Radyofrekans Uygulamaları

radyofrekans uygulamaları

Radyofrekans Uygulamaları

Bu blog bilgilendirme amaçlı olup kliniğimizde sadece burun estetiği ameliyatları, botoks ve dolgu yapılmaktadır.

Radyofrekans uygulamaları son yıllarda çeşitli branşlarda farklı vücut bölgelerine uygulanan bir yöntemdir Bu uygulamada doku içine ince uçlu problar ile radyo dalgaları frekansında enerji verilir. Bu enerji dokuda kontrollü, bölgesel bir ısı artışı yapar.  Bu işlem esnasında, kullanıldığı yerin yüzeyine bir zarar vermeden, derin dokuda çekilme yani tüm dokuda küçülme oluşur. Böylece uygulandığı dokuda hacminde azalma meydana getirir.

Burunda radyofrekas işlemi ise  konka denen burun etlerinin şişip nefes almayı engellediği durumlarda kullanılır. Bu işlem ayrıca horlama ve hafif uyky apnesi hastalarının  küçük dil ( uvula ), yumuşak damağında sarkma olanlarda, yada dil kökü bademciği büyük kişilerdede uygulanabilir. Radyofrekans ile dokuda oluşturulan sıcaklık ile salgı hücrelerinin de azalmada olması sebebiyle burun allerjileri vaya vasomotor rinitis dediğimiz allerji benzeri durumlardada hastalığın kliniğinin azalmasına etkisi olacaktır. Radyofrekans uygulamaları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Radyofrekans ile burun eti yada damak küçültme nasıl yapılır?

Sadece radyofrekans uygulanacaksa  genellikle lokal anestezi yeterlidir. Bu işlem  ofis yada poliklinik şartlarında yapılan 10 dk lık basit ve kısa bir müdaheledir.  Doku içine özel bir prob ( ısı sensörlü uç ) yardımıyla uygun enerji verilir. Bu işlem ısı uygulaması prensibine dayanması sebebiyle herhangi bir kanamaya sebebiyet vermez, ayrıca dikiş ve tampon gerektirmez.

Radyofrekans uygulaması tekrar yapılabilir mi? 

Genellikle tek seans uygulama yeterli olacaktır fakat nadiren burun eti kuyruk kısımlarına 6-8 ay sonra çok minik donunuşlarla tekrar uygulama yapmak gerekebilir.

Operasyon ve sonrası süreçte hastayı neler bekler?

 • Radyofrekansın  ısı sensörlü uçları ile dokuların fonksiyonlarına zarar vermeden.  hacmini azaltır.
 • Ameliyattan sonra hafifi kuruluk, nadiren hafif kanamalar, kabuklanma ve buna bağlı tıkanıklıklar sıklıkla 2-3 süresince olabilir . Kabuklanma 3-4 hafta sonra azalmaya başlar ve asıl güzel sonuçları 2-3 ay sonra kendini gösterir.
 • Poliklinik veya muayenehanede yapılan hastaya hiç bir iş ve işgücü kaybı oluşturmayan bir işlemdir
 • Lokal spreyler ve çok ince uçlu lokal anestezi ile uyuştumak mükemmel bir hasta konforu sağlar.
 • Tuzlu su yıkanmasıyla kolaylıkla giderilebilen küçük kabuklanmalar olabilir.
 • Koku kaybı yapmaz, hastalar tam tersi burun pasajı açıldığından ilerleyen dönemlerde daha iyi koku almaya başlar.
 • İşlem sonrası tampon vb uygulamayı gerektirmez.
 • Burun şekil bozukluğu, morarma, ödem vb yapmaz.
 • Yumuşak damak ve küçük dile uygulandıktan sonra yutma fonksiyonlarında kalıcı bir bozukluk gözükmez.
 • Ses değişikliği oluşturmaz
 • Radyofrekans işlemi fonksiyonel amaçlı yapılan burun ameliyatları, kronik sinüzite yönelik ameliyatlar veya burun tıkanıklığı şikâyeti olup başka nedenle yapılan ameliyatlar sırasında da büyük sıklıkla uygulanır
 • Burunda uygulaması sonrası herhangi bir  beslenme kısıtlaması yoktur. Damağa yapıldıktan sonra ilk günlerde ılık ve yumuşak beslenme uygundur.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts