Parotis Kitlesi Cerrahisi

parotis kitlesi cerrahisi

Parotis Kitlesi Cerrahisi

Bu blog bilgilendirme amaçlı olup kliniğimizde sadece burun estetiği ameliyatları, botoks ve dolgu yapılmaktadır.

Parotis her iki kulak altında bulunan ve içinden yüz kaslarını çalıştıran sinirin geçtiği en büyük tükürük bezidir. Bu bezin büyümelerinin % 80 i iyi huyludur. Kitle hakkında muayene bulguları ve ultrasonografi genelde bir fikir vermekle birlikte, kesin tanı için kitlenin çıkarılıp patoloji raporu gereklidir. Kitle iyi huylu bile olsa zamanla bölgesel büyüyerek önemli estetik sorun oluşturması yanında bazen habis tümörlerede dönüşebileceğinden dolayı ameliyatı gerektirir. Eğer habis hastalık düşünülmüyorsa  yüzeyel lop un çıkarılması (süperficial parotidektomi) yeterlidir  . Bu ameliyatta kulak önünden başlayıp cilt kıvrımlarına uygun insizyon kulak memesi altına kıvrılararak “S” şeklinde uzatılır. Bezin kılıfı (fasyası) bulunup  derinleştirilerek önce yüz siniri bulunur ve ortaya konur. Sonrasında sinirin dalları korunarak tümör çıkarılır. Sinir disseksiyonu esnasında “Sinir monitörü ” kullanmak sinire gelebilecek zararları önleme açısından çok faydalıdır. Eğer operasyon esnasında yüz siniri derininde tümör de olduğu tesbit edilirse sinir lifleri kolayca askıya alınarak 15 dk gibi kısa bir ekstra zaman içerisinde derin lob çıkartmakta mümkündür. Fakat bu uygulamaya nadiren başvurmak zorunda kalıyoruz.

Ameliyat sonrasında takip: Ameliyat çıkışında diren dediğimiz pıhtı temizleyecek vakumların 4-5 kün kalmasını istiyoruz. Günlük pansuman ve 10. günde dikişlerini alıyoruz

Ameliyat sonrasında görülebilecek olası istenmeyen durumlar: Bunlar normalde görünmeyip bazen karşılaştığımız sorunlardır. Fakat bunlardan da hastayı bilgilendirmeye mecburuz. Bu ameliyatın hem tekniği hemde takipleriyle gerçekten önem arzetmekte olup asla hafife alınmayacak bir ameliyat olduğunu belirtmek isterim. Siniri görüp koruduğumuz hastalarda bile ödeme bağlı hafif yüz kaslarında zayıflama olabiliyor, bu geçici durum genelde 1-2 haftaya tamamen düzeliyor. Tükrük fistülleri nadiren de olsa görülebilecek diğer bir sorun olup 2-3 haftalık baskılı pansumanlarla düzeliyor. Parotis kitlesi cerrahisi hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bu ameliyatı 3,5 X Loop ve Medtronic NIM-3 sinir monitörüyle uyguluyorum. Uzman olduktan sonra toplam 50 nin üzerinde civarında parotidektomi ameliyatı uyguladım. Herhangi bir kalıcı yüz siniri yaralanmasıyla karşılaşmadım, birkaç hastada kısa sürede düzelen kısmi yüz felci ( operasyon esnasındaki ödeme bağlı) ve tükürük fistülü vakalarım oldu oldu, bunlar pansuman ve medikal tedaviyle tamamen düzeldi. Bu risklerin özellikle sinir monitörü ile oldukça güvenli olmasına rağmen bu ameliyatı uygulayacağım tüm hastalarıma özellikle yüz siniri felci ihtimalini mutlaka bildiriyorum.

 

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts