botoks

Botoks

Botoks “Clostridium botulinum” adlı bakteriden üretilen bir proteindir toksinidir. Tıpta 80 li yıllardan beri öncelikle göz ve nöroloji alanlarında kullanılan ürün 90 lı yıllardan beri kozmetik işlemlerde de kullanılmaya başlamış olup özellikle 2000 li yıllardan sonra popüler kültürün en sık kullanılan ürünlerinden biri olmuştur. İşlemin çok ince uçlu iğne ile yapılan basit ve uzun vadede hiç bir sorun oluşturmaması sebebiyle genç kalmak isteyen hem erkek hem de kadınlar bu yönteme başvurmaktadırlar.

Piyasada hangi marka ürünler mevcuttur?

Allergan firmasının Botox ürünü ile Ipsen firmasının Dysport isimli ürünleri tüm dünyada güvenilirliği gösterilmiş ve FDA onaylı ürünlerdir. Biz kliniğimizde sadece bu iki ürünü kullanmaktayız. Bunlar dışında uzak doğu kaynaklı fiyatları daha uygun ürünleri kullanan uygulayıcılar da bulunmaktadır.

Botoks en çok nerelere uygulanır?

Tüm dünyada en yaygın uygulanım alanı yüz bölgesi olup. Özellikle alındaki yatay kırışıklıklar, iki kaş arasındaki dikey kırışıklıkları, göz çevresi kırışıklıkları, ağız üstü ( smoker line = sigara çizgileri) ve burun sırtı (Rabbit Lines : Tavşan çizgileri ) kırışıklıkları, boyundaki yatay kırışıklar en çok botoks uygulanan bölgelerdir. Ayrıca kaş şekli vermek, elkoltuk altı, ayak terlemeleride sık kullanılan kozmetik uygulama alanlarındandır.

Botoks kimlere uygulanır?

Botoks genel durumu iyi olan herkese uygulanabilmektedir. Fakat çeşitli kas hastalıklarında ve hamile olanlara bu yöntem uygulanmamalıdır. Aslında yöntem tamamen masum olmakla birlikte nadiren de olsa işlem esnasında veya sonrasında kızarıklık ve baş ağrısı gibi ufak problemler ile karşılaşılabilir.

Botoks yapılan gün spora, kuaföre ve saunaya gidilmemesi, sıcak duş alınmaması ve yüze masaj yapılmamasıönerilir. İşlemin yapıldığı gün ve mümkünse sonrasında 2 gün daha uyku pozisyonuna dikkat edilmesi ve “yüz üstü” uyumaktan kaçınılması da önerilir. Ayrıca 3 gün boyunca da denize ya da havuza girilmemeli, step tarzı aşırı öne eğilmeli egzersizlerden kaçınılması da önerilir.

Göz kapağı yapısal düşüklüğü gibi durumlarda yapılan botoks, sonrasında göz kapağı sarkması gibi problemlere yol açabilir. İstemsiz kas kasılmalarının tekrarlanması şeklinde görülen hareket bozukluklarında en etkili tedavi yöntemi botokstur.

Ayrıca son yıllarda Migren ve baş ağrılarında oldukça etkili bulunmuş olup, bir diğer kozmetik dışı kullanım alanıda kilo kontrolünde uygulanan mide botoksu uygulamasıdır

Botoks tekrar yapılmalı mıdır?

Botoksun uygulanması bölgesel krem ile yapılan uyuşturmayı takiben 5 dakika civarı süren bir işlemdir. İşlemin konforunu algıyı değiştiren stimulatörler ( titreşim veren kalem ) ve gizli iğne diye tabir edilen ince iğneler ( 33 Gauge iğne) oldukça üst düzeye taşıyabilmektedir. Botoks etkisi 3-4 günde başlar ve 2 haftada oturmuş olur. Eğer simetri ile ilgili ufak rütuş yapılacak ise 2 hafta sonrasında uygulanması tavsiye edilir.

İlk Botoks un etkisi ortalama 4-7 ay sürecek olup sonraki uygulamalar ile 1 yılı aşkın sürelere uzayabilmektedir. Ayrıca sonrasında kişi tekrar uygulamaları yaptırmasa dahi az da olsa kalıcı etkileri olmaktadır.

Botoks un avantajlarından birde cildi parlaklaştırması olup adeta cilt bakımı olmuş gibi bir canlılık da sunmasıdır.

Botoks ile beraber hangi uygulamalar tamamlayıcı olarak önerilir?

Botoks cilt altındaki kırışıklık yapan küçük yüz kaslarını felç ederek etkisini gösterirken beraberince cilde de yapılacak uygulamalar çok daha estetik sonuçlar verecektir. Bunlardan en yaygınları gençlik aşıları olarak adrandırılan çapraz bağsız hyalüronik asit, kollojen, çinko, H 100, Somon DNA, Glutatyon gibi ürünlerle kombine edilmesidir. Üstte en sık kullanılanları saydığımız mezoterapi ürünlerinin Botoks ile aynı bölgeye aynı seansta uygulanmasından ziyade 15 gün önce veya sonrasında uygulaması önerilir. Yada üst yüz botoksu ile alt yüz ve boyuna gençlik aşısı uygulaması şeklinde aynı seans ile de vermek mümkündür.

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz

Related Posts