Burun Estetiğinde Sık Sorular

Yara İzi ve dikişler ne zaman iyileşir ?

Açık teknikle yapılan rinoplasti ameliyatlarında burun deliklerini ayıran burun bölgesinde (kolumella dediğimiz) ters martı kanadı denilen zigzag şeklinde ince bir iz oluşur. Burayı doku ile çok uyumlu ve ince malzemelerle dikiyoruz ve neredeyse pekçok hastada 3 ay sonrasında hiç farkedilmeyecek hale geliyor. Bu iz ilk dönemlerde hafif pembe renkte iken zamanla beyazlar ve görünmez hale gelir.  Bir de burun deliklerini küçülttüğümüz hastalarda burun tabanı ile  burun kanadının yapıştığı yerde ince çizgi şeklinde iz kalır. Bu çizgide zamanla beyazlar ve doğal burun kıvrımı içinde kalır ve tamamen tamamen farkedilmez hale gelir. Ameliyatta burun içine uyguladığımız 2 haftada tamamen eriyip kaybolan dikişler mutlaka olacaktır. Bunlar bazen burun kabukları içerisinde elinize gelebilir munları kesinlikle çekip çıkarmaya uğraşmamalısınız. Bu dikişlerin kabuk altında kaybolmasını önlemek vede kabuklanmayı azaltmak için ucu pamuklu kulak temizleyicileriyle oksijenli su uygulaması oldukça faydalı ( günde 4-5 kez olabilir )  ve hastayıda nefes alma açısından rahatlatan bir işlemdir.

Ameliyat sonrasında nefes alma güçlüğü olurmu?

Burun estetiği ameliyatları sonrası  genellikle içinde içinde nefes almayı sağlayan boru olan silikon tamponlar uyguluyoruz.  Fakat ameliyat sonrası kabuklanma bu silikonun içce hava yolunu tıkayabileceğinden nefes almayı zorlaştırabiliyor.  Kabuklanmayı azaltmak için ucu pamuklu kulak temizleyicileriyle oksijenli su uygulaması ile kabukların yumuşatilması sonrasinda serum fizyolojik veya okyanus suyu uygulaması oldukça faydalı bir işlem ( günde 4-5 kez olabilir ) 

Ameliyat sonrasında ağrı hissedecekmiyim?

Burun ameliyatları sonrasında ağrısız ameliyatlardır. Ameliyat sırasında kanama olmaması için lokal anestzik uygulandığından dolayı ilk uyandığınızda ve odanıza geldiğinizde 3-4 saat ağrınız olmaz. Bu süre sonrasında da size önereceğimiz basit ağrı kesiciler ile hiç ağrı hissetmeden ilk geceyi ve haftayı geçireceksiniz. 

Burun estetiği dini açıdan yaptırmak sakıncalı mıdır?

Bu konuda bir fikir beyan edip fetva vermem tabiiki doğru olmaz. Fakat konuştuğum ilim sahibi kişilerin fikirleri doğrultusunda “fiziksel yada psikolojik rahatsızlık kişiyi olumsuz hissettiriyorsa yapılabileceği“ yönünde. Ayrıca hastaların büyük çoğunluğunda burun tıkanıklığı ve rahat nefes alamama da  mevcut olduğundan sağlık açısından da gerekli bir ameliyat olabiliyor. Birçok kişide nefes alma işleminin tam olarak düzeltilmesi sadece burun içindeki eğri kıkırdakların alınmasıyla yani deviasyon ameliyatlarıyla sağlanmayabilir, yani burun çatısının ve ucunun da uygun ölçüde desteklenmesi gerekebilir. Bu konuda en doğru kararın hastanın özgür iradesiyle ve hekimin gerçekçi yönlendirmeleriyle verileceğini düşünüyorum.

Genel anestezi risklimidir?

Bazı insanlar genel anesteziden biraz daha fazla korkabiliyor. Bunun özellikle geçmiş yıllarda uygulanan anestezi yöntemlerinin etkisiyle oluşmuş bir önyargı olduğunu düşünüyorum. Altmışlı yıllarda uygulanan eter anestezilerinde yüksek oranlarda hasta kayıpları olabilmekteydi, halk arasında buna “nazkoz ağır geldi” veya “ narkozu kaldıramadı”  olarak tabir ediliyordu. Fakat günümüzde Anestezi branşı o kadar çok gelişti ki ben 20 yıllık hekimlik hayatımda genel anestezi sebebiyle hasta kaybı görmedim. Rinoplasti uzun süren bir ameliyat olmadığından genel anestezi açısından oldukça düşük riski bir ameliyattır. Yani yüksek riskli anestezi grubu olarak tabir edilen hasta değilseniz başka bir deyişle herhangi ciddi bir sağlık probleminiz yoksa sizin için anestezi neredeyse sıfır risklidir diyebilirim. Tabiiki bu kadar iddialı yazmamda özellikle donanımlı olan, tahlillerin ve anestezi uzmanın değerlendirmesinin tam yapıldığı ve yoğun bakım üniteleri de olan merkezler için geçerlidir..

Burnum ameliyatı sonrası dönemde burnumu çarptım eğrildi?

Öncelikle endişelenmeyin herşeyin bir çözümü vardır, bu gibi durumlarda genellikle sadece osteotomi hatları dediğimiz burun kenarlarındaki kemik kısmında sorun vardır ve tekrar düzeltilmesi genellikle basit bir işlemdir. Fakat siz yinede Rinoplasti sonrasında özellikle ilk 1 ay süresince burnunuza darbe almaktan kaçınmalısınız. Bu dönemdeki hafif çarpmalar bile burunda şekil bozukluklarına yol açabilir çünkü henüz kemik iyileşmesi devem etmektedir.  Mümkünse ilk 3 ay gözlük takılmasını istemiyoruz. İlk 1 ay içinde olası çarpmalar ve darbeler henüz kemikleşme devam ettiğinden dolayı lokal anestezi ile  ufak el manipulasyonları ile düzeltilebilmektedir. Daha sonraki dönemdeki olası darbelerde oluşabilecek eğriliklerin düzeltilmesi için 3 aylık kemikleşme sürecinin tamalanmasını beklememiz gerekebilir, bu gibi durumlarda da genellikle hafif bir genel anestezi ile burunun orta hatta yeniden getirilmesini sağlayabiliyoruz.

Burun törpüleme nedir?

Burun sırtındaki kemik ve kıkırdak çıkıntıları rahatsız edici ise bunlar özel bir törpü ile törpülenerek yada keski ileçıkarılabilir. Sadece bu işlem gerekiyorsa kısa kapalı teknik yeterli olabilmektedir, fakat her zaman bu işlem yeterli olmayabiliyor, özellikle kemer büyük ise açık çatı dediğimiz törpülenen yerin açık kalmasını engellemek için klasik ameliyat işlemlerinide uygulamamız gerekebiliyor.Diğer Konular

Bir Mabed Olarak Burun
Yeni Burnunuz Nasıl Olmalı
İdeal Yüz Ve Burun Nedir?
Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim? (Ameliyat sonrası adım adım süreç)
Burun Estetiğinde Sık Sorular
Burun estetiğinin insan psikolojisine etkisi
Rinoplasti nedir? Burun için en sıklıkla ne ameliyatları uyguluyorsunuz?
Burun estetiği ameliyatların yöntemlerinde ve sonuçlarında geçmişten günümüze neler değişti?
Güzelliğin matematiği
Burun estetiği ameliyatlarını nasıl planlıyorum?
Burun estetiği ameliyatlarına kimler adaydır?
Kadın ve erkek burun estetiğinde ne gibi farklar vardır?
Ameliyat sonrasında hastaların nelere dikkat etmesi gerekiyor ? nasıl bir süreç kişileri bekliyor?
Ameliyat sonrası görülen ödem ve morluklar kişiyi rahatsız etmiyor mu?
Gözlük kullanan hastaların ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken konular varmı ?
Burun tamponunda son güncel durum nedir ?
Burun estetiği ameliyatı olanların sonrasında da ameliyat gereksinimi olduğunu sıkça duyuyoruz, nedir bunun sebebi?
Burun estetiği ameliyatı olanların sonrasında da ameliyat gereksinimi olduğunu sıkça duyuyoruz, nedir bunun sebebi?
Revizyon ameliyatına karar verdim nasıl bir yol izlemeliyim?
Her revizyon ameliyatı aynımıdır?
Revizyon ameliyatının bir evvelki ameliyattan ne kadar süre sonra uygulanması uygundur?
Revizyon ameliyatım başarılı olacak mı?
Revizyon ameliyatlarında bir sınır varmıdır?
Burun estetiği ameliyatlarında yaş sınırlamaları varmıdır ?
Burun estetiği sonrası çevreden nasıl yorumlar alacağım?
Burun estetiği ameliyatını hangi doktora olmalıyım?
Doğru burun cerrahını nasıl bulabilirsiniz?
Burun ameliyatlarında Piezo cerrahinin avantajları nelerdir?
Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası