Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Revizyon rinoplasti, daha önce yapılan burun estetiği operasyonlarından kaynaklanan sorunları iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen bir ameliyattır. Burun yüzün ortasında ve hem estetik, hemde nefes alma görevi olan oldukça önemli bir organdır. Burundan kaynaklanan rahatsızlıklar aynı zamanda kişinin özgüveni ve psikoloji üzerinede önemli olumsuz etkileri olabilir. Dolayısıyla bu ameliyat  bazen estetik ve burun nefesi açısından mecburi önemi olan bir ihtiyaç olabilir. Fakat bu ihtiyaç durumu ilave bazı risk ve daha olumsuz sonuçlarıda beraberinden barındırma potansiyelinede sahiptir. Bu açıdan operasyonun tüm detaylarının bilinip karar verilmesi çok önemlidir.

Neden Revizyon Burun Estetiğine İhtiyaç Duyulur?

Yeniden ameliyat ihtiyacı kişinin nefes alma fonksiyonu yada estetik memnuniyetsizliği gibi sebeplerden olabildiği gibi sıklıkla bunların ikiside beraberce buulunmaktadır. Başarılı bir revizyon ameliyatıyla tüm bu  devam eden fonksiyonel veya kozmetik sorunları düzeltmek veya önceden yapılan ameliyatın  sorunları düzeltmek mümkün olabilmektdeir. Fakat bu tür ameliyatlarda mükemmel bir sonuca ulaşmak mevcut altyapı ve cerrahi yöntemlerede bağlı olarak her zaman gerçekleşemeyebilir. Tekrarlanan burun ameliyatlarının avantaj ve dezavantajlarıyla bilinmesi ve planlamanın buna göre yapılması önemlidir. Tüm bunlara ışık tutmak amacıyla, bu makalede, revizyon rinoplasti hakkında bilmeniz gereken her şeyi, gerektiğinde gerekçelerini, değerlendirme sürecini, cerrahi teknikleri, iyileşme sürecini ve gerçekçi beklentileri tartışacağız.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası
Rinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatlarının Sıklığı Neden Arttı?

Rinoplasti ameliyatları sosyal medyanın etkisiyle, burun estetik cerrahileri son yıllarda dünya genelinde en çok yapılan cerrahi işlemlerden biri haline gelmiştir. Ameliyata son yıllarda artan ilgi revizyon burun estetiğini de önemli bir konu haline gelmiştir. Aslında tüm ameliyatların bir  revizyon olasılığı bulunmaktadır, ancak bu oran burun cerrahilerinde biraz daha yüksektir. Burundaki küçük bir estetik sorunun direk dikkat çekici olması nedeniyle belli oranda kişi bir revizyon ameliyatına ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, burun insan yüzünün tam ortasında yer aldığı için bazen bireylerde hassasiyet ve psikolojik takıntı haline getirme hissi oluşturabilir. Revizyon rinoplasti nedenleri bazı durumlarda başarısız ilk ameliyatla ilişkilendirilebilirken, bazende hastanın iyileşme süreciyle ilgili faktörlere bağlı olarak, önceki ameliyatttan tamamen bağımsız, ortaya çıkabilir. Eğer rinoplasti geçirdiyseniz ve sonuçlardan memnun değilseniz, bu durum sizde bir mutsuzluk sebebi haline geldi ise revizyon rinoplasti size uygun bir seçenek olabilir. Bu makalede, revizyon rinoplastisin amacını ve işlemle ilgili beklentilerinizin gerçekleşebilir olup olmadığını detaylarıyla tartışacağız.

Tüm Revizyon Ameliyatları Aynımıdır?

Revizyon rinoplasti, önceki burun estetiği ameliyatından kaynaklanabilecek herhangi bir sorunu düzeltmeyi amaçlayan cerrahi bir işlemdir. İkinci (Bazende 3-4-5. Rinoplasti) ameliyatları, ilk burun ameliyatına kıyasla daha karmaşık bir işlem olup, daha iyi sonuçlar elde etmek için daha deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu, burnu yeniden şekillendirme, asimetriyi düzeltme, nefes almayı iyileştirme veya ilk işlem sonrasında gelişen herhangi bir hasarı onarma gibi durumları içerebilir. Revizyon rinoplasti, bireysel duruma bağlı olarak hafif düzeltmelerden (Rütuş=Touch up) daha kapsamlı bir cerrahiye (Detaylı=Blow Revisions) kadar çeşitlilik gösterebilir.

 

 

Revizyon burun ameliyatına nasıl karar vermeliyim?

Öncelikle revizyon rinoplasti ameliyatının sizin için doğru bir karar olduğundan emin olmalısınız. Yeniden hayel kırıklığı yaşamamak için mutlaka detaylı bir bilgilenme ve doğru doktor seçimi yapmanız en önemli noktadır. Gerçekten bir revizyon rinoplasti ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeli ve beklentilerinizin gerçekçi uygulanabilirliği olup olmadığından emin olmalısınız. Bu aşamada sizlere bir kaç tavsiyede bulunacağım:

Revizyon burun ameliyatı kimlere uygulanır ?

Revizyon rinoplastiye ihtiyaç duymasının birkaç nedeni vardır. En sık revisyon nedenleri arasında başlangıçtaki rinoplasti sonuçlarından memnuniyetsizlik, solunum sorunlarının gelişimi veya ilk operasyondan sonra travma veya kazalar nedeniyle oluşan hasarın onarılması yer alır. Evvelki ameliyat sonrasındaki çok küçük sorunlar için başka bir cerrahiye ihtiyaç olmayabilir, dahası yeni bir ameliyatın bazı risklerde olabilir. En iyi cerrah bile ameliyatı gerçekleştirse mükemmel bir rinoplasti yoktur ve bu ameliyatın olabilirliğinin bazı sınırları vardır. Burun ameliyatları sonrasında nadirende olsa, en kusursuz şartlarda bile yapılsa,  iyileşme sırasında enfeksiyon yada istenmeyen şekil değişiklikleri olabilir. Bazende tamamen kişinin yüzü ile uyumlu doğal bir görünümü kişi takıntı halinede getirebilir. Bu açıdan yeni bir burun ameliyatının doğru bir seçenek olup olmadığını belirlemek için nitelikli bir cerrahla danışmak önemlidir.

Revizyon Rinoplasti gereksinimine karar vermek

Revizyon rinoplastiye karar vermeden önce gerçekten gerekip gerekmediğine karar vermek  önemlidir. Bunun için bir mutlaka bir rinoplasti uzmanıyla danışmak ve beklentileri açıkça konuşmak gerekir. Burun ameliyatı kişinin psikoloji üzerinde oldukça etkili bir kozmetik işlemdir. Bu noktada yeni bir ameliyatın kişiyi  daha fazla hayel kırıklığına uğratmaması açısından tüm olası sonuçları  göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bir Rinoplasti Uzmanı ile Danışma

Revizyon rinoplasti konusunda deneyimi olan nitelikli bir rinoplasti uzmanıyla danışmak çok önemlidir. Danışmanlık sürecinde, cerrah burnunuzu değerlendirecek, hedeflerinizi ve endişelerinizi tartışacak. Ayrıca, tıbbi geçmişinizi ve önceki cerrahi kayıtlarınızı gözden geçirerek size önerilerde bulunacaktır.

Fiziksel ve Psikolojik Sağlık Durumlarının Gözden Geçirilmesi

Rinoplasti bir psikolojik cerrahidir ve sonrasında kişinin duygularında değişikliklere ve takıntılara yol açabilir. Revizyon rinoplastiye kara vermeden önce kişinin fiziksel ve psikolojik sağlık durumlarını gözden geçirmek önemlidir. Bu, genel olarak iyi bir sağlık durumunda olmayı ve işlem için gerçekçi beklentilere sahip olmayı içermektedir. Bundan sonrasında doktorunuz ve sizin kararına kalacaktır. Cerrahınız size, belirli tıbbi durumlarınız varsa veya riskleriniz faydaları aştığına inanıyorsa ameliyattan kaçınmanızı önerebilir veya revizyon ameliyatınızı gerçekleştirmeyi kabul edebilir.

Revizyon Rinoplasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Burun ameliyatı sonrasında bir revizyon için ne kadar beklemeliyim?

İki ameliyat arasındaki süre cerrahın tercihlerine göre değişebilmektedir. Fakat, genellikle ilk ameliyat sonrasında revizyon için 4-6 ay, ikinci revizyon için ise 8-12 ay önerilir. Basit revizyonlardan öteye geçen daha detaylı revizyon ameliyatlarının iyileşme süreçleri daha yavaştır. İlk ameliyatla karşılaştırıldığında daha uzun ödem azalma sürece ve hasta-hekim diyalogu gerektirebilir.

Revizyon burun ameliyatı sürecinde nelere dikkat etmeliyim?

Revizyon rinoplasti için hazırlık, danışma süreci ve ameliyat için hazırlık gibi birkaç adımı içerir. Yeni bir burun ameliyatı öncesindeki muayene sırasında, cerrahınız hedeflerinizi ve endişelerinizi konuşacak, burnunuzu değerlendirecek ve bir cerrahi plan geliştirecektir. Cerrahınız ayrıca önceki cerrahi kayıtlarınızı ( Önceki ameliyatınız başka bir cerrah tarafından yapıldı ise) görmek isteyebilir ve burun yapınızı değerlendirmek için görüntüleme testleri isteybilir. Ameliyat için hazırlık döneminde belirli ilaçları ve takviye vitaminleri, bazı yiyecekleri (yeşil çay, ginseng, kırmızı renkli meyve ve sebzeler vb.) 1 hafta öncesinde kesmek gerekir.

Revizyon Burun Ameliyatı Yöntemleri:

Açık ve Kapalı Revizyon Tercihi:

Revizyon rinoplastisi genellikle açık rinoplasti tekniğiyle yapılır. Ancak bazı cerrahlar ve sınırlı endikasyonlarla kapalı cerrahiyle de revizyonlar yapabilir. Açık rinoplasti, burun kolumella dediğimiz cildinin ortasından martı kanadı şeklinde küçük bir kesik yapmayı içerir, bu da cerrahın burun yapısına daha kolay erişim sağlar, fakat cilt kesisi gerektirir. Kapalı rinoplasti, burun içinde kesiler yapmayı içerir ve ciltte bir kesi yapılmaz, özellikle ilk defa ameliyat olacak kişilerde daha doğal sonuçlar sunabilir. Fakat kapalı yöntem özellikle bazı revizyonlarda burun içindeki doğru manevraları ve dolayısıyla iyi sonuçlar almayı güçleştirebilir.Hem açık hemde kapalı ameliyatta oldukça yüksek başarı ile uygulayan doktorlar vardır. Burada önemli olan cerrahın hangi teknikte tecrübesinin olduğudur.

Revizyon Rinoplasti Ameliyat Örnekleri:

Aşağıda bazı hastalarımızın değişik aylardaki açık ve kapalı ameliyatlara ait iyileşme süreçleri bilgilendirme amaçlı verilmiştir:

Kadın Revizyon Rinoplasti
Kadın Revizyon Kapalı Burun Estetiği, Kaburga Kıkırdağı ile 1. Yıl

 

Kadın Revizyon Rinoplasti
Kadın Revizyon Burun Estetiği, Kapalı Yöntem, 1 Yıl Öncesi ve Sonrası

 

Kadın Revizyon Rinoplasti, 3. Revizyon, Kaburga kıkırdağı ile 4. Gün Öncesi ve Sonrası
Kadın Açık Teknik Revizyon Burun Estetiği, Kaburga kıkırdağı ile 4. Gün Öncesi ve Sonrası

 

Açık Revizyon Burun Estetiği
Açık Revizyon Rinoplati

 

Kadın Açık Revizyon Burun Estetiği + Burun Deliği Küçültme
Kadın Açık Revizyon Rinoplasti Ameliyatı + Burun Deliği Küçültme

 

Kadın Revizyon Rinoplasti, Öncesi ve Sonrası
Kadın Revizyon Burun Estetiği, 6. Ay Öncesi ve Sonrası

 

Erkek Revizyon Rinoplasti, Kaburga kıkırdağı ile 2 Hafta Öncesi ve Sonrası
Erkek Revizyon Burun Estetiği, Kaburga kıkırdağı ile 2 Hafta Öncesi ve Sonrası

 

Erkek Revizyon Rinoplasti, Açık Teknik, Kaburga Kıkırdağı ile 2 Hafta Öncesi ve Sonrası
Erkek Revizyon Açık Burun Estetiği, Kaburga Kıkırdağı ile 2 Hafta Öncesi ve Sonrası

 

Erkek Revizyon Rinoplasti, Kaburga kıkırdağı ile 6. Gün Öncesi ve Sonrası
Erkek Revizyon Burun Estetiği, Kaburga kıkırdağı ile 6. Gün Öncesi ve Sonrası
Kadın Revizyon Rinoplasti Ameliyatı, 1 Yıl Öncesi ve Sonrası
Kadın Revizyon Burun Estetiği, 1 Yıl Öncesi ve Sonrası

 

Revizyonda Kıkırdak kullanım ihtiyacı:

Özellikle detaylı revizyon burun ameliyatında daha önceki cerrahide burnun içindeki kıkırdakları kullanmış olabileceğinden, şekillendirme amaçlı kıkırdak ve bazende adele zarı gerekebilir. Bu amaçla, en yaygın olarak hastanın kendi kaburga kıkırdağı veya kadavra kıkırdağıdır (Başka bir insandan alınan ve uygun koşullarda saklanarak  ticari olarak satılır). Bu kıkırdak greftleri, burun ucu, burun sırtı ve burun kanatlarınızın çeşitli bölgelerini şekillendirmek için kullanılacaktır.

 Revizyon Rinoplastisi İyileşme Süreci ve Gerçekçi Beklentiler:

Revizyon rinoplastisi sonrası iyileşme süreci genellikle ilk rinoplastiden daha uzun sürebilir. Ameliyat sonrası burun şişlikleri ve morluklar sıklıkla görülebilir ve iyileşme süreci tamamlandıkça azalacaktır. Ödem ve morlukların tamamen geçmesi ve nihai sonuçların görülmesi birkaç ay veya daha uzun sürebilir. Ameliyatınızda yapılan işlemlere bağlı olarak ödem azalması sürecinin daha uzun sürebilir.

Amaliyat sonrasında deformitenin durumuna göre burun şekliniz 2-3 haftada kendini gösterir. Fakat mikro ödem azalması ve dokuların tam olarak yerlerine oturmaları  daha uzun zaman alacaktır. Genellikle revizyon ameliyatları sonrasındaki nihayi sonuçları görmek 1-2 yıl gibi uzun süre alacaktır. Bu süre içerisinde doktorunuzla iletişiminizin devam etmesi önemlidir.

 

Revizyon burun estetiğinin riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

Revizyon burun estetiği ameliyatları genellikle ilk ameliyata göre daha fazla cerrahi  tecrübe gerektiren ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda sıklıkla dışarıdan kıkırdak veya adele zarı kullanımı gerekebilmektedir. Buda sıklıkla kaburga bölgesinden ikinci bir kesi ve ortalama 1 saatlik ilave ameliyat süresi anlamına gelmektedir. Ayrıca daha evvelden burun ameliyatı yapılması sebebiyle dokular birbiriyle daha yapışık olabilir. Bu aşamada revizyon burun estetiği ameliyatlarında bazen derideki incelmelere ve yapışıklıklara da bağlı olarak yırtılmalar gibi bir takım ilave ameliyat komplikasyonları görülme riskleri bulunmaktadır. Ayrıca revizyon burun estetiği ameliyatlarında dışarıdan kıkırdak kullanılmasına bağlı olarak enfeksiyon ihtimalide ilk ameliyata göre daha yüksektir. Tüm bu riskler cerrahın çalışma tekniği ve hijyene dikkat edilmesiyle oldukça minimal olmaktadır.

 

Revizyon burun estetiği fiyatları nedir?

Ameliyat fiyatının belirlenmesinde öncelikle cerrahın tecrübesi ameliyatın gerçekleşeceği hastane ve ameliyatta hastanın ihtiyaç duyulacak gereksinimleri önemli rol oynamaktadır.  Revizyon burun ameliyatlarının fiyatları yapılacak işlemin detayına göre geniş bir yelpazede olabilir. Rötuş dediğimiz çok minimal müdahalelerdeki ameliyat fiyatları ilk ameliyatın dahi oldukça altında olabildiği gibi, bazen de kaburga veya adele kılıfı kullanılması gereken gereken durumlarda ilk ameliyat fiyatlarının iki katına kadar yükselebilmektedir. Türkiye’de ortalama revizyon rinoplasti fiyatları 1500 ile 8.000 Euro arasında seyretmektedir.

 

Başarılı Bir Revizyon Burun Estetiği için Doktor Seçimi:

Başarılı bir revizyon burun estetiği için doktor seçiminde oldukça seçici davranmalısınız. Bu amaçla birkaç doktoru aynı anda takip etmenizi ve birçok kriter ile değerlendirmenizi öneririm. Bunlar doktorun öncelikle sosyal medyadan paylaştığı hasta sonuçlarının yanında doktorun çeşitli forum sitelerdeki hakkında yapılan yorumlar karar vermenizde elinizdeki en önemli malzemelerdir. Burada cerrahı değerlendirirken sadece tek bir fotoğrafa ya da tek bir yoruma bağlı kalmamanızı geniş bir şekilde değerlendirme yapmanızı tavsiye ederim.

 

Sonuç olarak:

Revizyon rinoplasti, daha önce yapılan ve kişiyi tam anlamyla memnun etmeyen operasyonunun sonuçlarını düzeltmek veya iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyatlar daha fazla tecrübe ve deneyim gerektirirler ve başarılı bir sonuç elde etmede cerrah tercihi en kritik konudur. Revizyon ameliyatları gerçekçi beklentilerle ve doğru ellerde yapıldığında oldukça başarılıı bir kozmetik işlemdir. Fakat bazende yeni bir burun ameliyatı size daha fazla riskler de getirebili, bunların detaylıca düşünülüp sizi en fazla mutlu edecek kararın doktorunuzla danışarak verilmesi gerekir. Kozmetik ameliyatların detay olduğunu ve en önemli noktanın önce sizin sağlığınız olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Revizyon Burun Estetiği ile İlgili Soru-Cevaplar:

Revizyon burun estetiği nedeni nedir?

Daha evvel burun estetiği ameliyatı olan ve memnun olmayan hastalara uygulanan rinoplasti ameliyatına denir. İlk revizyon için seconder rinoplasti, ikinci burun estetiği için tersiyer, üçüncü ve sonraki ameliyatlar için ise multiple revizyon rinoplasti tabirleri kullaanılır.

Revizyon burun estetiği fiyat nedir?

Revizyon burun estetiği fiyatları Türkiye de ortalama 1500-8000 Euro arasındadır. Ameliyatın ücreti yapılacak işlemlerin detaylarına göre değişir. Revisyon burun ameliyatlarında genellikle burun dışından kıkırdak kullanımı gerekebilir. Bu durumda ameliyatın maaliyetini arttırır.  Dolayısyla revizyon ameliyatları genellikle ilk ameliyata göre ortalama %50 daha yüksektir.  Eğer çok sayıda geçmişte burun ameliyatı olunmuş ise revizyon rinoplasti için fiyat daha yüksek olabilir.

Revizyon burun estetiği en iyi doktor kimdir?

Revizyon ameliyatı için bulacağınız cerrahın özellikle bu ameliyatlarla yoğun bir şekilde ilgilenen bir cerrah olmasına dikkat etmelisiniz. Bulacağınız doktor gerektiğinde kolaylıkla kıkırdak veya çeşitli doku kullanımı işlemlerini gerçekleştirebilen bir cerrah olmalıdır. Türkiye deki başlıca revizyon burun estetiği doktorları arasında Eren Taştan, Sercan Göde, Seçkin Ulusoy, Hüseyin balıkçı gibi cerrahlar ön plana çıkmatadır.

Revizyon burun estetiği kıkırdak kullanımı gereklimi?

Revizyon ameliyatlarında sıklıkla vücudun başka bir yerinden kıkırdak alımı gerekir. Bu sıklıkla kaburga kıkırdağıdır,  bazı cerrahlar ise kulak kıkırdağını kullanırlar. Kendi dokusunun ayrıca bir kesi ile alınmasını istemeyen, yada uygun olmayan hastalarda ise kadavra kıkırdağı kullanımıda sık tercih edilen alternatif bir yöntemdir. Kadavra kıkırdakları taze donmuş veya irradiye (Radyasyonlanmış) olabilirler. Taze donmuş kadavra kullanımı erime oranı daha düşük olması sebebiyle daha sık tercih edilen bir uygulamadır, fakat güvenilir ve uygun şartlarda saklanmalarının hayati önemi vardır. Radyasyonlanmış kaburga ise enfeksiyon riski düşüktür ve saklama  kolaylığı vardır. Bu malzemeler kendi özel solüsyonlarında oda ısısında saklanabilirler ve ihtiyaç durumunda kullanılabilirler.  Fakat ileride kullanıldığı bölgede kıkırdak erime ihtimali daha yüksektir ve bu durum önceden öngörülemeyebilir.

Rinoplasti Sonrası Fotoğraflama
Burun Estetiği Sonrası Fotoğraflama

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz