burun estetiği

Burun Estetiği: Kozmetik ve Fonksiyonel Rinoplasti Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ( Rinoplasti)  uygulamaları şekil bozukluklarının giderilmesinde etkili kozmetik  bir operasyondur. Rinoplasti taleplerinde, özellikle son yıllarda sosyal medyanında etkisiyle, adeta patlama yaşanmıştır. Ayrıca gelişen teknoloji ve tecrübe ile oldukça başarıı oranları artan bu kozmetik cerrahi ameliyatı tüm dünyada en çok yapılan operasyonlardan biri haline gelmiştir.

Yüz güzelliği dış dünya ile olan en önemli bağdır. Yüzde güzelliği vurgulayan en önemli uzuvlardan biride ise burundur. Burunda meydana gelen ya da gelmiş olan bir şekil bozukluğu psikolojik ve sosyal olarak farklı problemlere neden olmakta olup kişiler bu sorunların giderilmesi için burun estetiği uygulamalarını tercih etmektedir.

Günümüz gelişen teknolojisine bağlı olarak oldukça pratik bir şekilde gerçekleşen kozmetik uygulamaları sıklıkla bayanlar tercih etse de erkeklerde kendilerini iyi hissetmek için estetik operasyon yaptırmaktadır.

Nose Job Long Term
Rhinoplasty Long Term Results

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı burun şeklinden memnun olmayıp beklentileri doğrultusunda yapılan işlemlerin bütününe verilen isimdir.  Bu ameliyat tüm dünyada en sıklıkla uygulanan tüm kozmetik operasyonlar arasında en başta almaktadır. Rinoplasti ameliyatı kozmetik nedenler dışında daha iyi nefes almayı sağlayan burun çatısı değişikliği amacıylada yapılabilir, ki buna fonksiyonel rinoplasti denir. Aynı ameliyat bazende oldukça ileri yaşlı insanların nefes almasını sağlmak içinde uygulanır ki buna da, geriatrik rinoplasti adı verilir. Ameliyatın bir üst yaş sınırı yoktur ve genel sağlık durumu elverdiği sürece her yaşta yapılabilir. Genel olarak alt yaş sınırı ise kızlarda 16, erkeklerde 17 yaş ve üzeri olarak belirlenir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Operasyon öncesinde mutlaka bir hazırlık aşaması gereklidir. Bu hazırlık aşamasında kişilerin burun estetik uygulamalarından beklentileri öğrenilir ve fotoğraflar yardımıyla nasıl bir burun yapısına kavuşmak istediği planlanmaktadır.

Cerrahi bir uygulama olan burun estetik işlemleri öncesinde hastaya operasyon için gerekli tüm tetkikler yapılır ve hastanın hastalık öyküsü mevcut ise uzman doktor tarafından dinlenir. Hastanın mutlaka operasyona hazırlık kan sulandırıcı ilaç ve genel vitamin desteğinin kesmesi ve tüm detayları hekimiyle paylaşması önem taşır.

Kozmetik Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun şeklini düzeltmek için yapılan estetik operasyonlarda açık ve kapalı ameliyat olarak farklı iki yöntem kullanılır. Her iki ameliyatta yapılan işlemler aynı olup tek fark açık ameliyatın burun delikleri arasındaki cilde kesilerek yapılmasına karşın, kapalı ameliyat tamamaen burun içinden yapılır ve dolayısıyla kesi izi riski yoktur.

Kozmetik Rinoplasti Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Estetik uygulamalarda genel olarak operasyonun başarılı olabilmesi için hastanın uygunluğu önemlidir. Hastanın uygun olup olmadığını belirlemek adına tetkik ve tahlil yapılmasının yanı sıra uzman hekim hastanın tıbbi öyküsünü de dinleyerek karar vermektedir.

Kişinin burnunda meydana gelen bir şekil bozukluğu mevcut ise operasyon için uygunluğuna bakılır. Bu süreçte hastanın kemik gelişiminin tamamlamış ve reşit olması da önem taşır.

Erkek ya da kadın fark etmeden herkese güvenli bir şekilde uygulanan bir operasyon olup günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilen estetik uygulamalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Burun estetik için mutlaka uzman doktorumuza başvurun.

Operasyon başarısı ve hastanın uygun olup olmadığı bağlantılı olsa da bazı durumlarda yapılması uygun değildir. Bu hastalar, psikolojik rahatsızlık ve kanama bozuklukları yaşayan kişilerde operasyonun uygulanması doğru değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı İyileşme Süreci:

Revizyon rinoplasti, genellikle daha karmaşık bir ameliyattır, çünkü cerrah şimdi kalın ve uygunsuz iyileşmiş dokular ile mücadele etmek zorundadır.

Eski ameliyattan kalan yapışıklıklarda da cildi ve yumuşak dokuyu kıkırdaktan ayırmayı zorlaştırır. İlaveten, genellikle burnun bir kısmını da yeniden inşa etmemiz gerekebiliyor, bu nedenle kıkırdakları diğer kaynaklardan ( biz genellikle kaburga kıkırdağı tercih ediyoruz ) almamız gerekir.

İlk revizyondan en az 8- 12 ay sonra revizyon cerrahisi planlıyoruz, fakat eğer bu 2. Revizyon olacaksa (yani 3. Burun ameliyatı ) en az 12 ay boyunca bekleyip dokuların oturması için zaman geçmesini öneriyoruz. Burun estetik kontrolleri için mutlaka gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Burun estetik ameliyatının avantajları:

• Bir rinoplasti yüzünüzde daha çekici ve dengeli bir görünüm yaratabilir.

• Eğer burnunuzun şeklini inceleyerek yıllarını geçirdiyseniz, ameliyat olmak kendinize olan güveninizi artırabilir. Yapılan bir çok bilimsel anket çalışmalarında bu olan hastaların ortalama % 96 oranında, ameliyat sonrasında kendilerini çok daha rahat ve özgüvende hissettiklerini söylüyorlar.

• Operasyondan sonraki gün hastaneden taburcu işlemlerinizi gerçekleştireceğiz (Özel istek durumlarında ameliyatın 6 saat sonrasında taburcu edebiliyoruz, fakat kendi pratiğimizde hastalarımıza 1 gece hastanede kalmalarını öneriyoruz).

• Operasyon süresinden ağrınız neredeyse hiç olmayacak, ancak neredeyse her zaman sınırlı ödem ve morluk özellikle ertesi gün olacaktır. 3-4 gün sonrasında ödem ve morluklar bariz rahatlayacak ve silikon yaprakçığınızın çıkarılmasıyla oldukça rahat nefes alabileceksiniz

• Operasyon sonrası 2. Günden itibaren İstanbul’un her yerini de ziyaret edebilirsiniz.

Burun estetik ameliyatın dezavantajları:

• Nispeten pahalıdır ve sigorta şirketleri, genellikle ödeme kapsamı dışında tutar. Ancak nadiren bazı sigorta şirketleri nefes sorunları gibi tıbbi nedenlerden dolayı yapısal ihtiyaçların düzeltilmesi durumunda karşılayabiliyor.

• İlk hafta için gözle görülür şişlik ve morarma olacağından işyeri ortamınıza göre 5-10 gün arasında aktif çalışma ortamından uzak kalacaksiniz.

•Genel anestezi almanın bazı etkileri , bulantı, kusma ve boğaz ağrısı, vb nadiren olabilir.

• Nihai sonuçlarınızı görmek uzun sürer ve beklentilerinize uymayabilir.

• Burnunuz düzgün şekilde iyileşmezse, revizyon rinoplasti’sine ihtiyacınız olabilir.

Revizyon Burun Estetiği:

Kozmetik Rinoplasti ameliyatlarının tüm dünyada popülerleşmesinin doğal bir etkisi olarak ikinci ve daha fazla defa yapılan burun estetiği ameliyatları sıklığıda artmıştır. Yukarıda bahsedildiği gibi revizyon bazen doktorum başarılı olamamasına,  bazende doğal iyileşme sürecine bağlı olabilir.

Her rinoplasti cerrahının revizyon vakası olabilir. Bu nahoş durum, bazen cerraha bazende iyileşme sürecine bağlı olabilen bir durumdur. Revizyon rinoplasti ameliyatları sorunun kapsamına bağlı olarak minör ( Rütuş=TouchUp) veya majör ( Blow= Detaylı) olarak ikiye ayrılırlar.

Kendi kliniğimizde rütuş adı da verilen minör  revizyon oranlarımız % 3 ve büyük revizyon ( majör ) oranlarımız da % 1’dir. Genelde rütuş gerektiğinde lokal (bölgesel) anestezi ile basit dokunuşlarla çözüm üretebiliyoruz. Ancak, nadiren majör revizyon ameliyatları için genel anestezi gerekebiliyor ve bunlarda nadiren kaburga kıkırdağı kullanımlarıda gerekebiliyor.

Normalde majör revizyon ameliyatları daha karmaşık ve maliyetli olur. Ancak biz kendi revizyonlarımız sözkonusu olduğunda sadece hastane ücretini hastanın karşılaması yeterli oluyor ve cerrahi ücret almıyoruz.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri:

Rinoplasti açık veya kapalı yöntemlerle yapılabilmektedir. Açık olan operasyonlarda her iki burun deliği ortasındaki deriden küçük bir kesi açılarak yapılır. Doktorun görüş açısının geniş olduğu ve şekil bozuklukları ileri düzeyde olan kişilerde tercih edilmektedir.

Kapalı olarak yapılan burun estetik ameliyatları ise kesi burun delikleri içerisinden yapılarak gerçekleşir. Kapalı ameliyatın en büyük avantajı burun cildine kesi yapılaması ve burun içindeki doğal yumuşak dokuları daha iyi korumasıdır.

Kendi pratiğimizde açık ameliyatı etnik ve revizyon burun estetiği ameliyatlarında sıklıkla tercih ederken, ilk ameliyat olacak hastalarda ise genellikle  kapalı koruyucu (Preservation)  yöntemi endoskop ve ultrasonik cihazlar ile uygulamaktadır.

 

Estetik Rinoplasti Sonrası Erken Dönem:

Çoğunlukla genel anestezi altında yapılan operasyon bazı durumlarda hekimin verdiği kararla lokal anestezi altında da yapılabilir.

Ameliyat ortalama 3 saat sürede tamamlanarak hastanın durumuna bağlı olarak bir gece hastanede tutulması gerekebilir.

 

Burun İçi Tampon Konulur mu?

Hasta operasyon sonrasında tedbir amaçlı bir gece hastanedeki odasında  tutulabilir.  Bu durum tamamen tavsiye niteliğinde olup hastanın ilk geceyi daha konforlu ve güvenli geçirmesi içindir. Bazıı hastaların özel istekleriyle ameliyat sonrasındaki 4-6 saat sonra taburcu edilmeleride mümkün olabilir.

Operasyon sırasında kanama riskine karşı burun içine silikon tamponlar yerleştirilir ve ameliyat bitiminden 2-3 gün sonra yerleştirilen tamponlar çıkarılır.

Burun sırt kısmına operasyonda yerleştirilen bir kalıp (Atel)  mevcuttur. Bu kalıpta ameliyattan 5-6 gün  sonra çıkarılarak sonrasın da hızlıca masaj uygulamalarına geçilir.

Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hasta sağlık durumuna bakılarak genel olarak bir gece gözlem altında kalması için hastanede misafir edilir. Operasyon sonrasında 1-3saat içinde yürütme sağlanır.

Eğer 1-3 saat sonunda bir mide bulantısı sağlık sorunu gözlemlenmez ise hasta su içme ve yemek yemeğe başlayabilir.

Bazı durumlarda aynı gün bazı durumlarda ertesi gün hasta evine taburcu edilir. İyileşme süresi boyunca 2-6. günlerde klinikte kontrol uygulanır. İkinci kontrolde ( 6.gün) burun flaster ve atelleri çıkarılır. Bunun sonrasındaki takipleri online olarakta yapmak mümkündür.

 Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Operasyonda komplikasyon oluşmadan konforlu bir süreç geçiren hasta iyileşme süresi olan 5-7 gün  sonunda iş hayatına dönebilir.

Bu süre içerisinde ve sonrasında görülen hafif  şişlik ve morluk oldukça normal kabul edilip kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. Kişinin görüntüsü 4-5 gün sonra kişinin makyaj yapmasıyla kapanabilir ve giderek azalmaktadır.

 Ağrı Olur mu?

Operasyon sırasında hastanın anestezi alması ağrı oluşmamasını sağlamaktadır. Sonrasında ise kişiye uzman hekimin önerdiği ağrı kesiciler verilerek ağrı oluşma ihtimaline karşı önlem alınması olup yeterli olacaktır.

Gelişen teknoloji ve ilaç tedavileriyle ağrı hissi oluşmadan burun estetiği operasyonları için tedavi süreci kolay bir şekilde tamamlanmaktadır.

Rinoplasti iyileşme sürecine yardımcı olabilecek ipuçları nelerdir?

• Operasyon sonrası 6 hafta boyunca yüksek yastıklar üzerinde uyuyun, şişliğin azalmasına yardımcı olun.

• Yan pozisyonda yatmaya çalışın, pozisyonuna seyehat yastıklar tavsiye ederiz.

• Burun ucundaki şişliği azaltmaya yardımcı olan az tuzlu bir diyeti uygulayın.

• İlk 48 saat boyunca buz küpleriyle soğuk kompres uygulayın.

• Dikişlerinizi patlatabilecek ve ödem- morluğunuzu arttırabileceğinden burnunuzu sümkürme yapmamaya çalışın.

• İlk iki hafta zorlayıcı aktivitelerden ve dört hafta boyunca burnunuza vurabileceğiniz sporlardan kaçının.

 

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Burun estetiği ortalama maaliyeti ABD’de yapılan bir geniş istatistikte hastalar ortalama olarak 7.500 $ olarak belirtilmiştir. Bu oranların özellikle batı Avrupa ülkelerinde de benzer miktarlarda olduğu pek çok anket çalışma ile bildirilmiştir. Ancak, İstanbul, dünyanın bir çok ülkesinden çok daha ucuz. Burun estetiği fiyatları estetik işlemlerinde önem arz etmektedir.

Bizim ortalama ilk ameliyat için rinoplasti fiyatımız 3900$ ‘dır. Ancak revizyon vakalarında ilaveten  işlemin süresine ve kaburga kıkırdağı vs kullanım durumuna göre ilave fiyat olabiliyor. Üstteki fiyatlar ameliyat ile ilgili her şey dahil olup cerrah, kan tahlilleri, tüm ilaçlar, anestezi ve hastanenin maliyetini içermektedir.

Burun estetiği fiyatlarını etkileyen faktörler:

  1. Hangi ülke veya şehirde yapılıyor olması
  2. İlk ameliyat mı, revizyon ameliyatı mı olduğu
  3. Ameliyatın yapılacağı hastanenin kalitesi
  4. Ameliyata girecek cerrah dışındaki hemşire ve ekiplerin deneyimi
  5. Bu ameliyatlarda cerrahın uyguladığı teknik ve bu cerrahiye ayırdığı zaman
  6. Fiyat konusunu en önemli etkileyen sebeplerin başındada cerrahın deneyim ve bu konuda memnun hasta sayısıdır

Estetik uygulamalar genellikle kişilere özel plan yapılarak uygulandığından maliyetler farklılık göstermektedir. Burun estetiği fiyatları operasyonun yapılma tekniğine, uzman hekimin deneyimine, ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin neresi olduğuna, şekil bozukluğunun seviyesine ve yapılması gereken ek operasyonlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Burun Ameliyatını Sigorta Karşılarmı?

Sigorta, tamamen kozmetik olduğunda rinoplasti kapsamaz, ancak tıbbi sorunları hafifletmek için yapısal düzeltmeler gerekiyor ise, size yardımcı olabilir. Bazı Sigorta şirketleri, burun fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olan ameliyatları kapsayabilir (septoplasti, burun valfi tamiri, türbin indirgemesi vb.).

Sigorta poliçesinin detaylarına göre teminatın kapsamı değişmektedir. Bu açıdan dilerseniz size sigorta şirketinizden geri ödeme talep etmeniz için provizyon (Ön onay) belgesi verebiliyoruz ama unutmayın şirketler genellikle ödemiyorlar ve bir ödeme garantisi biz veremiyoruz.

 
 
 

 

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts