Kapalı Burun Estetiği

Kapalı Preservation Rinoplasti: Estetik ve Fonksiyonu Koruyan Burun Estetiği

Giriş: Estetik ameliyatlar günümüzde popülerlik kazanmıştır ve rinoplasti, yani burun estetiği de bunlardan biridir. Rinoplasti, burun şeklini düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla yapılan cerrahi bir prosedürdür. Burun estetiği ameliyatları yakın geçmişe kadaraçık yöntemlerle gerçekleştirilirken, son yıllardaki teknolojik ve bilimsel gelişmelerle kapalı preservation burun estetiği doğal sonuçlar sunan bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır. Bu blog yazısında, kapalı rinoplasti yani burun estetiği ameliyatlarını detaylı bir şekilde inceleyecek ve bu teknikle ilgili avantajları ve dezavantajları tartışacağız.

Kapalı Preservation Rinoplasti Nedir?

Kapalı preservation rinoplasti, burun estetiği prosedürünün bir çeşididir ve geleneksel açık rinoplastiye bir alternatif sunar. Bu yöntemde, burun şekli ve fonksiyonu iyileştirilirken, cilt kesisi burun içinde yapılarak dışarıdan herhangi bir iz bırakmaz. Cerrah, burun içinden yapmış olduğu kesilerle tüm burun anatomisine erişerek anatomik sorunları mevcut  burun sırtını açmadan ve kesmeden gerçekleştirir. Bu esnada burun içi adele ve yapılarıda mümkün olduğunca  koruyarak burun cildine bir kesi yapılmaz .

Kapalı preservation rinoplastinin geçmişi ve günümüzdeki yeri nedir?

Bu ameliyat 1950 li yıllardan beri dünyada az oldukça sınırlı sayıdaki bazı cerrahlar tarafından bilinip uygulanmaktadır. Yani aslında koruyucu rinoplasti ameliyatlarının geçmişi oldukça eskidir. Fakat O yıllarda endoskop ve video iletişiminin gelişmemesinin de etkisiyle tüm dünyada yaygılaşma imkanı bulamamış ve az sayıda tekniği bilen kişilerin yanında çalışan cerrahlar tarafından uygulanmıştır. Fakat doksanlı yıllardan sonra endoskopların tıbba girişinin yanında artan internet çağı iletişimiyle birçok cerrrah tarafından bu yöntemin öğrenilmesi ve uygulanması mümkün olmuş ve dolayısıyla özellikle son 7-8 yılda oldukça popüler olmuştur. Ayrıca bu tekniğin son yıllardaki hızlı gelişiminin bir diyer önemli sebebi de powerinstrumen dediğimiz ve kapalı ameliyat ile tekniği uygulamayı sağlayan ultrasonik fullmotorize yöntemlerinde gelişmesi olmuştur.

Kapalı Preservation Rinoplasti Avantajları nelerdir?

Daha az invaziv:Preservation rhinoplasty minimal invaziv yani dokuya daha saygılı bir cerrahi işlemdir. Kapalı yöntemde burun içi bazı cilt altı dokuları ve burun sırtı korunduğu için iyileşme süreci daha hızlı ve daha olur. Dahası burun cildine kesi yapılmadığı için yara izi oluşmaz.

Daha az doku travması: Geleneksel açık rinoplasti yönteminde burun derisi kaldırılırken, deri ile kemik – kıkırdak arası adele ve yumuşak doku bağlantılarıda açılırken,  kapalı yöntemde bu adım atlanır ve hemen kıkırdak kemik üzerinden çalışılara burun yumuşak dokuları çok daha iyi korunur. Dolayısıyla daha az doku travması meydana gelir.

İyileşme süreci:Günlük normal hayata dönme süreci kişilere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu süre genellikle genel anesteziden 4-6 saat sonra ayağa kalkıp kendi işlerini yapabilme ve ertesi gün sokakta normal dolaşabilmek şeklindedir. Tüm rinoplasti ameliyatlarından sonra göz altında ödem bir dereceye kadar olur, fakat hareketli bir bölge olmadığı için kişiler genellikle ağrı hissetmezler. Mikroödem azalması ve tüm dokuların yerlerine oturması ise ortalama 8-12 ayda tamamlanır. Bu süreçler kapalı preservation rinoplasti sonrasında genellikle daha kısa sürer ve hasta daha hızlı günlük normal aktivitelere dönebilir.

Ameliyat sonrasında kişiye özel sonuçlar sunabilir

Hastalar burunun şekillerini yapacak oldukları masaj ile kendileride arzu ettikleri şekilde değiştirebilirler. Açık ameliyatta burun sırtı kesilerek burayı onarmaya dönük greftler konulur ve burun yan kısımlarından serbestleştirilerek açık çatı kapatılır ve masaj uygulaması ödem azalmasına faydalıdır. Fakat preservation rinoplasti de doğal burun sırtı korunarak burun yanlar ve burun kökümden de tümüyle hareketlendirildiği için ameliyat sonrasındaki hastanında dileği doğrultusundaki masajlar burun şeklinin oturmasında da oldukça etkilidirler. Dahası kapalı preservation rinoplasti ameliyatı sonrasında burun ucu çok daha esnek ve hareketlidir, bu yöntemde ayrıca hasta burun ucunu masajlarla kendiside arttırıp azaltabilme imkanı sunmaktadır.

Estetik ve fonksiyonel sonuçlar: Kapalı preservation rinoplasti ile doğal burun sırtı ve ciltaltı yumuşak dokuları büyük oranda korunduğu için daha doğal ve fonksiyonel sonuçlar elde etmek mümkündür . Burun içindeki nefes almada etkili septum dediğimiz burun kıkırdağı ve alt konkalara  yapılan işlemler iseaçık ameliyatta yapılanlara oldukça benzer olup çok iyi nefes alma fonksiyonu gerçekleştirmek mümkündür.

Kapalı Preservation Rinoplasti Dezavantajları:

Uygun olmayan durumlar: Kapalı yöntem, bazı durumlarda uygun olmayabilir. Özellikle bazı karmaşık deformiteler, korumayı gerektirecek bir burun sırtının olmaması veya büyük revizyonlar gerektiren vakalarda açık rinoplasti ameliyatları daha başarılı sonuçlar sunabilir.

Sınırlı görüş açısı: Cerrah, buruna içeriden eriştiği için görüş açısı sınırlı olabilir. Bu, bazı durumlarda cerrahi işlemin zorlaşabileceği anlamına gelebilir.

Burun ucu simetrisine karar vermede zorluk: Kapalı burun estetiği ameliyatlarında burun cildi kesilmediği için burun ucu bir taraf burun deliğinden dışarı alınarak burun ucu estetiği gerçekleştirilir. Bu durumda özellikle yeni başlayan bazı cerrahlarda simetri ve orta hatta karar verme konusunda yanılsamalara neden olabilir.

Hangi tip burunlar kapalı preservation rinoplastiye uygundur?

Özellikle eğri burunlar bu ameliyatın en avantajlı olduğu anatomilerdir. Bu ameliyat ile burun sırtı kesilmeyip burun yan duvarlarından ve burun kökünden tüm burun piramidi şekillendirilip, dolayısıyla tüm burun kubbesi düz bir hale getirilebilir. Doğal burun sırtı düzgün sadece kemeri olan kişilerde güzel olan doğal yapıyı bozmayıp burnu sadece aşağı düşürmekte oldukça doğal ve güzel sonuçlar getirecektir. Ayrıca kapalı preservation rinoplasti ile burnu doğal burun sırtına zarar vermeden küçülterek çok daha başarılı sonuçların yanında cildin kemik ve kıkırdaklar üzerine tekrardan yeniden yayılmasına imkan sunmaktadır.

Hangi tip burunlar kapalı preservation rinoplastiye uygun değildir?

Korumaya değecek bir burun sırtı olmayan, aşırı yüksek kemerli, 50 yaş üzeri, ameliyat sonrasındaki preservation rinoplasti masajını yapamayacak, aşırı düşük projeksiyonlu etnik burunlar, geçmişte burun ip askılama uygulanmış kişiler, birçok revizyon vakalar için kapalı preservation rinoplasti ameliyatı uygun değildir. Bunlara açık rinoplasti uygumak daha başarılı sonuçlar verecektir.

Açık mı kapalı mı ameliyat olmalıyım: Burada en önemli nokta ameliyat olduğunuz cerrahın hangi yöntemde daha başarılı olduğu ve sıklıkla tercih etmesi olmalıdır. Her cerrahın tercih ettiği ve kendini geliştirdiği yöntem farklıdır. Açık ameliyat tüm burun yapıları ortada olması sebebiyle yeni cerrahların çok daha kolay öğrendiği ve başarılı bir yöntemken, kapalı preservation rinoplastinin cerrah için öğrenme ve tecrübe kazanma süreci çok daha uzundur. Dahası kapalı ameliyatların son yıllarda popüler olmasının altında da endoskopların gelişmesi ve bu öğrenme süreçlerinin kolaylaşması yatmaktadır. Yirmi yılı aşkın süredir burun estetiği yapan bir cerrah olarak son 5 yılda adım adım kapalı ameliyatlarıma ağırlık vermeye başladım. Primer (İlk burun estetiği ameliyatı) ameliyatlarımın ortalama %80 de kapalı yönetemler tercih ediyorum ve çok memnunum. Fakat bu oranın revizyon ameliyatlarımda % 80 açık ameliyat yönünde olduğunu da ayrıca belirtmek isterim. Bu bağlamda tanıdığım bir çok deneyimli meslektaş arkadaşımın da  açık ameliyatlarından olduk başarılı sonuçlar aldığını gözlemliyorum. Bu açıdan kesinlikle cerraha kapalı yada açık ameliyat diye baskı yapmamanızı ve kendinizi onun tecrübesine teslim etmenizi öneriyorum. Bu noktada öncelikle doğru cerrahı bulmak ve onun inandığı yönteme teslim olmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Kapalı rinoplasti ameliyatı sonrasında nasıl beklentiler içine girmeliyim?

Bu cerrahi ile burun şeklinide çok olumlu değişiklikler olsa bile mükemmellik sizinde yaşınız, deri, kıkırdak ve kemik yapınız, yüz anatominize de bağlıdır. Dolayısıyla dünyadaki hiç bir rinoplasti cerrahı size dünyanın en iyi burnunu yapacağının garantisini veremez. Bu cerrahide önemli olan olumlu değişiklikleri oranı olmadır ve bu nadiren %100 olabilir. Bu duruma psikolojinizin hazır olması ve gerçekçi bir şekilde sonuçlara hazır olmanız önemlidir.

Sonuç:Günümüzde kapalı preservation rinoplasti, estetik ve fonksiyonu koruyan bir burun estetiği yöntemi olarak önemli bir seçenek haline gelmiştir. Daha az invaziv olması, burun cildinde yara izi olmamasının yanındahızlı iyileşme süreci ve estetik ve fonksiyonel sonuçlar gibi avantajları vardır. Bunun yanında kapalı bir alanda tüm manevraların gerçekleştirilmesi sebebiyle daha fazla cerrahi deneyimde gerektirir, aksi halde sonuçların başarısız olma riski de vardır. Ancak her hastanın durumu farklı olduğu için cerrahın değerlendirmesi ve tercihi önemlidir. Eğer siz de burun estetiği düşünüyorsanız, bir uzmana danışarak en uygun yöntemi belirleyebilirsiniz.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz