Fonsiyonel rinoplasti: Burun Nefesi ve Deviasyon ameliyatları

 

Fonksiyonel burun estetiği olan hastamızın 6. ay fotoğrafı
Fonksiyonel burun estetiği ile hem doğal görünen hemde iyi nefes alan bir buruna ulaşılması amaçlanır

 Fonksiyonel rinoplastinin tanımı:

 • Fonksiyonel rinoplasti burun estetiği ameliyatıyla beraber aynı anda burunun fonksiyonel görevlerini daha iyi yerine getirmesi için yapılan fizyolojik bir ameliyattır .
 • Bu ameliyat, burnun nefes alma, koku, alınan havanın ısıtılıp nemlendirilmesi gibi çok önemli fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilir.
 • Fonksiyonel burun estetiği ameliyatı sonrasındaki süreç son derece konforlu olup hasta hemen sonrasında günlük normal hayatına dönebilir

 

Fonksiyonel rinoplasti ameliyatının avantajları

 • Burundan daha iyi nefes alma sağlanır. Bu ameliyat ile burun içindeki kıkırdak, kemik eğrilikleri ve et büyümeleri düzeltilmek suretiyle yaşam konforunun iyileştirilmesi sağlanır.
 • Uyku apnesi ve horlamaya karşı faydalıdır. Uyku esnasında daha fizyolojik bir nefes alma ile beraber horlamada azaltılabilir. Fonksiyonel bir ameliyat ile kişinin daha derin ve konforlu uyku uymasının yanında horlamasının da iyileştirilmesine önemli faydalar sağlanabiliri
 • Yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkısı olur. Bildiğimiz gibi yaşamın en temel ihtiyacı nefes alabilmektir. Burunda bu fonksiyonun ilk başladığı bir organın doğru bir şekilde çalışması kişiye hayal ettiğinden çok daha fazla olumlu katkılar sağlar .

 

Fonksiyonel rinoplasti ameliyatına nasıl karar verilir?

Öncelikle burun ameliyatı olmaya karar verdiğiniz cerrah ile iletişime geçerek online veya yüz yüze randevu oluşturmalısınız. Bunun sonrası süreciniz klinik asistanları aracılığıyla aşağıdaki şekilde yönetilecektir:

 • İlk hasta ile konuşma ve burun içi muayenesi yapılır. Bu aşama ilgili hekim tarafından hastanın şikayetlerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve endoskopik muayenesini oluşturur. Bu esnada hastanın anatomik muayenesinin yanında burun içi fizyolojik durumları da ayrıntılı olarak endoskop yardımıyla değerlendirilir.
 • Bazı durumlarda daha ayrıntılı görüntüleme tetkikleride hekim tarafından istenebilir

 

Operasyonda neler yapılır ve sonrasındaki süreç nasıl işler?

 • Ameliyat , kişinin burun içindeki anatomik bozukluğa bağlı olarak değişmekle beraber, sadece burun estetiği ameliyatına ilaveten ortalama 30-45 dakika arasında bir süre olur.
 • Genellikle burun içine çok ince silikon konulur ve bunlar 2-3 gün sonrasında tamamen çıkarılarak hastaya deniz suyu ve burun nemlendiricileri reçete edilir.
 • Hastanınn genellikle bu spreyleri 6-8 hafta kullanması önerilir. Ameliyat sonrasında birkaç hafta burun içinde kabuklanmalar olabilir, fakat bunlar kısa sürede iyileşir ve hasta ameliyatın asıl olumlu etkilerini 6-8 hafta sonra görmeye başlar

 

Fonksiyonel rinoplasti operasyonu risklimidir?

Tüm ameliyatların kendine göre küçük bazı riskleri olabilir. Fakat bu günümüz anestezi ve ameliyat teknolojisiyle tecrübeli ellerde oldukça azdır. Bunlar nadiren de olsa kanama, enfeksiyon gibi genel operasyon riskleri olup tedavileri oldukça basit olup, hayati tehlikeye sebep olabilecek riskler değildir.

Sık Sorular:

Fonksiyonel rinoplasti nedir?

Burun estetiği ameliyatı ile aynı zamanda burundan nefes almanın iyileştirilmesinin planlandığı ameliyat demektir. Aslında her rinoplasti ameliyatı içerisinden nefes almayı daha da arttırmak için bazı işlemler yapılır. Fakat özellikle kişinin amacı nefes almak ise bu amaçla bazı ilave işlemlerde yapılabilir. Bunlar:  iç ve dış valf açılarının artırılması, septum deviasyonunun düzelmesi ve konka radyofrekansı gibi bazı işlemleri kapsamaktadır.

Fonksiyonel rinoplasti kaç TL?

Standart burun estetiği ameliyatı fiyatı İstanbul da 2-6 bin Euro arasında yapılmaktadır. Bu fiyatların dünya standartlarına göre makul olması sebebiyle Türkiye sağlık turizmi açısından bir cazibe merkezidir. Ameliyat fiyatları cerrah, hastane, teknoloji, ekip ve diğer bir çok etkene bağlı olarak geniş bir fiyat aralığında seyretmektedir.

Fonksiyonel burun estetiği ne kadar sürer?

Ameliyat sıklıkla genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-4 saat arasında sürer. Hasta 1 gece hastanede kalır ertesi gün taburcu olur.

Fonksiyonel burun estetiği ağrılımıdır?

Burun estetiği sonrasında genellikle herhangi bir ağrı olmaz. Ameliyat sonrasında ödem ve bazen morluk sıklıkla görülebilir,  fakat 2 hafta sonrasında ödemler kaybolur. Bir çok hasta bu dönemleri tamamen ağrısız olarak geçirdiklerini ifade etmişlerdir.

 

 

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz