yağ dolgusu

Yağ Dolgusu

Yağ Dolgusu, yağlı bölgelerden çok daha az miktarda yağ toplanır ve uygun yerlere enjekte edilir. Yağ dokusu içerdiği büyüme faktörleri ve hormonları sayesinde çok önemli bir onarım yeteneğine sahiptir. Özellikle son yıllarda kişinin yağlarını kullanarak dolgu uygulaması oldukça popüler hale geldi. Böylece istenmeyen ve mutsuzluğa neden olan yağlar önümüze güzelleşmek için bir seçenek oldu, üstelik kişinin kendi dokuları ve kök hücreleriyle.

Yağ Dolgusu İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Bu işlemi liposuction ile karıştırmamak gerekir. Liposuctionda çok yüksek oranda yağ emilir ve asıl amaç yağların toplandığı alanları inceltmek, küçültmek ya da şekillendirmektir.

Vücudumuzdan alınan yağlar, genellikle santrifruj dediğimiz işlemle içerdiği doku sıvıları ve kandan ayrıştırılarak daha akışkan hale getirilip uygulanacak bölgelere enjekte edilir. Bu amaçla göbek, kalça, basen ya da bacak iç bölgesindeki yağlar bu işlem için en sıkyağ toplanacak alanlardır. Yağ dolgusu hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bu işlem en sıklıkla dudak büyütmek, elmacık kemiklerimizi belirginleştirmek, göz altımızdaki torbaları örtmek, çeneyi uzatmak, alnı öne çekmek amaçlarıyla uygulanır

Bu işlemi diğer ameliyatlar ile aynı seansta ve kombine veya lokal anestezi ile kliniğimizde le enjekte edilen yağın yarısının eriyeceği öngörülerek, amaçlanan nihayi görüntüden %30-50 fazla yağ verilmesi şeklinde uyguluyoruz.

Yağ Dolgusu Sonrası

Yağ enjeksiyonları genellikle ilk ay içinde bölgede şişlik ve ödem oluşturur sonrasında ise ödem azaldıkça istenilen görünüme kavuşulur. Yapılan pek çok bilimsel çalışma yağ dolgularının yıllar sonra bile tamamen yok olmadığını göstermektedir.

Yağ dolgusunun alternatifi nedir peki?

Ticari olarak satılan dolgular için sentetik ürünler de kullanılmaktadır. Çoğunlukla içinde Hyalüranik asit dediğimiiz dokular arasındaki sıvı bulunur. Yağ dolguları ile sentetik dolguları kıyasladığımızda is kalıcılık süresi ve oranı çok daha fazladır. Hyalüranik asitlerde çok az da olsa bulunan allerji riski, yağ dolgusu kendi vücudumuzdan alındığı için hiç bulunmamaktadır. Maliyet konusu uygulamanın yapıldığı klinik ile değişiklik göstereceğinden iki dolgu maddesini kıyaslamak zor olacaktır. Ancak yağ dolgusu ile çok yüksek oranlarda enjeksiyon yapılabildiğini düşünürsek, aynı miktarda sentetik dolguyla kıyasladığımızda yağ dolgusu her zaman daha ekonomik olacaktır diyebiliriz. Yağ dolgusu sonrasında uzun süren ödemler olabilir, bir cerrahi müdahale olduğu için enfeksiyon riski de bulunmaktadır. Ayrıca nadir de olsa yağ dolgusunun yeni konulan anatomik bölgeye adapte olamaması nedeniyle etkin şekilde hacim sağlayamama riski bulunmaktadır. Ayrıca yağ dolgusunun kalıcılığı kişiler arasında farklılık göstermesi de işlemin sentetik dolguya göre dezavantajlarındandır.

Yağ Dolgusu Fiyatları 2023

Yağ Dolgusu Fiyatları hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts