Etnik Burun Estetiği

Etnik Burun Estetiği: Kültürel Güzelliğinizi Öne Çıkarın

Burun estetiği ameliyatları son yıllarda tüm dünyada en sık yapılan ameliyatlardan birisi olmuştur. Burun estetiği yani rinoplasti ameliyatlarına olan talebin son yıllarda adeta viral bir şekilde artması sebebiyle farklı dünya coğrafyalarında yaşayan kişilerin ameliyatları da etnik rinoplasti kavramını gündeme getirmiştir.  Etnik burun ameliyatları aslında bir çok açıdan genel rinoplasti konseptinin içinde olmalarının yanında bazı açılardan farklı yaklaşımlarda gerektirmektedirler. Güzellik kavramı ve estetik olarak hoş görülen şeyler kültürler arasında farklılık göstermesi sebebiyle etnik rinoplasti ameiyatları diğer burun ameliyatlarından biraz daha farklı bir konsept olarak karşımıza çıkarmıştır.

Ethnische Rhinoplastik vor und nach den Ergebnissen
Ethnische Nazenkorrektur vor und nach den Ergebnissen

 

Etnik rinoplasti nedir?

Etnik rinoplasti, bir hastanın ırksal yüz özelliklerini dikkate alan özel bir burun ameliyatı türüdür. Bu ameliyat hastanın doğal görünümünü güzelleştirerek özgüvenini arttırmak için planlanmalıdır. Estetik burun ameliyatlarının amacı tüm dünya vatandaşlarını aynı buruna benzetmek değildir. Dolayısıyla herkese yakışacak burun şekli de aynı değildir. Çünkü her insanın farklı anatomik ve antropoetik özellikleri söz konusudur.

Etnik rinoplasti türleri nelerdir?

Etnik rinoplasti, burun şeklinden mutlu olmayan insanlara bu konuda yardımcı olmanın yanında solunum problemlerini düzeltme, burun yaralanmalarını onarma ve yüz simetrisini iyileştirme gibi çeşitli nedenlerle yapılır. Günümüzde etnik rinoplasti kavramıda Asyalı, Afrika, Latin Amerika, Hindistan bölgesi, Ortadoğu burunu gibi birbirinden farklı coğrafi bölgelerdeki insanların benzer anatomik özelliklerine göre çeşitlenmektedir.  Bununla birlikte, etnik rinoplastinin en yaygın nedenlerinden biri, burun görünümünü iyileştirirken etnik kimliğini korumaktır. Özellikle kültürel miraslarını korumak ve ayırt edici yüz özelliklerini değiştirebilecek herhangi bir değişiklikten kaçınmak isteyen hastalar için bu önemlidir.

Kültürlere göre ideal burnu anlamak

Kültürel çeşitlilik, etnik rinoplastide önemli bir rol oynar. Burun yüzün tanımlayıcı bir özelliğidir ve bireyin etnik kökeniyle yakından ilişkilidir. Farklı etnik grupların farklı burun yapıları ve yüz oranları vardır, bu da benzersiz cerrahi yaklaşımlar gerektirir. Bununla birlikte, etnik rinoplastinin en yaygın nedenlerinden biride burun görünümünü iyileştirirken etnik kimliğini korumak olmalıdır.  Bu kavram özelliklekültürel miraslarını korumak isteyen ve karekterlerini yansıtan ayırt edici yüz özelliklerini değiştirebilecek herhangi bir değişiklikten kaçınmak isteyen hastalar için bu önemlidir.

Etnik rinoplasti nin amacı, hastanın kültürel geçmişinide dikkate alarak yüzünde daha estetik duran ve  dahaçekici bir burun görünümü yaratmaktır.

Etnik köken, burun yapısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, Afrika, Asya ve Orta Doğu kökenli bireyler genellikle daha geniş burun kemiklerine, kanatlarına ve kalın cilde sahiptirler. Buna karşılık, Avrupa kökenli hastalar genellikle daha dar burun kemiklerine ve daha ince cilde sahiptir. Bu farklılıkları anlamak, doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için önemlidir.

Etnik Rinoplasti ameliyatları nasıl yapılır?

Tüm rinoplasti ameliyatları açık veya kapalı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Ayrıca etnik rinoplasti içerisinde sıkça gereksinimi duyulan kıkırdak kullanımı kavramıda bu bölümde anlatılmıştır.

Açık rinoplasti:

Açık rinoplasti, her iki burun deliklerini ayıran doku şeridi olan kolumela cildinde küçük bir kesi yapmayı içerir.

Kapalı rinoplasti:

Kapalı rinoplasti, burun deliklerinin iç kısmında kesiler yapmayı içeren daha minimal invaziv bir tekniktir. Bu teknik genellikle daha küçük burun düzeltmeleri için kullanılır ve kesiler görünür iz bırakmadan iyileşir. Ayrıca, özellikle Afrika kökenli bireylerde keloid riskinin daha yüksek olması, kapalı rinoplasti prosedürlerinin tercih edilmesinin nedenlerinden biridir.

Kıkırdak greftleme

Kıkırdak greftleme, buruna yapı ve hacim katmak için kullanılan bir tekniktir. Kıkırdak, kaburgadan gibi vücudun diğer bölgelerinden alınabilir ve burun yüksekliğini, uzunluğunu veya tanımını artırmak için kullanılabilir. Burun dışından kıkırdak kullanım ihtiyacı, düşük projeksiyonlu ve derin radix anatomisine sıkça rastlanan Asyalı, Afrikalı ve Latin kökenli hastalar için özellikle gereklidir.

Etnik Rinoplastinin riskleri ve yan etkileri varmıdır?

Her cerrahi işlem gibi, etnik rinoplasti de bazı riskleri içerir. Bunlar kanama, enfeksiyon ve yara izi olabilir. Hastalar ayrıca işlem sonrasında şişme, morarma ve rahatsızlık yaşayabilir. Ancak, teknolojinin ilerlemesi, genel anestezinin çok daha güvenli olması ve güçlü antibiyotiklerin mevcudiyetiyle, bu risklerin görülme sıklığı önemli ölçüde azalmıştır.

Etnik rinoplasti için doğru doktoru nasıl bulabilirim?

Estetik cerrahiye başlamadan önce, nitelikli bir cerrahla ilk bir danışma randevusu almanız gerekecektir. Bu görüşme sırasında ameliyat hedeflerinizi, tıbbi geçmişinizi ve mevcut kullandığınız ilaçları tartışacaksınız. Cerrahınız ayrıca burnunuzu ve yüz yapınızı inceleyerek etnik rinoplastiniz için en iyi yaklaşımı belirleyecektir.

Etnik rinoplasti için hazırlık

Ameliyatınızı planladıktan sonra, cerrahınız size işlem öncesinde belirli ilaçları, vitamin takviyelerini ve salisilik asit içeren bazı yiyecek veya içecekleri (Yeşil çay, Ginseng, Vişne vb.) kaçınmanızı önerilebilir.

Etnik rinoplasti sırasında ne beklemeli

Etnik rinoplasti sırasında, cerrahınız burun şeklinizi yeniden şekillendirmek ve iyileştirmek için kesiler yapacaktır. İşlemin kapsamına bağlı olarak genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Cerrahınız ameliyat sırasında size uygun olan en iyi teknikleri kullanacak ve etnik kimliğinizi koruyarak doğal ve estetik sonuçlar elde etmeye çalışacaktır.

Etnik rinoplasti ameliyatında kullanılan teknolojiler ve yöntemler

Tüm burun ameliyatlarında farklı cerrahların tercih ettiği kemik şekillendirme yöntemleri farklıdır. Eskiden kemik şekillendirmeler el törpüleri ve kemik kesiciler ile sıklıkla yapılıyorken,  günümüzde pek çok cerrah Piezo, Mikromotor gibi elektrik ile çalışan motorize sistemleri tercih etmektedir. Aslında tam doğru bir terim olmamakla beraber halk arasında bu elektrik ile çalışan cihazların tümüne “Ultrasonik yöntemler” adı verilmektedir.

Ayrıca burun köküne yerleştirilen kıkırdakların kalıcığını arttırmak amacıyla da fibrinleyerek kullanmakda son yıllarda bazı cerrahlar tarafından tercih edilen seçkin bir yöntem olmuştur.

Etnik rinoplasti ve burun içi sorunların giderilmesi

Eğer kişinin nefes almasını olumsuz etkileyebilecek kıkırdak ve kemik eğrilikleri veya burun içi eti büyümesi gibi durumlar söz konusuysa tüm bu durumlarda aynı ameliyat esnasında düzeltilip fonksiyonel açıdan da iyi sonuçlar almak ameliyatın en önemli amaçlarından olmalıdır.

Etnik rinoplasti ameliyatının cinsiyet farkları

Tüm rinoplasti ameliyatlarında olduğu gibi etnik rinoplastiler de kadın ve erkek için farklı planlama gerektirir. Bu noktadaki yaklaşımda son yıllarda bir çok değişime uğrayıp evrimleşti. Burada mutlaka kadını daha kadınsı,  erkeği daha erkeksi göstermek amacı yerine kişiyi daha mutlu edecek ve genel kimliği ile uyumlu ve doğal görüntüyü yakalamak asıl amaç olmalıdır.

Ameliyat kaç saat sürer?

Burada ameliyat süresi cerraha ve uygulanacak yönteme göre farklılık göstermesinin yanında kişinin halihazırda mevcut olan anatomisi ve kaburga kıkırdağı kullanım gereksinimide ameliyat süresini belirlemektedir. Fakat genellikle etnik rinoplasti ameliyatları 2 -4 saat arasında sürmekte olup genel anestezi sonrasında 1 gece hastanede yatış yerlidir. Ameliyatın ertesi gününde kişiler genellikle normal aktivitelerine dönebilirler. Ameliyat sonrasında ödem olabilir fakat normal şartlarda rahatsız edici bir ağrı olmaz.

Etnik rinoplasti ve farklı etnik gruplar arasındaki farklar nelerdir?

Asyalılarda genelde düşük burun kökü bölgesi ve burun kanatlarında hafif basıklık ön planda iken deri normaldir. Buna karşın Afrika kökenli kişilerde burun kenarı kemiklerinin genişliği ve çok kalın deri yanında çok daha fazla basık burun kökü ( Derin radix ) , kanatları, burun ucunda yandan görüntüsünde kısalık ( Kısa projeksiyon ) söz konusuudur.

Etnik rinoplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle ilk birkaç hafta boyunca şişlik, morarma yaşanabilir. Cerrahınız size doğru iyileşme süreciyle ilgili talimatlar verecek ve düzenli kontroller yapacaktır. Tam iyileşme süreci birkaç ay sürebilir, ancak sonunda doğal ve iyileştirici sonuçlar elde etmeniz beklenir.

Etnik rinoplasti ameliyatının psikolojik etkileri

Etnik rinoplasti sonrasında genellikle kişinin arzu ettiği estetik görünüme kavuşmasının yanında bazen de yeni burun yapısına alışamama ve kendisini kültürel mirasından uzaklaşmış hissi oluşmasına da sebebiyet verebilir. Yeni burnuna oluşması bazı kişilerde uzun yıllar sürmekle birlikte, bazende aile ve kültürel yapısından kendini dışlanmışlık hissine de sebebiyet verebilir. Tüm ihtimaller göz önüne alındığında kişinin psikolojisinin bu ameliyata hazır olması ayrıca önem arzetmetedir.

Etnik rinoplasti sonrası uzun vadeli sonuçlar

Etnik rinoplasti sonrasında sonuçlar 6 ay civarında büyük oranda ortaya çıkar ve yaşlanmaya bağlı genel fizyolojik değişiklerdenda payını almakla beraber ömür boyu kalıcı olarak devam edecaktir.

 

Sık sorulan sorular:

Etnik rinoplasti nedir?

Farklı kıtalardan köken hastaların genel ırksal özelliklerini koruyarak yapılan burun estetiği demektir. En sık Afrika, Güney asya, Hindistan ve Güney Amerika kökenli kişilere uygulanır.

Kaç çeşit burun estetiği vardır?

Rinoplasti ameliyatları buruna giriş şekline göre açık ve kapalı olmak üzere iki farklı ameliyat yöntemiyle yapılır. Bu ayırım buruna ulaşma yolunun başlangıcına göre yapılır, sonrasında her iki ameliyat ile de benzer manevralar yapılabilir.

Etnik rinoplasti kaç TL?

Etnik burun estetiği ameliyatlarında genellikle kaburga kıkırdağı kullanılır. Ayrıca burun kanadı ve deliği küçültme gibi bazı işlemlerde genellikle gerekebilir. Bu nedenlerden dolayı, batı avrupa kökenli kişilerin rinoplasti ameliyatlarına göre daha yüksek maaliyetli olur. Etnik rinoplasti ameliyatının Türkiyede 5-8 bin Euro civarında bir maaliyeti vardır.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz