Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği uygulamaları şekil bozukluklarının giderilmesinde etkili estetik bir operasyondur. Son dönemlerde deneyimi ile Seçkin Ulusoy doktorumuz bu konuda oldukça başarılı sonuçlar veren operasyonlar gerçekleşmektedir. Doktorumuz tarafından yapılan estetik uygulamalarda kişiler oldukça memnun bir şekilde merkezlerimizden ayrılmaktadır. Burun estetiği hakkında videomuzu izlemenizi tavsiye ederim.

Yüz güzelliği dış dünya ile olan en önemli bağdır. Yüzde güzelliği vurgulayan en önemli uzuvlardan biride ise burundur. Burunda meydana gelen ya da gelmiş olan bir şekil bozukluğu psikolojik ve sosyal olarak farklı problemlere neden olmakta olup kişiler bu sorunların giderilmesi için burun estetiği uygulamalarını tercih etmektedir.

Günümüz gelişen teknolojisine bağlı olarak oldukça pratik bir şekilde gerçekleşen estetik uygulamaları sıklıkla bayanlar tercih etse de erkeklerde kendilerini iyi hissetmek için estetik operasyon yaptırmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı burun şeklinden memnun olmayıp beklentileri doğrultusunda yapılan işlemlerin bütününe verilen isimdir. Uzman Doçent  Doktor Seçkin Ulusoy tarafından yapılan burun estetik ameliyatı pratik bir şekilde kişiye acı ya da ağrı vermeden bir süreç geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Bu ameliyat tüm dünyada en sıklıkla uygulanan operasyonlar arasında yer almaktadır. Burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan estetik uygulamalar olarak kişilere beklentileri doğrultusunda istedikleri burun yapısına kavuşmaları için gerçekleştirilen operasyonlardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Operasyon öncesinde mutlaka bir hazırlık aşaması gereklidir. Bu hazırlık aşamasında kişilerin burun estetik uygulamalarından beklentileri öğrenilir ve fotoğraflar yardımıyla nasıl bir burun yapısına kavuşmak istediği planlanmaktadır.

Cerrahi bir uygulama olan burun estetik işlemleri öncesinde hastaya operasyon için gerekli tüm tetkikler yapılır ve hastanın hastalık öyküsü mevcut ise uzman doktor tarafından dinlenir. Hastanın mutlaka operasyona hazırlık kan sulandırıcı ilaç ve genel vitamin desteğinin kesmesi ve tüm detayları hekimiyle paylaşması önem taşır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun şeklini düzeltmek için yapılan estetik operasyonlarda birçok farklı teknik ya da birçok ameliyat bir arada yapılabilir. Bu nedenle uzman hekiminiz olan Seçkin Ulusoy öncelikle hastanın hikayesini can kulağıyla dinleyerek doğru yöntemin doğru ameliyatla yapılmasını sağlayıp hastanın mutlu bir şekilde merkezden ayrılmasını sağlar.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Estetik uygulamalarda genel olarak operasyonun başarılı olabilmesi için hastanın uygunluğu önemlidir. Hastanın uygun olup olmadığını belirlemek adına tetkik ve tahlil yapılmasının yanı sıra uzman hekim hastanın tıbbi öyküsünü de dinleyerek karar vermektedir.

Kişinin burnunda meydana gelen bir şekil bozukluğu mevcut ise operasyon için uygunluğuna bakılır. Bu süreçte hastanın kemik gelişiminin tamamlamış ve reşit olması da önem taşır.

Erkek ya da kadın fark etmeden herkese güvenli bir şekilde uygulanan bir operasyon olup günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilen estetik uygulamalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Burun estetik için mutlaka uzman doktorumuza başvurun.

Operasyon başarısı ve hastanın uygun olup olmadığı bağlantılı olsa da bazı durumlarda yapılması uygun değildir. Bu hastalar, psikolojik rahatsızlık ve kanama bozuklukları yaşayan kişilerde operasyonun uygulanması doğru değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Revizyon Burun estetiği, genellikle daha karmaşık bir ameliyattır, çünkü cerrah şimdi kalın ve uygunsuz iyileşmiş dokular ile mücadele etmek zorundadır.

Eski ameliyattan kalan yapışıklıklarda da cildi ve yumuşak dokuyu kıkırdaktan ayırmayı zorlaştırır. İlaveten, genellikle burnun bir kısmını da yeniden inşa etmemiz gerekebiliyor, bu nedenle kıkırdakları diğer kaynaklardan ( biz genellikle kaburga kıkırdağı tercih ediyoruz ) almamız gerekir.

İlk revizyondan en az 4- 6 ay sonra revizyon cerrahisi planlıyoruz, fakat eğer bu 2. Revizyon olacaksa (yani 3. Burun ameliyatı ) en az 12 ay boyunca bekleyip dokuların oturması için zaman geçmesini öneriyoruz. Burun estetik kontrolleri için mutlaka gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Burun estetik ameliyatın artıları nelerdir?

• Bir rinoplasti yüzünüzde daha çekici ve dengeli bir görünüm yaratabilir.

• Eğer burnunuzun şeklini inceleyerek yıllarını geçirdiyseniz, ameliyat olmak kendinize olan güveninizi artırabilir. Yapılan bir çok bilimsel anket çalışmalarında bu olan hastaların ortalama % 96 oranında, ameliyat sonrasında kendilerini çok daha rahat ve özgüvende hissettiklerini söylüyorlar. Kliniğimizde ( İstanbulesthe Rinoplasti Klinik ) de tüm dünya ile uyumlu yüksek hasta memnuniyeti oranlarımız olduğunu gözlemliyoruz.

• Operasyondan sonraki gün hastaneden taburcu işlemlerinizi gerçekleştireceğiz (Özel istek durumlarında ameliyatın 6 saat sonrasında taburcu edebiliyoruz, fakat kendi pratiğimizde hastalarımıza 1 gece hastanede kalmalarını öneriyoruz).

• Operasyon süresinden ağrınız neredeyse hiç olmayacak, ancak neredeyse her zaman sınırlı ödem ve morluk özellikle ertesi gün olacaktır. 3-4 gün sonrasında ödem ve morluklar bariz rahatlayacak ve silikon yaprakçığınızın çıkarılmasıyla oldukça rahat nefes alabileceksiniz

• Operasyon sonrası 2. Günden itibaren İstanbul’un her yerini de ziyaret edebilirsiniz.

Burun estetik ameliyatın eksileri nelerdir?

• Nispeten pahalı. Sigorta şirketleri, genellikle ödeme kapsamı dışında tutar, ancak nadiren bazı sigorta şirketleri nefes sorunları gibi tıbbi nedenlerden dolayı yapısal ihtiyaçların düzeltilmesi durumunda karşılayabiliyor.

• İlk hafta için gözle görülür şişlik ve morarma olacağından işyeri ortamınıza göre 5-10 gün arasında aktif çalışma ortamından uzak kalacaksiniz.

•Genel anestezi almanın bazı etkileri , bulantı, kusma ve boğaz ağrısı, vb nadiren olabilir.

• Nihai sonuçlarınızı görmek bir yıla kadar sürebilir ve beklentilerinize uymayabilir.

• Burnunuz düzgün şekilde iyileşmezse (veya ameliyatınız ilk kez iyi yapılmadıysa) revizyon rinoplasti’sine ihtiyacınız olabilir. Her rinoplasti cerrahının revizyon vakası vardır. Sorunun kapsamına bağlı olarak revizyon rinoplasti minör veya majör olabiliyor.

Bizimde rütuş adı da verilen küçük ( minör ) revizyon oranlarımız % 3 ve büyük revizyon ( majör ) oranlarımız da % 1’dir. Genelde rütuş gerektiğinde lokal ( bölgesel ) anestezi ile basit dokunuşlarla çözüyoruz. Ancak, nadiren majör revizyonlar (% 1) ve kaburga kıkırdak kullanımlarıda gerekebiliyor.

Normalde majör revizyon ameliyatları daha karmaşık ve maliyetli olur. Ancak biz kendi revizyonlarımızı sadece hastane ücretini hastanın karşılaması karşılığı ile yapıyoruz, bu da bu süreçten hiç para almadığımız anlamına geliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Yaygın olarak tercih edilen ve kişilerde başarılı olan iki farklı teknik kullanılmaktadır. Seçkin Ulusoy uzman doktorumuz tarafından tercih edilen bu teknikler burun estetiği operasyonlarını başarılı bir şekilde tamamlamaya yardımcı olmaktadır.

Bu ameliyat açık veya kapalı yöntemlerle yapılabilmektedir. Açık olan operasyonlarda her iki burun deliği ortasındaki deriden küçük bir kesi açılarak yapılır. Doktorun görüş açısının geniş olduğu ve şekil bozuklukları ileri düzeyde olan kişilerde tercih edilmektedir.

Kapalı olarak yapılan burun estetik ameliyatları ise kesi burun delikleri içerisinden yapılarak gerçekleşir. Kapalı ameliyatın en büyük avantajı burun dışında kesi yapılaması ve burun içindeki doğal yumuşak dokuları daha iyi korumasıdır.

Uzman Dr. Seçkin Ulusoy açık ameliyatı etnik ve revizyon burun estetiği ameliyatlarında sıklıkla tercih ederken, ilk ameliyat olacak hastalarda ise genellikle  kapalı koruyucu (Preservation)  yöntemi endoskop ve ultrasonik cihazlar ile uygulamaktadır.

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan operasyon bazı durumlarda hekimin verdiği kararla lokal anestezi altında da yapılabilir.

Ameliyat ortalama 3 saat sürede tamamlanarak hastanın durumuna bağlı olarak bir gece hastanede tutulması gerekebilir. Teknolojinin gelişmesiyle burun estetik operasyonları kısa süreli ve hastanın acı duymasını engelleyecek konforda gerçekleşmektedir.

Bu nedenle güvenle operasyon kararı alarak Uzman Doktor Seçkin Ulusoy ile görüşme sağlayabilir, güvenli bir tedavi süreci gerçekleştirebilirsiniz.

Burun Estetik içinde Burun İçi Tampon Konulur mu?

Hasta operasyon sonrasında tedbir amaçlı bir gece gözlemde tutulabilir ve bu durum tamamen hastanın sağlık durumuyla ilgili bir durumdur.

Operasyon sırasında kanama riskine karşı burun içine silikon tamponlar yerleştirilir ve ameliyat bitiminden 2-3 gün sonra yerleştirilen tamponlar çıkarılır.

Burun sırt kısmına operasyonda yerleştirilen bir kalıp (Atel)  mevcuttur. Bu kalıpta ameliyattan 5-6 gün  sonra çıkarılarak sonrasın da hızlıca masaj uygulamalarına geçilir.

Burun Estetik Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hasta sağlık durumuna bakılarak genel olarak bir gece gözlem altında kalması için hastanede misafir edilir. Operasyon sonrasında 4-6 saat içinde yürütme sağlanır.

Eğer 2-3 saat sonunda bir mide bulantısı sağlık sorunu gözlemlenmez ise hasta su içme ve yemek yemeğe başlayabilir.

Bazı durumlarda aynı gün bazı durumlarda ertesi gün hasta evine taburcu edilerek iyileşme süresi boyunca uzman doktorun kontrollerine gelmesi gereklidir. Burun estetik olduğu zamanda birkaç kontrole gelmeniz doğru olacaktır.

Burun Estetik Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Operasyonda komplikasyon oluşmadan konforlu bir süreç geçiren hasta iyileşme süresi olan 5-7 gün  sonunda iş hayatına dönebilir.

Bu süre içerisinde ve sonrasında görülen hafif  şişlik ve morluk oldukça normal kabul edilip kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. Kişinin görüntüsü 4-5 gün sonra kişinin makyaj yapmasıyla kapanabilir ve giderek azalmaktadır.

Operasyon sırasında hastanın anestezi alması ağrı oluşmamasını sağlamaktadır. Sonrasında ise kişiye uzman hekimin önerdiği ağrı kesiciler verilerek ağrı oluşma ihtimaline karşı önlem alınması olup yeterli olacaktır.

Gelişen teknoloji ve Uzman Doktor Seçkin Ulusoy doktorumuzun deneyimine bağlı olarak acı ya da ağrı hissi oluşmadan burun estetiği operasyonları için tedavi süreci kolay bir şekilde tamamlanmaktadır.

Rinoplasti iyileşme sürecine yardımcı olabilecek ipuçları nelerdir?

• Operasyon sonrası 6 hafta boyunca yüksek yastıklar üzerinde uyuyun, şişliğin azalmasına yardımcı olun.

• Yan pozisyonda yatmaya çalışın, pozisyonuna seyehat yastıklar tavsiye ederiz.

• Burun ucundaki şişliği azaltmaya yardımcı olan az tuzlu bir diyeti uygulayın.

• İlk 48 saat boyunca buz küpleriyle soğuk kompres uygulayın.

• Dikişlerinizi patlatabilecek ve ödem- morluğunuzu arttırabileceğinden burnunuzu sümkürme yapmamaya çalışın.

• İlk iki hafta zorlayıcı aktivitelerden ve dört hafta boyunca burnunuza vurabileceğiniz sporlardan kaçının.

Burun ameliyatının dünyada ve sizde ortalama maliyeti nedir?

Sigorta, tamamen kozmetik olduğunda rinoplasti kapsamaz, ancak tıbbi sorunları hafifletmek için yapısal düzeltmeler gerekiyor ise, size yardımcı olabilir. Bazı Sigorta şirketleri, burun fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan ameliyatları kapsayabilir (septoplasti, burun valfi tamiri, türbin indirgemesi vb.).

Sigorta poliçesinin detaylarına göre teminatın kapsamı değişmektedir. Bu açıdan dilerseniz size sigorta şirketinizden geri ödeme talep etmeniz için provizyon ( ön onay ) belgesi verebiliyoruz ama unutmayın şirketler genellikle ödemiyorlar ve bir ödeme garantisi biz veremiyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Takip Sürecimiz

Burun Estetiği ameliyatı sonrası takip sürecimizi adım adım takip edebilirsiniz.

 

Burun Estetiği Fiyatları 2023

Burun estetiği ortalama maaliyeti ABD’de yapılan bir geniş istatistikte hastalar ortalama olarak 7.500 $ olarak belirtilmiştir. Bu oranların özellikle batı Avrupa ülkelerinde de benzer miktarlarda olduğu pek çok anket çalışma ile bildirilmiştir. Ancak, İstanbul, dünyanın bir çok ülkesinden çok daha ucuz. Burun estetiği fiyatları estetik işlemlerinde önem arz etmektedir.

Bizim ortalama ilk ameliyat için rinoplasti fiyatımız 5000$ ‘dır, ancak revizyon vakalarında ilaveten 500-1000 $, işlemin süresine ve kaburga kıkırdağı vs kullanım durumuna göre ilave olabiliyor. Üstteki fiyatlar ameliyat ile ilgili her şey dahil olup cerrahın, anestezinin ve hastanenin maliyetini içermektedir. Burun estetiği fiyatları etkileyen faktörleri okumanızı tavsiye ederim.

Fiyatı etkileyen diğer sebepler ise aşağıdadır:

  1. Hangi ülke veya bölgede yapılıyor olması
  2. İlk ameliyat mı, revizyon ameliyatı mı olduğu
  3. Ameliyatın yapılacağı hastanenin kalitesi
  4. Ameliyata girecek cerrah dışındaki hemşire ve ekiplerin deneyimi
  5. Açık-Kapalı ameliyat ve bu ameliyatlarda cerrahın uyguladığı teknik ve bu cerrahiye ayırdığı zaman
  6. Fiyat konusunu en önemli etkileyen sebeplerin başındada cerrahın deneyim ve bu konuda memnun hasta sayısıdır

Estetik uygulamalar genellikle kişilere özel plan yapılarak uygulandığından maliyetler farklılık göstermektedir. Burun estetiği fiyatları operasyonun yapılma tekniğine, uzman hekimin deneyimine, ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin neresi olduğuna, şekil bozukluğunun seviyesine ve yapılması gereken ek operasyonlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Burun estetiği fiyatları 2023 yılında en çok aranan konular arasında yer almıştır.

Estetik uygulamalardan önce uzman doktorumuz Seçkin Ulusoy’dan ücretsiz online görüşme (Zoom, FaceTime, WhasApp ) randevusu alarak ameliyat süreci hakkında detaylı bilgi almak için görüşme sağlayabilirsiniz.

Merkezimizde en uygun fiyatlarla siz hastalarımıza başarılı operasyonlar yapılmaktadır. Burun estetiği fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.