journey to our clinic

Any Question?

We will be please to answer all your questions on Video Conference meeting

Check and Subscribe Our Youtube Channel

Nose Aesthetics

Frequently Asked Questions

In cases of revision, nasal aesthetic cartilage usage surgeries, the operation technique used in the first surgery is essential. Because in the first rhinoplasty surgeries performed by removing nose ridge (The Open Roof).

Burun estetiği, dış görüntüsü ve kişiliklerinde önemli değişiklikler yapan bir ameliyattır. Hem estetik, hem de önemli fonksiyonel tarafları olan bu cerrahide ustalaşmak uzun yıllar alır. Bir Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak özellikle hayatımın son 5 yılında neredeyse sadece bu ameliyat ile ilgilenen bir hekim olarak sizlerle tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Burun estetiği ameliyatının 7-12. gününde ofis yada ev işinize geri dönebilirsiniz, ayrıca 2 hafta sonra fitnes tarzında sportif aktivitelere başlayabilirsiniz.

Burunda vücudumuzdaki diğer tüm organlarımız gibi zamanla bazı değişikliklere uğrar. Ortalama kemik ve kıkırdak gelişimini ortalama 18 yaş civarında tamamlanır.

Eskiden özellikle kadınların tercih ettiği bir ameliyat olan Rinoplasti günümüzde erkekler tarafından da oldukça tercih edilen bir ameliyat haline geldi.

İdeal burun ucu estetiği ameliyatına anlayabilmek için burnun hem kendi içindeki hem de yüzün diğer tarafları ile ilgili ideal estetik oranları ile değerlendirmek gerekiyor. Burun yüzün ortasında hem kendi içerisinde, hemde yüzün diğer kısımlarıyla belli bir estetik düzenle olan bir organdır.