Kişiye Özel Burun Estetiği

Burun hem çok önemli fonksiyonları hemde insan estetiğinde oldukça önemli bir organdır. İyi nefes alamayan bir burun insan vücudundaki bir çok rahatsızlıkların başlıca sebebidir. Toplumda burundan nefes alma problemleri oldukça yaygın olup bazen tıbbi sebeplerle de estetik ameliyat yapmak gerekli olmaktadır. Burun estetiği ameliyatları son yıllarda ülkemizde ve dünyada en sık yapılan ameliyatlardan olmuştur. Bunun nedeninin toplumsal farkındalığın ve sağlık hizmetlerinin artması yanında sosyal medyanın da önemli katkılarıyla olduğunu düşünüyorum. Doğru hasta bilgilendirilmesi ve seçimi koşuluyla yüz estetiği ameliyatlarının bir moda trend olmaktan ziyade fonksiyonel ve kişilere verdiği psikolojik rahatsızlığın da giderilmesi sebebiyle oldukça başarılı ve tatminkar bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda değişen profil yaklaşımları felsefesi ve teknolojilerin de artmasıyla artık daha doğal ve fonksiyonel olmasının da yanında ömür boyu güçlü kalabilecek burunlar yapabilmekteyiz.

 

YENİ BURNUNUZ NASIL OLMALI?

En önemli felsefenin doğallık olduğunu düşünüyorum. Yüzün ifadesini ve güzelliğini çok etkilediği için, iyi yapılmış bir burun ameliyatının sağlık ve estetik açıdan önemi büyüktür. Yeni burnunuz doğuştan güzel burunlar gibi görünmeli. Sizi tanımayan birisi burnunuzun estetik olduğunu anlamamalı fakat çok güzel burnunuz olduğu hissine kapılmalı, yüze daha bir tatlılık vermesinin yanında genç ve çekici görünmenizi sağlamalıdır. Eski burnunuzu bilen yakınlarınız ise yeni burnunuzun size kattığı olumlu değişimi fark etmelidir. Daha önceki burnunuzla sert, sinirli yorgun bir ifadeniz varsa, yeni burnunuz yüzünüze daha güçlü ve dingin bir ifade katmalı. Yeni burnunuz özgüveninizi artırmalı ve pozitif bir ruh hali vermeli, yüzünüzün diğer yapılarıyla özellikle kaş, göz, çene ve elmacık kemikleriyle ile uyumlu olmalıdır.

Bir başkasında güzel duran bir burun size yakışmayabilir, sizde güzel olan bir burun başka bir yüzde anlam kazanmayabilir yani burnunuz size özel olmalıdır. Bakışlarınızı değiştirmemeli ama bakışların ortaya çıkmasını belirginleştirmelidir. Özetle kaş ve gözlerin güzelliğinin iyice ortaya çıkarması hedeflenmelidir.

 

AMAÇLARIMIZ OLARAK:

Nefes alma sorunları varsa bunlar düzelmiş olmalı.

Ameliyattan uzun süre sonra burunda çökmeler düzensizlikler eğrilikler olmamalı yani bu açıdan geç dönem sonuçları hedeflenmelidir.

Kısacası yeni burnunuz şu üç kuraldan taviz verilmeyerek yapılmalıdır

1. Sağlıklı burun estetiği olmalı. Yani iyi nefes alabilen fonksiyonları korunmuş ya da arttırılmış bir burun elde edilmeli

2. Doğal görünümlü bir burun olmalı

3. Kişiye özel planlama yapılarak yüzünüzün diğer yapılarıyla ile uyumlu ve  özel bir burun yapılmalı.

4. Yaşlanmaya bağlı fizyolojik burun ucu sarkmaları vb durumlardan en asgari düzeyde etkilenebilecek şekilde olmalıdır. Başka bir ifadeyle sağlam ve “evladiyelik “ diye tabir ettiğimiz ömür boyu kullanılabilmelidir.

Doç. Dr. Seçkin Ulusoy

KBB ve Burun Estetiği Uzmanı    

Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası