Bademcik Ameliyatı ( Tonsillektomi )

Bademcik Ameliyatı ( Tonsillektomi )

Bu blog bilgilendirme amaçlı olup kliniğimizde sadece burun estetiği ameliyatları, botoks ve dolgu uygulamaları yapılmaktadır.

BADEMCİK AMELİYATI (TONSİLLEKTOMİ) GEREKTİREN DURUMLAR :

 • Tekrarlayan akut enfeksiyonlar (yılda beşten, üst üste iki yıl yılda üçten fazla sayıda atak olması)
 • Daha nadiren de olsa tekrarlayan enfeksiyon ile birlikte

1.Kalp kapak hastalıklar
2.Ateşli havaleler

 • Kronik tonsillitte tedaviye cevap vermeyen

1.Ağız kokusu
2.Dirençli boğaz ağrısı
3.Ağrılı boyun lenf bezi büyümesi
4.Tıbbi tedaviye cevap vermeyen enfeksiyon taşıyıcılığı

 • Bademcik çevresi apse gelişmiş olması
 • Boğazda tıkanma yapan büyümeler
 • Horlama ve kronik ağız solunumu
 •  Uyku apnesi sendromu yapacak kadar büyük olan  bademcikler
 • Bademciklerde büyüme ile beraber şu durumlarında bulunması: Akciğer tansiyon artışı hastalığı, beslenme  güçlüğü, Konuşma bozuklukları, gelişme geriliği, Çene kapanma (oklüzyon) bozukluğu oluşması, yüz kemiklerinde (kraniofasiyal) gelişme bozuklukları, tümör şüphesi (simetrik olmayan veya şüpheli görünüşlü bademcik büyümesi)

Bu (Bademcik ameliyatı) bloğumuz sadece bilgilendirme amaçlıdır:

Sizlere daha iyi hizmet vermek  ve daha odaklanarak çalışmak adına biz de kendimize sadece burun ameliyatları ilgilenmeyi seçtik. Dolayısyla kliniğimiz 2017 den beri rinoplasti kliniği olarak hizmet vermekte olup, sadece burun estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Bunun dışında genel Kulak Burun Boğaz muayenesi ve tedavisi için bir hizmetimiz bulunmamaktadır. Bu blog genel bilgilendirme amaçlı olup kulak çınlaması konusunda teorik öneri ve tavsiyelerimizi paylaştık.Bademcik ameliyatı takip ve tedavisi amaçlı bu konu ile ilgilenen meslektaşlarımıza ulaşmanızı öneririz.

AMELİYATI:

Bademciklerin özellikle ilk 4 yaşın altındaki çocukları vücut savunma sisteminin (immün sistem) gelişmesindeki katkıları göz önüne alınarak solunum yolunun tıkanmasına neden olacak düzeyde büyüme olmadığı sürece cerrahinin geciktirilmesi ya da aşırı büyük bademciklerin radyo frekans ile küçültülmesi tercih edilebilir.

Standart bademcik ameliyatlarında gerçekleşen ortalama kan kaybı göz önüne alınarak 10 kg’ın altındaki çocuklarda bademcik ameliyatın yapılmaması önerilmektedir.

Komplikasyonları ( istenmeyen durumlar)Bademcik ameliyatına bağlı olarak bademcik çevresindeki damar ve sinirlerin travmaya uğraması, çene eklem travması, boyun omurlarında travma gibi çok çok çok nadir komplikasyonlar  olmakla birlikte en sık karşılaşılan sorun ameliyat sonrası kanamadır.

Kanama en sık ilk 24 saat içinde görülmektedir. Diğer bir riskli dönem ise ameliyat bölgesinde oluşan beyaz renkli iyileşme dokusunun döküldüğü 7-14. günlerdir. Bu nedenle ameliyatı takiben ilk 2 hafta beslenme yönünden kritiktir. Hastaların herhangi bir dönemde kanama olması halinde acilen hastaneye başvurmalarının gerektiği konusunda bilgilendirilmeleri önemlidir. Bu ameliyatın sonrasındaki kanamalarda genellikle hastanın anestezi altında değerlendirilmesi ve kanama odakları tespit edilerek kanamanın uygun yöntemle durdurulması gerekir. Bu şekilde müdahale yapılan hastaların en az bir gün hastanede yatırılarak takip edilmeleri uygun olacaktır.

AMELİYAT SONRASI KARŞILAŞILACAK NORMAL SÜREÇ:

Ameliyat sonrası ilk 2-3 günlük dönemde tükrükle karışık pembe renkli hafif kanama olabilir. Taze kırmızı kan veya kanlı kusma olursa doktorunuza haber veriniz.

AĞRI: Ameliyat sonrasında 2 hafta boyunca bir miktar ağrı olması doğaldır, Bunun için kendi tekniğimizde uyguladığımız bademcik yatağının arka kısmının öne doğru dikilmesi ve genellikle ikili ağrı kesici ilaç tedavileri ile bu zor dönemi hastalarımızın daha konforlu geçirmesi için gereken tüm çabayı gösteriyoruz. Genel olarak çocuklarda ağrı daha az ve kısa süreli olup 3-4 gün içinde belirgin olarak azalmaktadır.

Ağrı özellikle yutkunma ve yutma sırasında olur ve kulağa vurabilir.

Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir, genellikle basit ağrı kesiciler yeterli olmaktadır ancak bazı kişilerde daha güçlü ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekebilmektedir.

BESLENME BİLGİLERİ: Ameliyattan sonraki ilk 4-6 saatlik sürede hasta tam olarak anestezi etkisinden çıkmadığı için yemesi ve içmesi uygun değildir. Ne zaman ağız yolu ile gıda alacağınızı doktorunuzun talimatıyla hemşireniz size bildirecektir.

Genel olarak bol miktarda ılık su içilmeli, yumuşak, ılık ve tahriş etmeyen gıdalar alınmalıdır. Aşağıda 2 haftalık beslenme tavsiyeleri sunulmuştur:

 

Ameliyat günü ve ameliyat sonrası 3 gün: Küçük miktarlarda ancak sık aralıklarla sıvı ve soğuk ( veya oda ısısındaki) gıdalar: su, süt, meyva suları, komposto, şerbet, dondurma, tanesiz çorba, buzlu çay, ayran, özellikle hem soğuk olması sebebiyle ağrıya iyi gelmesi hemde protein içeriği sebebiyle dondurma ( mutlaka içinde fıstık vb katkı maddeleri olmayan tercih edilmelidir)

 

Ameliyat sonrası 3-7. günler: İlave olarak oda sıcaklığında yoğurt, nişasta peltesi, püre, makarna, puding, sütün içine ekmek, yoğurt içine yumurta gibi yarı katı kıvamlı ama mutlaka soğuk (yada hafif ılık/ asla sıcak verilmemelidir )yumuşak gıdalar

 

Ameliyat sonrası 7. Günden sonra: Tahriş edici ve çok sıcak olmamak kaydı ile normal diyete başlanabilir, ilk 2 hafta içinde batma ve tahriş etme riski olan sert ekmek kenarı, kraker, bisküvi tarzı gıdalar alınmamalıdır. Beslenme boğazda tahriş oluşturmayacak şekilde yavaş olmalıdır.

 

DİKKAT: AMELİYAT SONRASI DEVAM EDEN ÖKSÜRÜK KANAMAYI BERABERİNDE GETİRECEĞİNDEN, BU DURUMDA MUTLAKA DOKTORUNUZLA TEMAS KURUNUZ!!!!!!!!!!!!! 

UNUTMAYIN: Ameliyat sonrası 2 haftalık dönemde ağrı kesici ilaçların yardımı olmadan gıdaları rahat yutamayabilirsiniz.
Aklınızda bulunsun:

 • Asitli ürünlerden kaçınınız (Kolalı içecekler, portakal suyu, limon suyu vb.)
 • Pipet kullanmayınız (sıcak gıdayı direk bademcikler üzerine vermemek amaçlı)
 • Bol sıvı alınız ( susuz kalmamak önemlidir)
 • Kırmızı ve kahverengi renkli gıda ve içecekleri mümkün olduğunca almayınız (kanama ile karışabilir)
 • Acı ve baharatlı gıdalardan kaçınınız

KONUŞMA: Ameliyat sonrası konuşmanızın genizden gelmesi normaldir ve bu durum 3 hafta kadar sürebilir. Bu sorun nadiren daha uzun sürmekte olup genellikle tedaviye cevap vermektedir. Sesin oluşumunda boğazdaki hava boşluğunun hacminin rolü vardır bu nedenle bademciklerinizin boyutu ile orantılı olarak ameliyat sonrası ses tonunuzda hafif bir değişiklik kalıcı olarak oluşabilir.

ATEŞ: Ameliyat sonrasında ateşinizin 1 derece artması normaldir. Daha yüksek ve uzun süreli ateş genellikle susuz kalmaktan kaynaklanır. Bol sıvı almanıza rağmen ateşiniz yüksek seyrediyorsa doktorunuzu arayınız.

NEFES KOKUSU: Ameliyat bölgesinde beyaz, kirli gri renkte bir zar oluşacaktır, buna bağlı ağız kokusu olabilir, normaldir. Bu zar doğal iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve ortalama 2 hafta içinde kaybolur.

Az sıvı alan ve yetersiz beslenen kişilerde daha sık olmak üzere nadiren ameliyat sahası iltihaplanabilir ve nefeste daha kötü koku oluşabilir. Bu durumdan doktorunuzu haberdar ediniz.

AMELİYAT SONRASI FAALİYETLER: Çocuklar ameliyat sonrası 2-3 gün evde dinlenmelidirler. Ameliyattan 6-7 gün sonra okula dönebilirler. En az  21 gün spor faaliyetlerinde bulunmamalıdırlar.

Yetişkinler ameliyattan 7-10 gün sonra kontrol muayenesini takiben çalışmaya başlayabilirler. İki hafta boyunca sportif ve yorucu faaliyetlerden kaçınmalıdırlar.

Banyo durumu: Ameliyat sonrası 3-4. Günden itibaren ilk 15 gün ılık su ile olmak üzere banyo yapılabilir.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts