Barbie Burun Estetiği: Güncel Trentler ve Estetik Çözümler

Barbie Nose Job

Barbie Burun Estetiği: Güncel Trentler ve Estetik Çözümler

Barbie Burun Estetiği Nedir?

Barbie Burun Estetiği tabiri özellikle son dönemde sosyal medya platformlarında da sıklıkla anılmasıyla hastalarımız tarafından bize sıkıca sorulan bir tabir haline geldi. Barbie burun dediğimizde genellikle daha genç hastaların tercih ettiği, burun ucunun daha kalkık ve daha burun sırtının kavisli olduğu bir burun yapısı anlaşılır. Dolayısıyla daha havalı ve daha gösterişli bir burunu tabir etmektedir. Çoğunlukla, 30 yaş ve üzerindeki hastalarımız sıklıkla daha doğal ve natürel burunlar isterlerken, daha genç popülasyonda ise Barbie burun estetiği oldukça istenilen bir burun yapısı haline gelmiştir. Barbie burun estetiği ikonik oyuncak karakterinden gelmektedir. Genel olarak ucunun rafine ve yuvarlak ve kalkık olduğu, dolayısıyla burun sırtında bir kavis görüntüsünün olduğu, burun sırtının karşıdan bakıldığında daha dar olduğu ve daha kısa görünümlü burunları ifade etmektedir.

Barbie burun estetiği diğer burun estetiği ameliyatlarından farklı mıdır?

Aslında Barbie burun estetiği dediğimizde klasik rinoplasti ameliyatındakiler ile benzer işlemleri uyguluyoruz. Fakat bu hastalarda biraz daha ucunun havada ve kalkık olmasını ve dolayısıyla burun sırtında daha kavis görüntüsü olmasını amaçlıyoruz. Bazı kişiler daha doğal görünmeyi severlerken, bazı hanımlar da daha havalı, daha belirgin, daha dikkat çeken bir görünümü tercih etmektedirler. Bu tarz kişilik yapısına sahip insanlar genellikle Barbie burun estetiği ameliyatı olmayı bizden istemekteler.

Barbie burun estetiği ameliyatları hangi yöntemlerde yapılır?

Barbie burun estetiği ameliyatı kapalı ya da açık ameliyat yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Her iki ameliyat yönteminde de tecrübeli ve başarılı cerrahlar tarafından oldukça hastayı memnun edecek sonuçlar elde etmek mümkündür. Burada açık yada ameliyatın tek farkı buruna müdahele etmek için columella dediğimiz iki burun deliği arasındaki deriye kesi yapılıp yapılmamasıyla ilgilidir, bundan sonrasında her iki yöntem ilede aynı manevralar yapılabilir. Burun kemiklerine şekil vermek içinde sıklıkla Ultrasnonik yöntemler dediğimiz Piezo ve Power Instrument (Elektrikli testere) de günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Nose Job operation
Operation table for Nose Job

Barbie burun estetiğini tercih ederken nelere dikkat etmeliyim?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Barbie burun estetiğini genellikle daha 20’li yaşlardaki genç kızlar istemekteler. Aslında bu son dönemde oluşan bir trend değildir. Kadınlar her zaman daha kadınsı görünmeyi tercih etmilerdir. Özellikle 80’li yıllarda, 70’li yıllarda kavisli, ucu kalkık ve ameliyat olduğu daha belli olan burun yapıları oldukça beğenilmekte ve istenilmekteydi. Kadın tercihleri ile uyumlu bir şekilde, bazı hanımlar özellikle daha gösterişli, dikkat çeken buruna sahip olmayı kendi özgüvenleri açısından daha değerli bulurlar. Dolayısıylada, bu ameliyatın temel felsefesi aslında genel kadın burun estetik algısıyla uyumludur. Fakat burada her kadının beğeni anlayışınında aynı olmayabileceğini ve saygı duymak gerektiğini belirtmeliyim.

Erkek ve kadın burun estetiği ameliyatlarının farkları nelerdir:

Erkek burun estetiğinde genel amaçlar:

  1. Daha düz bir burun sırtı
  2. Daha az ucu kalkık
  3. Daha burun ucu keskin
  4. Daha büyük bir burun daha erkeksi kabul edilir.

Böylece, daha büyük bir burun yapısı daha erkeksi kabul edilirken,

Kadın burun estetiğinde temel amaçlar:

  1. Ucunun daha havada olması
  2. Burun sırtının daha kavisli bir görüntü alması
  3. Kaş burun ucu çizgilerinin daha dar olması genel kadın burun estetiği anlayışına uygundur.

Barbie konseptinde ise üstte bahsedilen kadın burun amaçları sınırlarının biraz daha üstüne çıkılarak biraz daha burnun dikkat çekmesi amaçlanır.

Barbie burun estetiği isterken nelere dikkat etmeliyim?

Eğer Barbie burun estetiği ameliyatı olmak istiyorsanız ve 20’li yaşlardaysanız, şimdiki estetik anlayışınızın bu şekilde daha iddialı bir görüntüyü kabul etmesi doğaldır. Fakat burnunuz ile bir ömür boyu yaşayacağınızı unutmamalısınız. Dahası, ileride yani 10-15 yıl sonrasında belki de daha doğal bir görüntüye sahip burun sahibi olmayı da isteyebilirsiniz. Bu açıdan doktorunuzla görüştüğünüz zaman Barbie burun istiyorum dediğinizde ilerideki sizin estetik zevkiniz ile uyumlu olup olmayacağını mutlaka düşünmelisiniz.

Dolayısıyla kendinize “İleride acaba daha doğal görüntülü daha az ucu kalkık bir burun ister miyim? ” sorusunu mutlaka sormalısınız. Bu açıdan aile büyüklerinizden de fikir alabilirsiniz ve bu konuda detaylı düşünerek karar vermenizi tavsiye ederim.

Barbie burun estetiğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Barbie burun estetiği dediğimizde, öncelikle burun ucunun daha kalkık ve havalı olması amaçlanır. Burun ucunun daha kalkık olmasının kişinin varf dediğimiz burundan hava geçiş yollarını açarak nefes almasına olumlu bir tesiri olmaktadır. Bunu burada hemen sizde hafif burun ucunuzu yukarı kaldırarak test edebilirsiniz. Daha iyi nefes aldığınızı hissediyormusunuz?

Ayrıca insan burnu, bir rinoplasti ameliyatı olsa da ya da olmasa da, zamanla rotasyonunu ( Burun dudak arasındaki açı) kaybeder. Barbie burun estetiği ile biraz daha ucu havalı ve kalkık yapılan burunların ileride bir 10 yıl, 20 yıl ya da 30 yıl sonraki dönemlerde burun ucunun biraz daha rotasyon kaybetmesiyle daha doğala yakın sınırlara geldiği, dahası da nefes almasına olumlu bir katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat çok küçük ve burun sırtı dar bir burun yapmaya çalışmak bazen burun iç varf açısını daraltabilir. Dolayısıyla bu durum nefes almaya bunun da olumsuz bir etkisi de olabilir. Bunu da mutlaka göz ardı etmemek gerekir.

Yani burun ucunu biraz fazla kaldırmak ilerleyen 10 yıllarda, rotasyonunuzun daha normale yakın bir açıya gelmesine sebebiyet verirken, burnu çok küçültmeye çalışmanın ileride nefes almaya olumsuz etkileri olabilir.

Sizlere, tüm bunların artılarını ve eksilerini düşünmenizi ve cerrahınız ile detaylı konuşmanızı öneririm.

Rinoplasti ameliyatı görüşmesinde nelere dikkat etmeliyim?

Bu noktada tecrübeli bir burun estetiği cerrahı ile görüşüp konuşarak ameliyatın sadece estetik sonuçlarını değil aynı zamanda nefes almaya dönük fonksiyonel sonuçlarını da ayrıntılı bir şekilde konuşmalısınız. Bu açıdan fotoğraf simülasyonu ve endoskopik muayene esnasında cerrahınızın size vereceği tavsiyeler önemlidir. Cerrah ile yapacağınız görüşme esnasında ameliyatın tüm detaylarını ve gelecekte burnunuzun nasıl görüneceğini detaylıca konuşmalısınız. Yani, sizin istediğiniz estetik beklentilerin rinoplasti ile elde edilebilir ve yüzünüzdeki oranlarla uyumlu olup olmadığını mutlaka detaylıca değerlendirmelisiniz.

Barbie burun estetiği ameliyatından sonra herhangi bir risk ya da komplikasyon var mıdır?

Burun estetiği ameliyatlarının genel anestezi altında yapılan ve anesteziden kaynaklanan risklerin oldukça minimal olduğu ve hayati yapılar ve organlardan uzakta gerçekleştirilen ameliyatlar olduğunu söyleyebiliriz.

Barbie burun estetiği ile diğer burun estetiği ameliyatları gibi ameliyattan sonra oldukça nadiren kanama, enfeksiyon ve burun içinde yapışıklık gibi bazı risk ve komplikasyonlar barındırabilir. Bu açıdan Barbie burun estetiğini diğer burun estetiği ameliyatları ile aynı düşük risk kategorisinde kabul etmek uygun olur.

Barbie burun estetiği herkese yapılabilir mi?

Bazen, tek başına bir buruna baktığımız zaman belki güzel görülebilir ama yüzün ve bedenin genel bütünlüğü ile uyumlu olmayabilir. Burada öncelikle önemli olan yüzünüzdeki genel oranlarınız ve istediğiniz burun yapısının size uygun olup olmadığıdır. Örneğin yüzü çok büyük ve geniş, elmacık kemikleri, çenesi, yanakları belirgin, alnı geniş kişilere Barbie burun estetiği dediğimiz daha küçük bir burun yapmak uygun olmayabilir. Dolayısıyla da herkese Barbie burun estetiği yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yanında daha yüzü minyon (İnce ve küçük yüz yapısı), deri kalınlığı çok fazla olmayan, yani daha küçük yüzlü kadınlarda Barbie burun estetiği daha çekici ve estetik bir görünüm sağlayabilir.

Tüm bunları kararlaştırırken öncelikle cerrahınızın tavsiyeleri ve yüz ve beden oranlarınızla planlanan burun size daha uygun olacaktır. Ancak böylelikle, daha estetik ve çekici bir görüntüye kavuşmanız mümkündür. Tüm fotoğraf simulasyonu çalışmaları ve endoskopik değerlendirmeler yapıldığında, hala siz ve cerrahınız hemfikir ise Barbie burun estetiğinin sizi daha özgüveninizi yüksek ve dikkat çekici bir hale getirmesi mümkündür.

 

Özetle:

Eğer genel yüz yapınız uyumlu ise ve sizde daha dikkat çekici ve daha gösterişli görünmeyi tercih ediyor iseniz Barbie burun estetiği sizi mutlu edebilir. Fakat daha gösterişli bir burnun her yüz ve her beden yapısına uygun olmadığını unutmamalısınız. Bu açıdan ameliyatın estetik sonuçlarını tecrübeli bir burun estetiği cerrahı ile ayrıntılı değerlendirilerek karar vermek en doğru yaklaşımdır.

 

SIK SORULAN SORULAR:

Barbie burun estetiği nedir?

Burun ucunun daha kalkık olduğu ve dolayısıyla daha kavisli ve gösterişli  görünümlü rinoplasti ameliyatıdır

Barbie burun estetiği kimlere yakışır?

Yüzü daha oval ve yüz kemikleri daha belirgin genç kızlara uygundur. Ayrıca daha dikkat çekiciliği görünmeyi seven kişilerin yaptırması daha uygundur.

Barbie rinoplasti fiyat nedir?

Burun estetiği fiyatı Türkiyede ortalama 2000-5500 Euro arasında değişir. Buu fiyat revizyon ameliyatlarında genellikle oralama %50 daha fazladır.

Barbie burun nasıl olur?

Kozmetik burun estetiği ameliyatında burun ucu daha fazla havaya kaldırılır ve burun sırtına daha fazla kavis verilir. Ayrıca daha rafine ve yuvarlak burun sırtı yapılarak daha dikkat çekici ve kadınsı bir görünüm amaçlanır.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts