işitme cihazına alışma

İşitme Cihazına Alışma

Bu blog bilgilendirme amaçlı olup kliniğimizde sadece burun estetiği ameliyatları, botoks ve dolgu yapılmaktadır.

İşitme cihazı bana nasıl yardımcı olur?

  • İşitme testlerine dayanarak, KBB uzmanı cihazın gerekli olup olmadığinı ve kayba bağlı olarak tip ve modelini söyleyebilir.
  • İşitme cihazlari,sinirsel tip kayıplarda, hastanin duyma ve anlama düzeyinin gelişmesinde kismen faydalı olur.
  • İşitme cihazı önerilirken duyma kabiliyeti, iş ve ev faaliyetleri, fiziksel durum, kullanilan ilaçlar gibi durumlar dikkate alinmalıdır.
  • Ekonomik bir yük getirmesine karşın iki taraflı kayıp olan hastalarda sosyal ve mesleki durumlarda göz önüne alınarak her iki kulağa cihaz takmak seslerin dengelenmesinde, gürültülü ortamlarda kelimeleri anlama düzeyinin gelismesinde ve seslerin kaynaginin belirlenmesinde faydalıdır.

İşitme cihazına alışma süreci:

Eger ilk defa bir isitme cihazi kullaniyorsaniz alişmaniz biraz zaman alacaktir. Bu zaman yaşiniza, isitme kaybinizin derecesine ve cihazinizi kullanma isteginize göre degisiklik gösterir. Yapilan arastirmalarda bu sürenin 5-25 gün arasinda degiştigi belirlenmistir.

Cihazinizi ilk kullanmaya basladiginizda bazi sesler size rahatsizlik verebilir. Özellikle uzun bir süreden beri isitme kaybi olan kişiler, normal duyan insanlarin çevresinde duymaya aliştigi sesleri (özellikle rüzgar ve trafik seslerini) zamanla unutmuşlardir. Bir cihaz kullanılmaya baslandiginda bu sesler de daha evvelkinden yüksek gelecek ve sizi rahatsiz edecektir. Bu ve benzeri seslere alışmak işitme cihazinizi kullanmaya devam edildiğinde biraz istek ve pratikle oldukça kolaydır. İşitme  cihazına alışma hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İlk günler:

Ilk birkaç gün isitme cihazinizi alisik oldugunuz ortamlarda yani evinizde ve isyerinizde, birkaç saat kullanin.

Kendinizi yorgun ve gerilmis hissettiginiz takdirde cihazinizi çikartin. Kendinizi iyi hissettikten sonra tekrar birkaç saat daha takin. Bu alistirmayi her gün artan sürelerle tekrar edin. 7 ila 10 gün içinde cihazinizi sabah takip, aksam çikartabilecek duruma gelmelisiniz. Yüksek sesle kitap veya gazete okuyarak kendi sesinizi dinleyin. İlk günlerde kendi sesiniz farkli veya yüksek gelebilir. Alisma süreci içinde kendi sesinizdeki farklılık düzelmediyse ve bu size rahatsızlık veriyorsa satın aldığınız işitme cihazı firmasıyla irtibata geçebilirsiniz. Cihazın kalıbında veya cihazin program ayarlarinda yapilacak basit degisikliklerle cihazınızı oldukça iyi düzeyde kullanabilirsisniz.

Gürültüsüz bir ortamda bir kişi ile konusun. Konustugunuz kisinin yüzüne bakin ve anlamadiginiz kelimeleri tekrarlatin. Anlamanizi güçlestirecek cihazlari (radyo ve televizyon) kapatin. Bu cihazin yükseltip size ilettigi seslere daha rahat alismanizi saglayacaktir.

İlerleyen günler:

Birkaç kişilik gruplarda konusmalara katilin ilk zamanlarda bu gruplarin seslerini tanidiginiz kisilerden olusmasina dikkat edin. Konusmalar sirasinda konuşmasini anlayamadiginiz kişinin konuşmasinin tekrarlamasini isteyin.

Birkaç kisi konuşurken, sizde başka biriyle konusmaya çalişın. Dinlerken konuşan kişinin mimiklerini ve dudaklarini izleyin. Daha büyük gruplarda, kalabalik içersinde konuşulanlar ve etraftaki sesler daha çok karişabilir. Bunlari ayirt edebilmek cihaz kullanmayan insanlar için bile zor olabilir. Sabirli olun, zamanla bu ayrımı daha iyi düzeyde yapabilirsiniz.

Bir işitme cihazından Ne Bekleyebilirim?

Bir işitme cihazıni basariyla kullanabilmek zaman ve sabir ister. işitme cihazı normal duymayi geri getirmeyecegi gibi mevcut durumunuzda da gerileme yaratmaz. işitme cihazına uyum saglamak zaman alan bir süreçtir, bu süreç çevredeki sesleri duymayi ögrenmek ve degisik sesleri duymaya alışma aşamalarini içerir.

İşitme cihazına alişabilmek için stressiz bir ortamda birkaç saat kullanarak baslamak gerekir. Kullanicilarin yeni duyma teknikleri edinmesi ve işitme kaybini kontrol altına alabilmesini saglayacak yetenekleri gelistirmesini saglayacak sosyal programlar mevcuttur.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts