çene estetiği

Çene Estetiği

Bu blog bilgilendirme amaçlı olup kliniğimizde sadece burun estetiği ameliyatları, botoks ve dolgu yapılmaktadır.

Çene estetiği yüz profilinde daha dengeli ve ideal bir denge sağlamak için, ve çene yapısındaki doğuştan gelen sorunların düzeltilmesi için uygulanır. Çene de burun gibi yüzün orta hattında bulunan, simetriyi ve ideal yüz oluşturmada oldukça önemli önemli bir yapıdır. Çenenin geride ve küçük olması en sık rastlanan durum olup bunlarda dolgu, yağ uygulaması yada silikon implantlar uyguluyoruz.

Bazen sorun çok hafif olup muayenehane şartlarında 5 dakikalık dolgu uygulaması yeterli olmakla birlikte hastanın tercihine göre kalıcı çene implantlarını çene kemiğine vidalamak da sık yaptığımız ameliyatlardandır.

Kimlere çene estetiği ameliyatı uygulanır?

Çene estetiği ameliyatı geçmişte sadece üst veya alt çenesinde çok belirgin sorunları olup, ısırma ve çiğneme problemleri yaşayan hastalara ortodontik tedavi amacıyla uygulanıyordu. Fakat bu ameliyatlar günümüzde ise gelişen yüz profili algısı sebebiyle estetik amaçlarla da sıklıkla uygunmaktadır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Çene estetiği genel anestezi uygulanarak yapılan 1 saat civarında süren bir ameliyat olup . Ameliyatta hastanın ihtiyacına uygun ölçülerdeki çene implantı ( genellikle silikon implant )  çene altından veya ağız içinden yapılan küçük bir kesiden girilerek çene kemiği üzerinde yerleştirilmektedir. Ameliyat sonrası oldukça konforlu ve hızlı iyileşme dönemi olup hastalar hızlıca normal yaşam aktivitelerine dönebilmektedirler.

Çene dolgusu nedir?

Çene dolgusunu çene gamzeleri, küçük çene ve yan kenarlarının keskin olması istenilen ( Jaw Line ) durumlarda sıklıkla uyguluyoruz. Bu işlemleri kemiğin üzerine ve uzun etkili dolgular ile yapıyoruz. Genellikle dolguların etkinliği 1,5- 2 yıl kadar devam ediyor, sonrasında ise az da olsa ( % 25 )  kullandığımız peptitli dolguların süreğen etkileri kalıyor . Ayrıca çeneye hastanın kendi yağını enjekte etmek de sıkça uyguladığımız işlemlerden

Çene törpüleme nedir?

Bazı kişilerde çene ucunun uzun olması durumlarında çene ucundaki kemiği mikromotor sistemleri ile kısalmak amacıyla yapılan bir işlem olup genel anestezi gerektirmektedir. İşlemden sonra iyileşme dönemi oldukça hızlı ve konforlu bir yöntemdir.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts