Fonksiyonel Rinoplasti Ameliyatı

Blog özeti: Bu kısımda fonksiyonel rinoplasti ameliyatı olarak isimlendirilen, ve kısaca  burundan nefes almayı iyileştirici ameliyat konusunda bilgi verilmiştir.

Fonsiyonel rinoplasti  nedir, neden yapılır ve süreci nasıldır?

Fonksiyonel burun estetiği olan hastamızın 6. ay fotoğrafı
Fonksiyonel burun estetiği ile hem doğal görünen hemde iyi nefes alan bir buruna ulaşılması amaçlanır

 

 

Fonksiyonel rinoplastinin tanımı:

 • Fonksiyonel rinoplasti burun estetiği ameliyatıyla beraber aynı anda burunun fonksiyonel görevlerini daha iyi yerine getirmesi için yapılan fizyolojik bir ameliyattır .
 • Bu ameliyat, burnun nefes alma, koku, alınan havanın ısıtılıp nemlendirilmesi gibi çok önemli fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilir.
 • Fonksiyonel burun estetiği ameliyatı sonrasındaki süreç son derece konforlu olup hasta hemen sonrasında günlük normal hayatına dönebilir

 

Fonksiyonel rinoplasti ameliyatının avantajları

 • Burundan daha iyi nefes alma sağlanır. Bu ameliyat ile burun içindeki kıkırdak, kemik eğrilikleri ve et büyümeleri düzeltilmek suretiyle yaşam konforunun iyileştirilmesi sağlanır.
 • Uyku apnesi ve horlamaya karşı faydalıdır. Uyku esnasında daha fizyolojik bir nefes alma ile beraber horlamada azaltılabilir. Fonksiyonel bir ameliyat ile kişinin daha derin ve konforlu uyku uymasının yanında horlamasının da iyileştirilmesine önemli faydalar sağlanabiliri
 • Yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkısı olur. Bildiğimiz gibi yaşamın en temel ihtiyacı nefes alabilmektir. Burunda bu fonksiyonun ilk başladığı bir organın doğru bir şekilde çalışması kişiye hayal ettiğinden çok daha fazla olumlu katkılar sağlar .

 

Fonksiyonel rinoplasti ameliyatına nasıl karar verilir?

 • İlk hasta ile konuşma ve burun içi muayenesi. Bu aşama ilgili hekim tarafından hastanın şikayetlerinin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve endoskopik muayenesini oluşturur. Bu esnada hastanın anatomik muayenesinin yanında burun içi fizyolojik durumları da ayrıntılı olarak endoskop yardımıyla değerlendirilir.
 • Bazı durumlarda daha ayrıntılı görüntüleme tetkikleride hekim tarafındanistenebilir

 

Operasyonda neler yapılır ve sonrasındaki süreç nasıl işler?

 • Ameliyat , kişinin burun içindeki anatomik bozukluğa bağlı olarak değişmekle beraber, sadece burun estetiği ameliyatına ilaveten ortalama 30-45 dakika arasında bir süre olur.
 • Genellikle burun içine çok ince silikon konulur ve bunlar 2-3 gün sonrasında tamamen çıkarılarak hastaya deniz suyu ve burun nemlendiricileri reçete edilir.
 • Hastanınn genellikle bu spreyleri 6-8 hafta kullanması önerilir. Ameliyat sonrasında birkaç hafta burun içinde kabuklanmalar olabilir, fakat bunlar kısa sürede iyileşir ve hasta ameliyatın asıl olumlu etkilerini 6-8 hafta sonra görmeye başlar

 

Fonksiyonel rinoplasti operasyonu risklimidir?

Tüm ameliyatların kendine göre küçük bazı riskleri olabilir. Fakat bu günümüz anestezi ve ameliyat teknolojisiyle tecrübeli ellerde oldukça azdır. Bunlar nadiren de olsa kanama, enfeksiyon gibi genel operasyon riskleri olup tedavileri oldukça basit olup, hayati tehlikeye sebep olabilecek riskler değildir.

 

 

 

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz