Erkek Burun Estetiği

Daha iyi nefes alan ve erkeksi burunlar devri!

Doğru egzersiz için nefes burundan başlıyor!

Burun estetiği ameliyatları son yıllarda tüm dünyada en fazla yapılan ameliyatlardan olmuştur.  Burun yüzün ortasında ve kişiye ilk bakıldığında dikkat çeken özelliklerin başında yer alıyor. Mesela ucu düşük bir burun kişiye daha sinirli, enerjisi düşük ve olduğundan yaşlı görünüm veriyor buda mesleki ve sosyal hayatında kişiye olumsuz önyargılar olarak dönüyor. Rinoplasti yani burun estetiği taleplerinin artmasının  nedenleri arasında başlıcaları sosyal medyanında etkisiyle etkileyici bir profilin kişinin hem sosyal hemde mesleki ve özel hayatınıda önemli oranda olumlu katkıda bulunması yanında bu ameliyatların son yıllarda oldukça gelişen yöntemleri ile çok daha öngörülebilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Burun estetiği geçmişte büyük oranda kadınlar tarafından tercih edilmesine rağmen, günümüzde neredeyse hastalarımızın yarısını erkekler oluşturuyor. Böyle olması son derece doğal, çünkü erkekler spor veya çeşitli dış ortam yaralanmalarına ve burun kırıklarına çok daha fazla maruz kalmaları nedeniyle burundan nefes alma problemleride daha sık olabiliyor. Hal durum böyle olduğunda burun tıkanıklığı sebebiyle ameliyat olmaları gerektiğinde çoğu zaman burun dışınada bir müdahele etmek gerekebiliyor ve bu çoğunlukla nefes almalarınıda  oldukça olumlu etkiliyor. Ayrıca hazır genel anestezi almış iken daha erkeksi ve yakışıklı bir görüntüye sahip olmak kim istemez?

İdeal erkek burun estetiği kadınlardan pek çok farklılıklar gösterir. İdeal kadın burnunda daha zarif yani ucunun hafif kalkık olması ve burun sırtının çok az iç bükey gelmesi makbul iken erkeklerde bu görüntü oldukça itici ve feminen olabiliyor. Başka bir ifadeyle kadın burnu biraz zarif , erkek burnu ise güçlü görünmelidir. Erkeksi yani maskülen bir burun sırtı düz inmeli ve ucu kalkık olmamalıdır ayrıca çok fazla kibar olmasıda tercih edilmez. Üst dudak ile burun kanatlarının açısı kadınlarda 105-110 derece iken, erkeklerde bu açı 90-95 derecedir. Günümüzde bu açıları önceside planlayıp hedeflerimize oldukça yakın olarak gerçekleştirebiliyoruz, Yeri gelmişken ayrıca vurgulamak isterim ki:  eskinden şehir efsanesine dönüşen “Burun estetiği ameliyatlarından sonra burun ucu düşer” önyargısı tamamen kayboldu. Günümüzde kullandığımız yöntemlerle yüz yılda geçse ucu düşmeyen rinoplasti ameliyatları yapmak mümkün olmuştur.

İçinde bulunduğumuz coğrafyada burun şeklinde ve içerisinde sorunlar olması özellikle Kuzey Avrupalı ve beyaz Amerikalılarla karşılaştırıldığında dünyanın pek çok yerine göre oldukça fazladır. Bu durum  ülkemizi dünyanın en çok burun estetiği ameliyatı yapılan yerler arasındaki listenin en başına koymuştur. Hal durum böyle olduğunda burun estetiği ile ilgilenen cerrahlarının bu konuda dünyanın en iyileri olduklarını söylemek sanırım yanlış olmaz. Ülkemizde genellikle problemli burunlar iki tür oluyorlar bunlar karadeniz burnu ve arap burnu özellikleridir. Karadeniz burnu tipik olarak kemerli ve ucu düşük ve büyüktür ayrıca burun sırtındaki ve ucundaki deri incedir. Ortadoğu burunu da denilen arap burununda ise kemer fazla olmaz ama burun kanatları çok geniş ve kalındır ayrıca burun cildi özellikle burun ucunda oldukça kalındır. Bu yüzdende farklı burun yapısındaki problemlerinde birden fazla bölgede olması bu ameliyatı özellikli yapar. Burada yeri gelmişken uzun yıllardır burun estetiği ile ilgilenen bir cerrah olarak birinci saydığım karadeniz burnunun ortadoğu burununa göre genelde daha kolay ve çok daha başarılı sonuçları olduğunu, fakat ortadoğu tarsi burunlarda da artık çok daha geniş hareket alanlarımızın olduğunu belirtmek isterim.

Burun estetiği ameliyatlarının süresi günümüzde sıklıkla kullandığımız Ultrasonik Piezo cerrahi gibi yöntemler ile dahada uzadı. Bundan 10 yıl önce standart 2 saatte her hastanın rinoplasti  ameliyatını en geç bitirebiliyor iken artık 3-4 saat gibi sürelerde ancak sonuçlandırıyorum. Tabiiki bu ameliyatın başarısını da oldukça olumlu etkiledi ve revizyon dediğimiz ikinci kez ameliyat olma oranlarını oldukça düşürdü. Duayen bir hocamızın söylediği “ Ameliyat sizin için en fazla bir kaç saat, hasta için sonuçları bir ömür boyudur” sözünün anlamına son yıllarda çok daha vakıf olduğumu burada yeri gelmiş iken itiraf etmek isterim.

Halk arasında çok daha basit ve kolay algılanmasına karşın burun estetiği ameliyatları oldukça özellikli ve yoğun tecrübe ve ilgi gerektiren ameliyatlardandır. Bazen hastalarımız geliyor “ Ben bunumun ucunu veya sırtını biraz törpületmek istiyorum sadece ve başka bir şey istemiyorum” diyorlar, yani sanki kuaförde tırnak törpületmek gibi olduğunu düşünüyorlar.  Lütfen yanlış anlaşılmasın, üstteki ifadelerden kimseyi yadırgamıyorum, böyle düşünmeleri son derce normal, sonuçta toplumun biliçaltı böyle düşündürüyor. Başvuran hastalarımızı dikkatlice analiz ettiğimizde çoğu zaman burun içerisinde, valf dediğimiz hava geçiş yollarında ve dış yüzeyinde hem nefes almaya dönük hemde estetik olarak çok daha farklı çözülebilir sorunlar olduğunu görüyoruz. Şükür ki günümüz bilgisayar programlarıyla ve fotoğraflama teknikleriyle bunları hastalarımıza da açıklayıp çok daha doğru hedefler belirleme ve güzel sonuçlar elde etme şansını yakaladık. 

Doç. Dr. Seçkin Ulusoy

KBB ve Burun Estetiği Uzmanı    

 

Kullanım Koşulları - Gizlilik Bildirimi - Çerez Politikası