Ultrasonik Piezo Burun Estetiği: Kırmadan Burun Şekillendirme Ameliyatı

Ultrasonik Piezo Rinoplasti

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği: Kırmadan Burun Şekillendirme Ameliyatı

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Nedir?

Ultrasonik piezo burun estetiği, son on yılda burun  ameliyatlarında  büyük avantajlar getiren bir yöntem olarak oldukça başarılı bir cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Geçmiş dönemlerdeki rinoplasti ( Burun estetiği ) ameliyatlarında kemik şekillendirme işlemleri, el törpüleri ve osteotom dediğimiz kemik kesicileri ile yapılır iken, günümüzde ameliyatın bu aşamaları pek çok uzman doktor tarafından ultrasonik diye tabir edilen motorize  yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem cerraha burun kemiklerini kırmadan daha istenildiği gibi şekillendirme avantajının yanında doku ısınması gibi bazı handikaplarıda olan bir güncel teknolojidir. Bu blog yazısında, avantaj ve dezavantajlarıyla, bu popüler yöntemin detaylıca değerlendirilmesi sunulacaktır.

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Ne Değildir?

Ultrasonik rinoplasti, bazen yanlış anlaşılabilecek bir teknolojidir. İşte bu teknolojinin ne olmadığına dair bazı önemli noktalar:

 1. Otomatik Bir Cihaz Değildir: Ultrasonik cihaz, kalem şeklinde bir uç ile çalışan elektrikli cihazdır. Kemik şekillendirme işlemlerini cerrahın planladığı gerçekleştirmesine yardımcı olur. Ancak, bu cihaz otonom olarak çalışan bir teknoloji değildir. Ancak cerrahın deneyimi ile, cihazın doğru kullanımı istenilen sonuçların elde edilmesinde yardımcı olur.
 2. Komplikasyonları Tamamen Engellemez: Ultrasonik rinoplasti, geleneksel yöntemlere kıyasla daha az komplikasyon riski taşısada, cihazın kendisi komplikasyonları tamamen engellemez. Cerrahın deneyimi ve becerisi, olası komplikasyonları önlemek için tek önemli kriterdir.
 3. Ekibin Önemi: Ultrasonik rinoplasti cihazının başarısı sadece cerrahın becerisine bağlı değildir; aynı zamanda ameliyatın yapılacağı hastanenin anestezi ekibi ve cerrahın yardımcı sağlık personelinin (Ameliyat hemşiresi, anestezi teknisyenleri vb) tecrübesi de ameliyatın başarısında ve sorunsuz şekilde tamamlanmasında önemli bir rol oynarlar.
 4. Deneyimli Ekip Gerektirir: Ultrasonik rinoplasti, cerrahın yeteneklerini ve kararlarını tamamen devre dışı bırakan, bütün ameliyatı otonom yapan bir cihaz değildir. Bu teknoloji, ancak tecrübeli bir cerrahın kontrolü ve becerisi ile çalışır ve ameliyatın başarısı, cerrah başta olmak üzere tüm ekibin ortak çabalarına bağlıdır.
 5. Ödem ve Morluk: Her ameliyattan sonra ödem ve morluk olabilir. Bu tamamen cihaza bağlı bir durum olmayıp, biraz da kişisel bir durumdur.

Ultrasonik rinoplasti, cerrahi teknik ve beceri gerektiren bir işlemdir. Bu teknoloji, cerrahın elindeki adeta kalem gibi bir araçtır ve başarılı sonuçlar için cerrahın deneyimi ve ekibin yetkinliği esastır.

Ultrasonik Piezo Rinoplasti ameliyatlarında kırmadan şekil verme  nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatları yaklaşık 100 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilmektedir. Zaman içinde ameliyatın temel yöntemlerinde  çok büyük değişiklikler olmamıştır. Son 10 yılda geliştirilen ultrasonik burun estetiği yöntemi ise ameliyatın belki de en zayıf halkası ve aynı zamanda en çok revizyon nedeni  olan osteotomi yani kemik şekillendirme işlemine oldukça etkin bir çözüm olarak sunulmuştur. Bu teknoloji daha hızlı bir iyileşme süreci ve ameliyattan sonra daha az ödem, morluk oluşması gibi bir takım konfor avantajlarıyla da pek çok cerrah tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Ayrıca ultrasonik yöntemler sadece kemik dokuda çalışır ve etraftaki yumuşak doku sinir ve damarlara geldiği zaman çalışmaz. Dolayısıyla da çevre dokulara zarar vermediği için bazı komplikasyon ve  revizyon rinoplasti oranlarını azaltabilir.

Ultrasonik Piezo Rinoplasti cihazı olarak kullanılan teknolojiler: 

Bu cihazlar piyesemen dediğimiz kalem gibi bir uç, motor dediğimiz elekltrikli bir konsol ve ara kablosundan oluşmaktadır:

Ultrasonic Piezo Nose Job
Ultrasonic Piezo Rhinoplasty

 

Ultrasonik cihazlar 2 farklı çalışma yöntemiyle çalışırlar:

 1. Piezo cihazı
 2. Tur cihazı (Elektrikli testere= Power Instrument= Burr)

Piezo teknolojisi sadece burun ameliyatlarında mı kullanılır?

Tıpta ultrasonik piezo cihazlarının burun ameliyatlarında kullanımı son 10 yılda yaygınlaşmıştır. Fakat, ultrasonik teknoloji kemik şekillendirme amacıyla Beyin cerrahsi, Ortopedi, Maksillofasiyel cerrahi ( Yüz kemikleri ameliyatları) gibi alanlarda çok daha uzun yıllardır ve büyük bir güvenle kullanılmaktadır. Dolayısıyla oldukça uzun süredir test edilmi ve güvenli bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz.

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Avantajları:

Ultrasonik yöntem burun ameliyatlarında avantajları şunlardır:

 1. Daha Kontrollü Kemik Şeillendirme : Ultrasonik yöntemler, osteotomi ad verilen kemik kesme işlemlerinde daha fazla kontrol sağlar. Bu teknikle, cerrah planladığı gibi kemik kesileri yapabilir. Bu kontrollü işlem sayesinde rastgele ve kontrolsüz kemik kırığı oluşma riski olmaz. Dolayısıyla sonrasında revizyon burun ameliyatı ihtiyacı ihtimali daha düşüktür. Ayrıca, bu cihazla milimetrik törpüleme ve dar alanlarda kemik inceltme gibi detaylı işlemler yapılabilir.
 2. Çevre Dokularda Daha Az Zarar: Ultrasonik teknoloji, çevre dokulara, sinir ve damarlara geldiğinde çalışmaz. Dolayısıyla da çevre zarar vermeden çalışır. Bu, ameliyat sahasına komşu dokuların zarar görmemesi komplikasyon riskini düşürür .
 3. Hızlı İyileşme Süreci: Ultrasonik piezo burun estetiği, çevre yumuşak dokulara da zarar vermediği için  daha hızlı iyileşme olur. Ayrıca daha az ödem, şişlik ve morluk oluşumuna yol açar. Hasta böylece daha çok daha çabuk günlük normal hayatına dönebilir.

 

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Dezavantajları:

Üstte bahsedilen avantajlarının yanında, ultrasonik piezo rinoplasti’nin bazı dezavantajları da vardır:

 1. Teknik Uzmanlık ve Ekipman Gereksinimi: Bu teknoloji, cerrahın bu alanda iyi eğitimli olmasını ve iyi bir hemşire asistanına sahip olmasını gerektirir. Ayrıca, cihazın ve motor sisteminin doğru çalışması için düzenli bakım ve kontrol gereklidir.
 2. Maliyet: Ultrasonik cihazların bakımı, uç değişiklikleri ve teknolojik yenilemeler ekstra maliyet getirebilir.
 3. Kullanılan ucun ısınabilmesi nedeniyle cilt yanığı riski olabilir. Bundan korunmak için iyi bir cerrahi hemşire tecrübesi gerektirir.

Her teknolojide olduğu gibi ultrasonik piezo burun estetiği ameliyatınında  bazı potansiyel komplikasyon riskleri bulunur . Yani tecrübeli ellerde  doğru kullanılması gereken bir cihazdır. Bize göre objektif olduğunu düşündüğümüz bir avantaj ve dezavantaj değerlendirmesi yaptığımızda, birçok hasta ve cerrah için ameliyat başarısını arttıran bir yöntem olduğunu düşünüyoruz.

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Yapan Doktorlar:

Ultrasonik yöntem günümüzde birçok cerrah tarafından benimsenip oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Türkiyede birçok başarılı burun estetiği cerrahı bulunmaktadır. Burun ameliyatı için cerrah seçimi yaparken, cerrahın deneyimi ve tecrübesi objektif ve detaylı olarak göz önünde mutlaka  bulundurulmalıdır. Çünkü iyi bir sonuç elde etmek için en önemli etken cerrahtır. Ayrıca, hastaların doktorlarıyla beklentilerini ve bu beklentilerin gerçekçiliğini detaylı olarak tartışmaları ve bu süreçte tamamen bilgilendirilmiş kararlar vermeleri önemlidir.

En İyi Ultrasonik Burun Ameliyatı Yapan Cerraha Nasıl Ulaşırım?

Size en uygun cerraha ulaşmak için sadece internet üzerinden araştırma yapmak yeterli olmayabilir. Karar vermeden önce doktorun ekibiyle ön temasa geçip süreç hakkında detaylı bilgi almak oldukça faydalı olacaktır. Bu aşamada fotoğraflarınızı gönderip beklentilerinizi açıkça ifade etmeniz gerekir. Tüm bu süreçlerin sonunda eğer kararlı iseniz online konsultasyon ( Zoom veya WhatApp  görüntülü görüşmesi )  talep etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Fiyatları Ne Kadardır?

İstanbul, Türkiye’de ultrasonik burun estetiği fiyatları ameliyatları ortalama olarak 2.000 ile 5.500 Euro aralığındadır. Ancak bu, genel bir ortalama olup, fiyatlar daha yüksek veya daha düşük de olabilir. Üstte de bahsedildiği gibi, özellikle cerrahın deneyimi ve hastanenin kalitesi gibi sebepler, fiyatları önemli ölçüde etkileyebilir. Ayrıca, revizyon (İkinci veya daha fazla rinoplasti) ameliyatlar genellikle ilk ameliyatlardan daha yüksek ücrette olabilir ve bu durumda fiyatlar, ortalamanın % 40 ila % 70 kadar daha artabilir. Burun ameliyatları tüm dünyada nisbeten pahalı ameliyatlardandır. Bunun başlıca sebepleri uzun bir ameliyat süresi ve takibi gerektirmesinin yanında üst düzey hastane, ekip, cihaz  kalitesi gerektirmesinden dolayıdır. Genel olarak ameliyat maaliyeti açısından, pekçok batılıı ülke fiyatları ile karşılaştırdığımızda, İstanbul ve Türkiyenin %50-70 oranlarında daha uygun fiyatlı burun ameliyatı sunduğunu söyleyebiliriz.

Ameliyat fiyatı hakkında kesin bilgi almak için, karar verdiğiniz doktor veya hastanelerle doğrudan iletişime geçmek en doğrusudur. Bu ön görüşmenin günümüzde online olarak da yapılması bir çok konuda kafanızdaki sorulara açıklık getirebilir. Bu sayede, ameliyatın detayları, cerrahın deneyimi ve ameliyatın gerçekleştirileceği tesisin olanakları gibi önemli faktörler hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilir. Bu bilgiler, hasta için en uygun kararı vermede yardımcı olacaktır.

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Fiyatı Neye Göre Değişikendir?

Ultrasonik burun estetiği fiyatları, birçok farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu faktörler arasında ameliyatın yapılacağı şehir, cerrahın tecrübesi, kullanılan teknoloji, ameliyatın yapılacağı hastanenin standartları ve anestezi ekibi gibi unsurlar bulunur. Ayrıca, ultrasonik burun estetiği ameliyatlarında kullanılan cihazların ve uçların bakım ve yenilenme maliyetleri de fiyatlara ilave yansır. Ameliyat fiyatı almak için başvurduğunuz tüm cerrahlar sizlere üstte bahsedilen kriterleri de içeren standart bir fiyat teklifi sunarlar. Fakat üstte bahsedilen tüm durumlarda fiyata yansıyacaktır.

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Yaptıran Hasta Yorumları:

Burun estetiği ameliyatları tüm dünyada en sık yapılan ameliyatlardandır. Burun ameliyatları en sık Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanları tarafından yapılmaktadır. Sizde ameliyat kararı vermeden önce cerrahın web üzerindeki yorumlarını mutlaka araştırmalısınız. Bu konuda objektif olmanızı ve detaylı araştırmanızı öneririm. Rinoplasti gibi bir hizmet sektörü işleminde yoğun ve etik bir şekilde çalışan başarılı bir cerrahın bile memnuniyetsiz yada düşük memnun  hastalarının olabilmesinin normal olduğunu belirtmek isterim. Fakat size en uygun cerrahı araştırırken size benzer hastalar üzerinde aldığı sonuçları ve memnuniyet oranları size en önemli fikri verecektir. Kliniğimizde tüm hastalarımızın ameliyatlarında ultrasonik yöntem kullanıyoruz. Aşağıda bazı ultrasonik piezo burun estetiği ameliyatı olan hastalarımızın öncesi ve geç dönem sonrası fotoğrafları sunulmuştur:

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Kapalı Yöntem Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Kapalı Ameliyat Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Kalın Derili Hasta Öncesi ve Sonrası
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Kalın Deri Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Eğri Burun Öncesi ve Sonrası
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Eğri Burun Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Kapalı Ameliyat Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Kapalı Ameliyat Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Kapalı Ameliyat Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Geç Dönem)
Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Kapalı Ameliyat Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları (Kalın Deri/Kapalı Ameliyat/Geç Dönem)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası Sonuçları (1. Ay ve 6. Ay)
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası (1. Ay ve 6. Ay Sonuçları)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve 12 Ay Sonrası
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası (1. Yıl)

 

Ultrasonik Piezo Rinoplasti Öncesi ve Sonrası
Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Öncesi ve 12 Ay Sonrası (Kapalı Ameliyat)

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Sonrası Bakım ve İyileşme Süreci Nasıl Olur? 

Genellikle geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı bir iyileşme süreci olur. İşte bu sürecin genel özellikleri:

 1. Daha Az Ödem ve Morluk: Ultrasonik burun estetiği, daha az ödem ve morluk ile karakterize bir ameliyattır. Bu durum cerrahinin daha kontrollü ve dokulara daha az zarar vermesi nedeniyledir. Ancak, ödem ve morluk hafif derecede olabilir, fakat geleneksel osteotomi yöntemlerine göre daha az olur
 2. Daha Hızlı İyileşme: Ödem ve morluk, ameliyat sonrası ilk birkaç gün içinde artabilir, ancak genellikle üçüncü veya dördüncü günden itibaren hızla azalmaya başlar. Gözle görülür ödem ve morlukların çoğu, ortalama 10 ila 14 gün içinde tamamen kaybolur.
 3. Güneşten Korunma: Ameliyat sonrasında 4 ila 6 hafta boyunca güneşten korunmak önemlidir, çünkü güneş ışınları iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve iz kalma riskini artırabilir.
 4. Mikro Ödem Azalması Süreci: Ultrasonik yöntemler ile uzun dönem iyileşme süreçleride daha hızlı olur. Ameliyat sonrası mikro ödem azalması ve burun dokularının iyileşmesi birkaç ay sürebilir. İlk kez ameliyat olanlar için 4 ila 6 ay, revizyon ameliyatı olanlar için ise 8 ila 12 ay sonrasında nihai iyileşme süreci tamamlanmış olur.
 5. Ağrı ve Rahatsızlık: Burun estetiği ameliyatları, genellikle ağrısız bir iyileşme süreci ile karakterizedir. Hastalar ilk gün nadiren çok ağrı veya diğer rahatsızlık verici belirtiler yaşarlar. Fakat bunlar ödem ve ağrı kesiciler ile hızlıca düzelir ve ameliyatın ertesi gününde tamamen kaybolur.
 6. Sabır Gerektiren Süreç: Burun estetiği ameliyatlarının sonuçlarını görmek birkaç ay alabilir. Bu süreçte sabırlı olmak ve mikroödem azalması sürecini beklemek gerekir.
 7. Psikolojik Hazırlık: Ödem ve morluklar ameliyatın doğal bir parçasıdır. Hastaların, bu geçici değişikliklere psikolojik olarak hazırlıklı olmaları tavsiye edilir.

Ultrasonik rinoplasti ile iyileşme süreci genellikle daha konforlu ve kısa süreli olmakla birlikte, her hastanın deneyimi farklı olabilir ve bu süreçte cerrahın önerilerine uymak çok önemlidir.

 

Özetle:

Teknolojik gelişmeler, cerrahların daha detaylı çalışma ve planlanan sonuçlara ulaşma imkanları sağlamıştır. Bu kapsamda ultrasonik piezo ile  burun estetiği ameliyatları için son yıllarda geliştirilen ve birçok avantaj  ve bazı riskleride sunan bir işlemdir. Bu yöntemin başarısında, en önemli unsur  ameliyatı gerçekleştirecek cerrah ve sağlık ekibinin beceri ve deneyimidir. Hastaların, bu ameliyatı planlarken, kendi durumlarını gerçekçi olarak benimseyip, beklentilerine en uygun burun cerrahını seçmeleri önemlidir.

Ultrasonik Piezo Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Utrasonik piezo burun estetiği nedir?

Bir motor ve kalem gibi uç kısmından oluşan elektrikli bir cihazdır. Cihaz cerrahın ellerinde adeta kalem gibi  çalışan bir el aletidir.

Ultrasonik piezo burun estetiği fiyat? 

Rinoplasti fiyatları 2024 Ocak itibariyle İstanbul / Türkiye de ortalama fiyatı 2000-6000 Euro arasındadır.

Piezo burun estetiği dezavantajları nelerdir?

Cihaz ucu ısınması sebebiyle düzenli bakım, iyi bir cerrahi hemşire deneyimi gerekir. Aksi durumda cilt yanıklarına sebebiyet verebilir. Ayrıca ameliyat maaliyetini arttıran bir durumdur.

Ultrasonik burun estetiği iyileşme süreci?

Geleneksel yöntemlere göre çevre dokulara daha az zarar verir. Dolayısıyla  daha hızlı bir ameliyat sonrası iyileşme süreci olur.

En iyi ultrasonik rinoplasti cerrahı kimdir?

Gümümüzde Ultrasonik yöntemler burun cerrahlarının çoğu tarafından kullanmaktır. Bu teknolojiyi yüksek başarıyla kullanan bir çok cerraha İstanbul ve Türkiye de ulaşmak mümkündür. Bunlardan biride Prof. Dr. Seçkin Ulusoy olup 20 yılı aşkın süredir devam eden burun estetiği ameliyatı deneyimine İstanbul/ Şişli de kendi kliğinde devam etmektedir.

Piezo burun estetiği ile ödem ve şişlik  olur mu?

Rinoplasti ortalama 3 saat süren bir ameliyat olup hafif veya orta derece ödem ve morluk mutlaka olur. Bu doğal iyileşme durumları hastaya da göre değişmekle birlikte ultrasonik cihazlar kullanıldığında daha düşük oranda görülür.

 

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts